close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Розробки занять
та масового заходу
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ
студії вокальної майстерності «Дзвінкі голоси»
Керівник: Падалко Лариса Валеріївна
Акомпаніатор: Голікова Оксана Станіславівна
Рівень та рік навчання: початковий рівень, 2-й рік навчання
Вік дітей: 6 – 10 років
Тема: «Сценічна майстерність»
Мета:
Навчальна:
навчити дітей вільному володінню своїм
голосовим апаратом;
Розвиваюча:
розвивати голосовий апарат засобами
артикуляційних вправ;
розвивати артистичні здібності;
Виховна:
формувати естетичний смак;виховувати
сміливість,віру в себе, в свої сили.
Обладнання: фортепіано, мікшерний пульт, підсилювач, мікрофон, акустичні
колонки, диски, партитури пісень, дзеркало.
Тип заняття: комбіноване.
Методи:
словесний, вправи, асоціативний, власний показ.
Хід заняття
I. Вступна частина.
ІІ. Основна частина:
1. Розспівки.
2. Артикуляція:
 Артикуляційна гімнастика:
а) вправи для губ;
б) вправи для язика.
 Внутріглоточна гімнастика.
 Вправи на дихання.
 Робота над дикцією.
 Скоромовки.
3. Робота над піснями: «Доброта», «Диво-дівчина»:
 Робота над прийомами дихання, зупинками.
 Робота над змістом і характером пісень «Доброта» та «Диводівчина».
 Робота над мелодією пісень «Доброта» та «Диво-дівчина».
4. Сценічний рух:
 Розвиток координації.
 Удосконалення постави і ходи.
 Розвиток пластики рук.
 Розвиток ритмічності.
ІІІ. Підсумок заняття.
I. Вступна частина:
Зустріч з вихованцями студії. Емоційна установка. Залучення кожного
вихованця до активної роботи на занятті. Зняття психічної напруженості.
ІІ. Основна частина:
1. Розспівки:
 розспівка на одному звуці в унісон;
 розспівка на stoccato до-мі-соль вгору по півтонам;
 розспівка на розвиток дикції.
Розминка:
 різноманітні рухи головою (повороти, поклони);
 робота плечима;
 нахили корпусу;
 присідання (випади);
 стрибки.
2. Артикуляційна гімнастика.
Наступний важливий момент - це артикуляційна гімнастика: робота над
дикцією з дітьми вимагає особливої уваги щодо розвитку артикуляційного
апарату,
який
у
більшості
дітей
млявий
і
скутий.
Особливо це стосується нижньої щелепи. Рухливість, еластичність губ,
язика, нижньої щелепи, м'якого піднебіння,
м'язів обличчя досягаються
виконанням різних видів вправ. У цій роботі корисно користуватися
маленьким дзеркалом для фіксування та контролювання точності руху
артикуляційного апарату; в роботі артикуляційного апарату необхідно, щоб
працювали тільки мовні органи: щелепи, губи, язик, всі інші повинні перебувати
в спокої.
а) Вправи для губ: «Волейбольна сіточка». Зуби
стиснуті. Верхню губу
піднімаємо вгору, нижню опускаємо вниз так, щоб вийшов «квадратик» і видно
передні губи. «Тремоло» На рахунок 1,2,3 повільно опускаємо нижню щелепу,
язик вібрує вгору, вниз, в сторони.
б) Вправи для мови:
«Голка». На рахунок 1,2,3 повільно опускаємо щелепу вниз (відстань на 2
пальця) максимально витягаємо язик вперед, кінчик язика напружений.
Розслабляємо язик, повертаємо в початкове положення (7раз).
«Змія»
На рахунок 1,2,3 повільно опускаємо щелепу (відстань на
2 пальця) піднімаємо язик до верхньої губи і тримаємо на рахунок 1-5, потім
максимально опускаємо вниз до підборіддя, тримаємо на рахунок 1-5 (5 разів).
