31451_заняття 2014)

Підготувала і провела
Вихователь середньої групи
Студьонова Н.М.
1
Інтегроване заняття з пріоритетом соціально – морального
розвитку дітей 5 року життя.
Тема: Дружба - велика сила.
Програмовий зміст: розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу, пам'ять,
формувати у дітей узагальнене уявлення по дружбу і товаришування;
допомогти усвідомити поняття «товаришування» на простих прикладах,
сприяти розвитку духовності кожної дитини;
розвивати здатність розуміти необхідність доброзичливих стосунків з
ровесниками та дорослими людьми;
формувати уміння висловлювати власну думку, об’єктивно оцінювати свої та
чужі вчинки;
формувати навички описового розповідання, знайомити дітей з героями
казок, закріплювати вміння впізнавати знайомих героїв за описом, розвивати
творчість та фантазію;
виховувати доброту, прагнення допомогти слабшому, милосердя, любов та
бережливе ставлення до оточуючих людей.
Словник: збагачення синонімами, антонімами.
Матеріал: картинки із зображенням казкових героїв, розрізні картинки,
Д/ігри «Потяг Добра і Потяг Зла», «Добрий друг», «Скажи навпаки», дидактична
вправа «Чарівне яблучко».
Попередня робота: бесіди з дітьми на морально – етичні теми, читання казок
Н.Забіли «Зайчикова хатка», «Кіт, півник і лисиця», заучування віршів, прислів’їв.
Хід заняття.
Вихователь: Діти, сьогодні до нас прийшли гості. Всіх гостей радо вітають
малята групи «Веселка»
Діти: Веселкові малюки
Різні ми як кольори,
В ігри граємо залюбки!
Любим книжечки читати,
З друзями фантазувати,
Хочемо добрими ми стати,
Доброго дня!
Ласкаво просимо до групи завітати!
Вихователь: Діти, а ви любите казки? Давайте дружно скажемо наші чарівні
слова щоб потрапити до казочки:
Знову в подорож рушаймо,
Вже казок багато знаймо,
Вправо, вліво повертаємось,
Дружно за руки беремось,
Наші очі загораються,
Наші личка посміхаються,
Казкові двері відчиняються,
Чудова казка починається!
(звучить легка мелодія)
Вихователь: Сьогодні ми з вами вирушимо в казкову подорож. Згодні? Я
буду вашою феєю – чарівницею, а ви моїми маленькими, добрими помічниками.
Ставайте всі за мною на лісову стежинку і вона поведе нас в казку.
(Діти змійкою ідуть до дерева на якому знаходяться три стрілки)
1- праворуч підеш – красиву іграшку знайдеш.
2- ліворуч підеш – з другом посваришся.
3
3- прямо підеш – виручиш друга із біди.
(за допомогою вихователя діти обирають дорогу прямо)
Вихователь:Діти, а чи є вас друзі? Як ви гадаєте чому кожна людина хоче
знайти собі друга?
Можливі відповіді дітей (Друзів хочуть мати, щоб не було сумно, щоб було з
ким
пограти,
поговорити,
погуляти,
поділитися
секретами,
поділитися
враженнями.)
Вихователь: Якщо у вашого друга сталася біда, що потрібно зробити?
Можливі відповіді дітей(справжній друг не покине у біді, а завжди
допоможе, коли твого друга хтось ображає за нього треба заступитися, якщо друг
захворів його потрібно провідати, принести якийсь гостинець, розвеселити).
Вихователь:Вірно дітки, недарма є така народна приказка, що друзі пізнаються в
біді. А поки ми з вами спілкувалися, то непомітно потрапили в казкову країну.
Подивіться як багато героїв казок нас зустрічають. З якої казки ці рядки?
Сидить зайчик на пеньку,
Дуже гірко плаче.
Лисичка в хаті на печі
Від радості скаче.
Діти відповідають, що це українська народна казка «Зайчикові хатка».
(Інсценівка казки. Зайчик сидить на пеньочку та плаче.)
4
Вихователь:Зайчик хатку збудував
Та дбайливо прикрашав.
Жив спокійно, поживав,
Горя, суму він не знав.
Дитина Зайчик: Та Лисичка зла-презла,
Мене Зайчика знайшла,
Хитрувала, лютувала,
З хатки сірого прогнала.
Вихователь: Ось сидить він на пеньку,
Ллє сльозу гірку – гірку,
Злу лисичку він гукає,
Сльози лапкою витирає.
(підходять до хатинки)
5
Вихователь:Лиска хвостиком виляє,
Слова такі промовляє.
Лиска(дівчинка): Бідний Зайчику ти мій,
Будеш мати дім ти свій,
Ось завдання ці зроби,
Та спокійно в нім живи.
(Лисичка дає кошик із сніжинками – завданнями, які читає вихователь)
Вихователь:Звикла Лиска хитрувати,
Малих звірів ображати.
