31118_УРОК

Тема :
Співчуваємо ближньому
Мета :
Розширювати знання в учнів про людські чесноти , ознайомити з поняттям «байдужість»,
«співчуття»; розвивати в учнів почуття доброти , співчуття ,милосердя ; виховувати в учнів доброту,
прагнення допомогти ближньому в скрутну хвилину, співчуття до ближніх, пробуджувати інтерес до всього
корисного.
Біблійна історія : Притча про милосердного самарянина.( Лк. 11,30-36)
Епіграф уроку : «Люби ближнього свого , як самого себе»( Мт.22, 39)
Очікувані результати:
на кінець уроку діти зможуть:
- пояснити поняття «співчуття» , «байдужість»;
- навчаться оцінювати свої вчинки та вчинки ближнїх
- розвинуть навички роботи з Святим Письмом;
- виховають в собі почуття доброти , співчуття , милосердя,любов до ближнього.
Обладнання: Святе Письмо , роздатковий матеріал…
Хід уроку
І. Організаційно – мотиваційний момент.
1. Християнське вітання.
Встали , діти , Слава Ісусу Христу.
ІІ. Вступ до уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок
У нашому класі багато гостей.
І давайте проведемо цей урок так,
Щоб він запам’ятався не тільки нам ,
Але і нашим гостям .
А для цього нам потрібно як слід налаштуватися
Тому урок почнемо з хвилинки теплоти. ( за руки )
Тепло своїх долоньок я друзям віддаю
Урок новий цікавий я з радістю почну.
- Без чиєї допомоги не обходиться жоден наш урок? ( без допомоги Бога ).Тож давайте звернемося до Бога
в молитві , щоб Він допоміг зрозуміти його і залишити слід в наших серденьках.
2. Молитва « Отче наш».
Дякую ,діти сідайте.
ІІ. Актуалізація життєвого , чуттєвого та читацького досвіду.
1.Розповідь вчителем повчальної історії.
У пустелі зустрів чоловік маленького хлопчика . Він зупинив його та запитав: « Хто ти такий є? Куди ти йдеш?
Якою дорогою ?» - на що хлопчик відповів : «Не знаю…»
Обговорення цієї історії
- Чи можемо ми дати відповідь на запитання цього чоловіка?
- Хто ми є ?( Діти Божі , християни , люди)
- Куди ми йдемо ? ( до Бога )
- Якою дорогою ? ( Дорогою є Божі Заповіді)
Кожного уроку , кожного дня ми долаємо сходинку , яка нас наближає до Бога.
Зараз пропоную послухати вірш і визначити, на вашу думку, ключове слово , яке і буде сходинкою нашого
уроку.
2.Читання вчителем вірша
Не всім і не завжди все добре буває,
Частенько і прикрість якась випадає ,
Бо там , де добро , там і зло метушиться,
Щоб людям дошкулить , нашкодить , помститься.
Якщо сили зла зачепили людину
Повідайте їй . що вона не єдина,
Що рідні і друзі в біді не залишать,
Вони допоможуть, розрадять, утішать.
Це дуже важливо уміть співчувати,
Гуртом значно легше біду подолати.
Хай злому не буде назад воротя,
А нас не покине людське співчуття.
- Яке головне слово , на вашу думку, у цьому вірші?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми поговоримо про жаль і співчуття , любов до ближніх та вимогливість до себе.На прикладі
притчі про милосердного самарянина навчимося любити , та визнавати свої помилки ,а епіграфом нашого
уроку нехай будуть слова Ісуса Христа : «Люби ближньго свого , як самого себе»
Тож запишіть тему уроку у зошити. Слайд 1
ІV. Засвоєння нових знань , формувань опорних умінь і навичок.
1. Складання асоціативного куща.
- Які асоціації викликає у вас слово «співчуття»? ( запис на дошці)
милосердя
чуйність
Співчуття
Добро
жаль
доброзичливість
Перерахуйте співчутливі слова тим , хто :
- плаче ( витри слізки, не плач , все мине…)
- хто забився ( піднімайся , дуже боляче?....)