«Гірка» Утримати кінчик язика за нижніми зубами, вигнути спинку мови
високою гіркою.
Внутріглоточна гімнастика:
«Яблуко». Представляємо, що всередині рота велике яблуко, щелепи
відкриваються, губи зімкнуті.
«Великий палець».
Відкриваємо рот і заводимо в рот великий
палець руки, піднімається м'яке піднебіння.
Вправи на дихання:
Дуже важливий розділ дисципліни «Сценічна мова» - виховання
навичок правильного дихання. Треба сказати, що цей розділ найскладніший
для освоєння дітьми, так як вимагає усвідомленості в роботі, постійного
слухового аналізу та м'язового контролю до свого тіла, свого голосу. Перш за
все потрібно навчити дітей правильно
використовуватися
апаратом
зовнішнього дихання. Тобто допомагати їм оволодінню азбукою дихання.
«Надувні кулі» Надути уявну надувну кулю, стежачи, щоб вона не
лопнула. Глибокий вдих - короткий видих.
Набрати повітря через ніс і
швидше з силою видихнути через рот, стежачи за нерухомістю плечей.
«Задуй свічку» Взяти в руки уявну свічку та швидко задути її.
«Задуй свічку на ялинці» Уявити новорічну ялинку з вогнями і задути їх
всі.
«Здуваємо пилинки» Витягнути руки перед собою. Здути з неї уявну
пилинку так, щоб вона злетіла з кінчиків пальців (видих легкий і короткий).
3. Робота над піснями: «Доброта», «Диво-дівчина»:
 робота над прийомами дихання, зупинками;
 робота над змістом і характером пісень «Доброта», «Диво-дівчина»;
 робота над мелодією пісень «Доброта», «Диво-дівчина».
4.





Сценічний рух:
розвиток координації;
удосконалення постави і ходи;
розвиток пластики рук;
розвиток ритмічності;
розвиток координації.
Вправи на координацію руху вимагають від дітей зосередженості. Тому
їх проводять у першій частині заняття. Без координації не може бути
виразного руху. Вправи вдосконалюють відчуття тіла в просторі, розвивають
у дітей увагу. Тренування координації починаються з простих вправ, поступово
їх ускладнюючи.
«Живіт - Голова» Одна рука кладеться на голову, а інша на живіт і
виконуються обертові рухи однією рукою і постукуючи рух іншою. Міняємо
руки і рух.Основним завданням навчання сценічному руху є розвиток
пластичних навиків вокалістів, а також розвиток їх мислення, уяви,
розкріпачення м'язової свободи.
Робота над сценічним рухом під час співу розвиває почуття
ритму, координацію і свободу пересування на сцені. Працюючи з дітьми
необхідно врахувати їх
індивідуальні здібності,
риси характеру збудження, млявість, енергійність. Займаючись сценічним рухом, вихованці
розвивають витривалість, гнучкість тіла, звичку до усвідомленого управління їм.
Заняття
сценічним
рухом виховують психофізичні якості м'язову свободу, увагу, пам'ять, спритність; розвивають такі навички, як
пластичність, координацію руху.
Заняття з сценічного руху повинні проводитися в танцювальному
залі перед дзеркалом і в супроводі музики.
«Вухо - Ніс». Руки внизу. Одночасно однією рукою беремося за ніс, а
іншою (руки навхрест) за вухо. Міняємо руки, повторюємо кілька разів.
«Координація на 12». Рухи руками виконуються одночасно.
Права рука виконує наступні рухи на рахунок:
Один - рука прямо вперед перед собою
Два
- кисть до себе лікоть попереду
Три
- рука в сторону на рівні плеча
Чотири - рука в сторону на рівні плеча.
Ліва рука виконує наступні рухи на рахунок:
Один - рука внизу у вільному положенні
Два
- рука прямо вперед перед собою
Три
- рука в сторону на рівні плеча
Чотири - рука вниз
Додаються рухи ногами по квадрату.