Зайчик: Любі друзі ви мої,
Ось завдання ці складні,
Допоможете зробити?
Лиску злу вже час провчити!
Вихователь:Діти, допоможемо Зайчику?
Ось завдання перше вам,
Дружним, вправним малюкам.
Перед вами розрізані картиночки з казковими героями, їх потрібно скласти та
назвати героя та з якої він казки.
(робота за столами у парах.)
6
Діти: Це герої з казки «Зайчикова хатка»
Вихователь:Вірно, а в яких казках зустрічаються такі самі звірята?(Діти
називають знайомі казки де є такі ж герої)
Вихователь:Ось завдання друге вам
Дружнім, вправним малюкам.
Давайте розповімо, якими були герої казки «Зайчикова хатка»
Півник добрий – а Лисичка - ….(зла).
Півник - хоробрий, а вовк -….(боязкий).
Півник – маленький, а ведмідь -….(великий.)
На початку казки Зайчик сумний – а в кінці - …(веселий).
7
Хатка у Зайчика була – луб’яна, а у Лисички - …(крижана)
Вихователь:А які казки ви ще знаєте де б друзі допомагали одне одному?
Імовірні відповіді дітей («Троє поросят», «Ріпка», «Кіт, Півник і Лисиця»,
«Зимівля звірів» )
Вихователь:Ось завдання третє вам,
Дружнім, вправним малюкам.
Потяги на столі знайди
Та вагончики розклади.
Один потяг з червоними вагончиками «Потяг Добра», кожен вагончик це
добрі, гарні вчинки дітей.
Другий потяг Лисички з фіолетовими вагончиками «Потяг Зла» . викладаємо
погані вчинки діток.
(Діти працюють парами на столах 2 потяги, по чотири вагончики)
Фізкульхвилинка «Добрий друг»
Вихователь:Нас чекає гарна гра
Ставайте в коло, дітвора! (діти у колі беруться за руки)
Вихователь:Пречудово в світі жити,
І по справжньому дружити,
І любити геть усіх,
Хай лунає пісня і сміх!
Ти сердечко у руку візьми
І товаришу комплімент скажи!
8
Вихователь:Діти, а як ви гадаєте, Лисичка завжди була хитрою, підступною,
злою?( Прогнозовані відповіді дітей Ні.)
Вихователь:Давайте придумаємо таку казочку про добру, чуйну Лисичку.
Творча робота дітей по придумуванні казки.
Вихователь:А як можна назвати нову казочку?(«Зайчик і Лисичка – друзі»,
«Лисичка та її добрі друзі», «Пригоди Зайчика», «Справжні друзі»).
Вихователь:Подивіться малята, наш Зайчик уже не сумний, він став
веселий, як ви думаєте хто йому допоміг?
Зайчик: Дуже дякую я вам
Дружнім, добрим малюкам.
Лисичка: Дякую мої малята,
Любі хлопчики й дівчата,
Всі завдання розв’язали,
Зайчика ви врятували.
Вихователь:Зайчику ми допомогли, а давайте і Лисичку ми навчимо
дружити!
Діти розповідають вірші про дружбу.
Хороші друзі у мене є
І ми одна сімя,
Ми завжди думаєм однеІ ти, і він, і я.
Нам любе сонце й тихий гай,
Долини і поля,
Ми дуже любим рідний край,
І ти, і він, і я.
(Г.Болян)
Самотнім можна на землі прожити,
Та набагато краще з кимось дружити,
Бо хто хороших, гарних друзів має
Той не сумує, веселиться, грає.
(В.Сухар)
А друг це той, хто завжди тобі радий,
9
Хто вислухає і добрі дасть поради,
Завжди готовий гратися з тобою,
А коли що, за тебе він горою.
Дружба хай буде з тобою,
Дружбою ти вмій дорожити,
Знай, що без дружби міцної,
Важко на світі прожити.
Вихователь:Лисичко, а ще у нас є «дерево Дружби» та чарівні яблучка.
Дітки подарують тобі свої побажання і ти обов’язково знайдеш собі багато друзів.
Прогнозовані побажання дітей:
 бажаю не ображати слабших;
 бажаю бути доброю,
 бажаю бути чемною,
 бажаю поважати інших,
 бажаю бути дружелюбною,
 бажаю бути ввічливою,
 бажаю щоб у розмові використовувала чарівні слова
Вихователь:Лисичко, наші дітки поділяться із тобою прислів’ями про
дружбу. Для цього вони говоритимуть прислів’я і вішатимуть чарівні яблучка на
«дерево Дружби»,
Діти:

Нема друга – шукай,
А знайшов тримай.
10

Всі сили віддай, а друга з біди виручай.

Друзі пізнаються в біді.

Дерево міцне корінням, а людина друзями.

Вірну дружбу і сокирою не розрубаєш.
Лисичка: Дякую, я вам, малята! А за те що ви мене навчили дружити, я хочу вас
пригостити. (За деревом сховані гостинці.)
Вихователь:Добігла кінця наша казка,
А ви усміхніться, будь ласка!
Час прощатися прийшов,
Та залишаться завжди з нами,
Доброта, дружба, любов,
Тож чекаємо зустрічі знов!
(Діти співають пісню про дружбу, а Лисичка їх пригощає гостинцями.)
11