- хто захворів ( скоріш одужуй , тебе сильно болить?....)
- А який антонім , протилежне слово , на вашу думку , до слова «співчуття»?
- Що ж таке байдужість?
- Як ви розумієте це слово?
Дуже погано бути байдужим , сааме через байдужість стаються проблеми і біди.
Давайте на хвилинку побудемо лікарями, щоб вилікувати душу людини від байдужості.
Зараз ми попрацюємо в группах:
Придумайте рецепт ліків від байдужості , викресливши кожну другу букву і запишіть їх на голубеньких
смужечках.
Робота в групах
І. Еліксир доброти .
ІІ. Таблетка любові.
ІІІ. Мікстура милосердя.
ІV.Мазь жалю.
V. Сироп чуйності.
VІ. Відвар уважності.
Як тільки у вас появляться симптоми цієї хвороби ,не забувайте приймати ліки.
Що об’єднує всі ці почуття? ( бажання допомагати людям, тобто співчувати)
2. Слово вчителя
- Чи помітили ви в цьому гарному слові частинку – спів-?. Означає вона- « разом».Чимало слів містять її.
-Які слова мають таку саму частинку? ( Співбесідник, співрозмовник,співавтор,співробітник ,
співпрацівник….)
Співчувати. У грецькій мові це слово має значення – разом страждати , хворіти . Справді, співчувати – це
чуйно ставитися до чужого горя, до переживань інших .Бути разом із людиною , яка страждає , тобто разом
з нею страждати.
-Чи може співчутлива людина пройти повз чуже горе?
Співчутлива людина полегшує нещастя іншої людини. Вона бере чужий тягар на свої плечі,розраджує,
підтримує в біді.
Ісус вчить людей милосердя і співчуття . Він сам є яскравим прикладом безмежної доброти до людей.
Згадаймо хоча б Його земне життя .
Які милосердні вчинки робив Він?( оздоровляв , воскрешав, віддав своє життя за людей).
- Як на вашу думку, можна проявити співчуття? ( добрим словом , вчинком , порадою, допомогою)
Послухайте , діти ,одну притчу про милосердя та співчуття, яку розповів Ісус Христос своїм учням. Ця
біблійна притча називається «Притча про милосердного самарянина». А ви уважно слухайте , а потім
скажете: Хто є нашим ближнім ?
3. Словникова робота: Слайд 2
У цій притчі нам зустрінуться незнайомі слова:
Самаряни – мешканці середньої частини Палестини- Самарії.
Левіт – чоловік , що належав до племені Левія і відповідав за доручення йому служіння в храмі , тобто
прислужник у храмі.
(Мультфільм)
А це було вечірньою порою
Давним – давно рокам згубися лік,
Тоді попід скелястою горою
Ішов до Єрихона чоловік.
Між скелями розбійники блукали ,
Прохожий опинився серед них.
Його побили і пограбували,
Й покинули . Знесилений , він стих…
Вже загасає іскорка надії,
Душа жива та що вона тут вдіє,
Як кров струмком стікає до землі….
Аж ось виходить рабин на дорогу
Лиш глянув , а спинятися не став,
Бо поспішав на службу в синагогу,
Ішов і молитвенник свій гортав.
Минає час . Левіт проходить мимо.
Несе в талмудах правду для людей
Знавець законів жив непогрішимо.
Вмирає хтось? Та цеж не іудей…
Темніє . Повз самарянин проїжджає,
Побачив він нещасного в біді
І співчуття своє він проявляє.
Проїхать мимо – він не зможе , ні.
Для ближнього остання він надія
Його блага годинонька несла:
Нещасному оливи злив на рани
І висадив дбайливо на осла…
Довіз його до ближнього готелю
Над ним всю ніч проклопотався сам
Ще й заплатив за постіль і оселю ,
Сказавши повертатимусь ще дам.
Важка для самарянина дорога.
І хоч цього страждальця він не знав
І тільки оддалік чував про Бога ,
І сам не знав , що Бога в серці мав.
-Про кого розповідається у притчі?
4. Робота з Святим Письмом.