Удосконалення постави і ходи.
Мета вправи - навчити вихованців красі природного руху.
«Правильна постава» Голова прямо дивиться вперед, підборіддя
не опущено і не піднято до гори. Руки вільно опущені, плечі розгорнені, груди
трохи підняті.
Правильна постава - це і безперервність руху, і відсутність при
ходьбі підскакувань, і відсутність поперечних рухів плечима вперед і назад.
а) Поставити ноги разом, п'яти нарізно. Вибрати пряму лінію і йти
вперед, ставлячи п'яти по прямій лінії. Йти вперед і назад в заданому ритмі.
б) Йти вперед з різними положеннями рук.
в) Йти вперед, ведучи діалог із партнером.
Розвиток пластики рук.
Основне завдання - розвити гнучкість рук, рухливість кистей і пальців.
«Фарбуємо» Взяти в руки уявну кисть і фарбувати стіну, спочатку зверху
вниз, потім знизу вгору. При виконанні вправи стежити за тим, щоб діти
відчували простір, тобто, що стіна увігнута або плоска. Виконуючи вправи
«фарбуємо», можна змінювати завдання - фарбувати в різному напрямку справа наліво, і навпаки.
«Дзеркало»
Кожна дитина стоїть перед уявним їй дзеркалом і уявною
ганчіркою його протирає. Дитина стоїть перед уявним дзеркалом і змальовує
рукою або пальцем контури свого уявного відображення або малюнка на
«відображеному» одязі.
«Нерівна поверхня»
Руками показуємо уявну поверхню (зигзаг, хвиля,
мереживо).
Розвиток ритмічності
Спочатку необхідно дати дітям елементарні поняття музичної грамоти,
прищепити навички точного розподілу рухів в музичному супроводі.
Почати потрібно з найпростіших вправ:
- хлопати в долоні четвертні, половинні, цілі, восьмі частки.
- хлопати заданий педагогом ритм.
ІІІ. Підсумок заняття.
Сьогодні ми з вами працювали над дикцією, артикуляцією, сценічною
майстерністю при співі, над рухами в піснях «Доброта», «Диво-дівчина».
Домашнє завдання: надаються листочки з таблицями для повторення
скоромовок та роботи над дикцією.
Вправи для дихання: «Надувні кулі», «Задуй свічку», «Задуй свічку на
ялинці», «Здуваємо пилинку», вправи для пластики рук: «Фарбуємо»,
«Дзеркало», «Нерівна поверхня».
Використана література:
1.
2.
3.
4.
Вопросы вокальной педагогики. Выпуск 6 - 1982 г.
Морозов В.П. «Таємниці вокальної мови».
Тронина П.О. « Из опыта педагога-вокалиста».
Иванов А.П. «Об искусстве пения» 1963 г.
ЦЕНТР ТВОРЧОСТІ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ
студії вокальної майстерності «Дзвінкі голоси»
Керівник: Падалко Лариса Валеріївна
Акомпаніатор: Голікова Оксана Станіславівна
Рівень та рік навчання: основний рівень, 3-й рік навчання
Вік дітей: 11 – 13 років
Тема: «Робота над вокальною технікою»
Мета:
Навчальна:
навчити основам вокалу і пластики в обсязі,
необхідному і достатньому для участі в
концертній діяльності ансамблю та солістів;
Розвиваюча:
розвивати голосовий апарат засобами
артикуляційних вправ;
розвивати музичні, вокальні, рухові здібності,
формувати музично-естетичний смак, відчуття
гармонії в навколишньому світі;
Виховна:
формувати естетичний смак; виховувати
сміливість, віру в себе, в свої сили.
Обладнання: фортепіано, мікшерний пульт, підсилювач, мікрофон, акустичні
колонки, диски, партитури пісень, дзеркало.
Тип заняття: комбіноване.
Методи:
словесний, вправи, асоціативний, власний показ.
Хід заняття
I. Вступна частина.
ІІ. Основна частина:
1. Розспівки.
2. Артикуляція. Дикція:
 Артикуляційна гімнастика:
а) вправи для дихання;
б) вправи для губ;
в) вправи для язика.
 Внутріглоточна гімнастика.
 Вправи на дихання.
 Тренування тривалого розподілу дихання.
 Вправи, що розвивають грудний резонатор.
 Вправи, що розвивають силу і політ мовного голосу.
 Домашнє завдання: робота над дикцією за таблицею, скоромовки.
3. Робота над піснями: «Україна», «Музыка – это дивная страна».
 Робота над чіткою дикцією, звукоутворенням, звуковеденням, тембром.
 Робота над змістом і характером пісні: «Україна».
 Робота над партіями 1 та 2 голосу «Музыка – это дивная страна».
4. Фізкультхвилинка:
 Різноманітні рухи головою (повороти, поклони).
 Робота плечима.
 Нахили корпусу.
 Присідання (випади).
 Стрибки.
5. Робота над піснею: «Мама»:
 Робота над звучанням пісні «Мама», над рухами під час співу.
 Підготовка пісні до конкурсу - сценічне виконання.
ІІІ. Підсумок заняття.
І. Вступна частина.
Зустріч з вихованцями студії. Емоційна установка. Залучення кожного
вихованця до активної роботи на занятті. Зняття психічної напруженості.
ІІ. Основна частина:
1. Розспівки:
 розспівка на одному звуці в унісон, робота над диханням.
 розспівка на stoccato до-мі-соль вгору по півтони, робота над дикцією
 розспівка на 3 голоси: до-мі-соль, до-фа-ля, сі-ре-соль, до-ми-соль.
 домашнє завдання: вправа для дихання:
а) Вправи на дихання.
Дуже важливий розділ дисципліни «Сценічна мова» - виховання
навичок правильного дихання. Треба сказати, що цей розділ найскладніший
для освоєння дітьми, так як вимагає усвідомленості в роботі, постійного
слухового аналізу та м'язового контролю до свого тіла, свого голосу. Перш за
все потрібно навчити дітей правильно використовувати апарат зовнішнього
дихання, тобто допомогти їм оволодіти азбукою дихання.
«Трубочка - Усмішка»
Роблячи посмішку, швидко набираємо повітря
через ніс, і повільно видуваємо через рот, губи витягаючи трубочкою.
«Веселкові кулі» В руках у кожного уявна іграшка. Потрібно подути на її
кільце так, щоб видути одну велику мильну кулю (дути повільно і
тихенько, теплим повітрям).
«Кульбаба»
Зірвати уявну
кульбабу і дути на неї, щоб її уявні
пушинки летіли якомога більше і далі (дути помірно).
«Здуваємо пилинки» Витягнути руку перед собою. Здути з неї уявну
порошинку так, щоб вона злетіла з кінчиків пальців (видих легкий і короткий).
Тренування тривалого розподілу видиху. Довгий
видих
можна
тренувати за допомогою рахунку. Використовувати можна тексти лічилок,
жартівливих віршів.
1. Артикуляційна гімнастика.
Наступний важливий момент - це артикуляційна гімнастика: робота над
дикцією з дітьми вимагає особливої уваги щодо розвитку артикуляційного
апарату, який у більшості дітей млявий і скутий.
Особливо це стосується нижньої щелепи. Рухливість, еластичність
губ, язика, нижньої щелепи, м'якого піднебіння, м'язів обличчя досягаються
виконанням різних видів вправ. У цій роботі корисно користуватися
маленьким дзеркалом для фіксування
та
контролювання точності
руху артикуляційного апарату; в роботі артикуляційного апарату необхідно
щоб працювали тільки мовні органи: щелепи, губи, язик, всі інші повинні
перебувати в спокої.