Це ви прослухали віршований текст притчі. А зараз ми попрацюємо зі Святим Письмом ( Лк. 10, 30-36) і
прочитаємо цю притчу з Біблії.
( діти читають)
-Які головні герої притчі ?
- Де відбувалися події? ( по дорозі з Єрусалиму в Єрихон)
5. Робота в группах. Слайд 3
А зараз попрацюємо в группах:
У кожній групі на парті є завдання , опрацюйте його у своїй групі і підготуйте відповіді.
Яка група готова , піднімає руку)
І. Що відчував подорожній , якого поранили та пограбували , коли люди проходили повз нього,
незвертаючи на нього увагу?
І І.Що було в серцях розбійників , Шо вони пішли на злочин? ( жорстокість , байдужість , жадібність)
ІІІ. Що відчували священник і левіт . коли проходили повз пораненного.? Чому вони так вчинили?
ІV. Які почуття були у самарянина , коли він побачив постраждалого? Що сприяло тому , що він зробив?
V.Який є останній вчинок самарянина ? (Платить господареві і готовий платити більше )
VІ. Хто є нашим ближнім? Якою є поміч самарянина ? Чому?( безкорислива .Чому? ( бо він мав у серці
любов)
В наших серденьках є також любов і ми зараз покажемо її у фізкультхвилинці
6. Фізкультхвилинка
В нашому житті трапляються ситуації , які потребують правильного і деколи дуже важкого рішення .
Є така Книга , яка дає відповіді на будь – які життєві запитання.
Що це за Книга?
7 Робота в парах
Я пропоную вам попрацювати у парах і скласти вислови з Біблії про милосердя і співчуття
Слайд 4
1.
2.
3.
4.
5.
6.
« Блаженні милостиві , бо вони помилувані будуть» ( Мт. 5, 7)
«Ви ж любіть ворогів ваших , добро чиніть їм…»( Лк7, 35)
« Будьте милосердні , як Отець ваш милосердний» ( Лк 7, 36)
« Усе , що зробили одному з братів Моїх менших , ви Мені зробили».( Мт. 25, 40)
« Не стримуй добра тому , хто потребує…» ( Прип. 3, 27)
«Любіть один одного братньою любов’ю…» ( Рм. 12, 10)
-Як ви їх розумієте?
Зерна любові ,милосердя , співчуття до ближнього засівалися з давніх –давен в душах людей. Вони
проростають і сьогодні у душах тих людей , які живуть з Богом у серці.
- Чи проростають ці зернятка у ваших серденьках ?
Зараз ви подивитесь ролик , де зустрічається співчуття.
Назвіть приклади його.
8. Ролик
Які приклади співчуття ви побачили? (хлопчик впав , допомога бабусі перейти дорогу,піднесли гроші
дівчинці, підняли гаманець.,допомогли перейти дорогу, нагодували голодного чоловіка)
А на домашнє завдання вам буде на вибір : Слайд 5
1.Знайти приклади співчуття і милосердя у вивчених творах.
2.Підготувати повідомлення про святих, які є прикладами співчуття і милосердя.
В сучасному світі багато байдужості і черствості, ненависті і гріха . Саме , напевно , ці почуття і привели війну
в нашу рідну домівку Україну. І сотні молодих людей загинули , захищаючи незалежність нашої держави ,
ставши небесними ангелами. Запам'ятаймо їхні обличчя і збережімо пам’ять про них хвилиною мовчання
Слайд 6
Але український народ і весь світ проявляє співчуття , навіть до тих людей , які забули про Бога.
- Як проявляють співчуття люди в теперішній ситуації? (волонтери , кошти , приймають біженців).
Саме цей біль згуртував людей , він спонукає до проявів милосердя.
Підсумок уроку
- Що ми, маленькі діти, можемо зробити , щоб допомогти нашій Україні? ( молитися)
Діти , якими почуттями ми збагатили своє серце на сьогоднішньому уроці? ( співчуття , милосердя , любити
один одного так як вчив Ісус.
Пам'ятаймо ! Ісус завжди протягне нам руку допомоги у будь – якій хвилині життя, бо ми всі Його діти.
Ролик