а) Вправи для губ
«Трубочка-Усмішка»
Перше положення - губи "трубочкою" (губи
витягуються вперед, як би задуваючи свічку), наступне положення «Усмішка»
(губи розтягуються в широкій посмішці) положення чергуються 10 разів.
«П'ятачок». Губи витягуються вперед «п'ятачок», потім поперемінно
піднімаємо «п'ятачок» верх до носа і опускаємо вниз до підборіддя, (положення
чергуються 10 разів). «П'ятачок», поперемінно відводимо вправо, вліво
(положення чергуються 10 разів).
б) Вправи для язика
«Облизування варення» На рахунок 1,2,3 повільно опускаємо щелепу
(відстань на 2 пальця) умовно, як би облизуючи, робимо кругові рухи по губах
в одну сторону 5 разів і в іншу 5 разів.
«Масаж ясен». Рот закритий. Язиком масажуючи ясна круговими рухами
в одну й іншу сторону (5 разів в одну, 5 разів в іншу).
Скоромовки.
Особливе місце в роботі над дикцією займає перевірка навиків читання
скоромовок. Робота над скоромовками є хорошим і корисним тренуванням.
Починати слід в повільному темпі. Скоромовку треба вимовляти через дуже
повільну перебільшену чітку мову. Надалі темп збільшується, варіюється
динаміка, змінюючи голосові регістри, корисно розбивати деякі скоромовки і
вимовляти каноном.
1. «Во дворе трава, на траве дрова, раз дрова, два дрова, три дрова. Не
вместить двор дров, дрова выдворить на дровяной двор»;
2. «Карл у Клары украл кораллы, а Клара у Карла кларнет украла»;
3. «Бык тупогуб, тупогубенький бычок, у быка бела губа была тупа»;
4. «Около кола колокола, около ворот коловорот»;
5. «Шла Саша по шоссе и сосала сушку»;
6. «Либретто Риголетто»;
7. «Интервьюер интервента интервьюировал»;
8. «Рапортовал, да не дорапортовал, дорапортовывал, да зарапортовался»;
9. «Купи кипу пик, пик кипу купи, кипу пик купи»;
Робота над дикцією відбувається за комплексними таблицями:
Би, бэ, ба, бо, бу, бы
Пи, пэ, па, по, пу, пы
Ми, мэ, ма, мо, му, мы
Ви, вэ, ва, во, ву, вы
Хи, хэ, ха, хо, ху, хы
Фи, фэ, фа, фо, фу, фы
Зли, злэ, зла, зло, злу, злы
Три, трэ, тра, тро, тру, тры
Ждри, ждрэ, ждра, ждро, ждру, ждры
Зди, здэ, зда, здо, зда, зды
Дри, дрэ, дра, дро, дру, дры
Сори, сорэ, сора, соро, сору, ссоры
Бгди, бгды, бгда, бгдо, бгду, бгды
Гбди, гбдэ, гбда, гбдо, гбду, гбды
Кпти, кптэ, кпта, кпто, кпту, кпты
Пкти, пктэ. Пкта, пкто, пкту, пкты
Мли, млэ, мла, мло, млу, млы
Лми, лмэ, лма, лмо, лму, лмы
Люпи, люпэ, люпа, люпо, люпу, люпы
Пипи, пипэ, пипа, пипо, пипу, пипы
Чищи, чищэ, чища, чищо, чищу, чищы
Щичи, щичэ, щича, щичо, щичу, щичы
Ежели, ежелэ, ежела, ежело, ежеоу, ежелы
Сшли, сшлэ, сшла, сшло, сшлу, сшлы
Внутріглоточна гімнастика
«Яблуко». Представляємо, що всередині рота велике яблуко, щелепи
відкриваються, губи зімкнуті.
«Великий палець». Відкриваємо рот і заводимо в рот великий палець руки,
піднімається м'яке піднебіння.
Вправи, що розвивають грудний резонатор.
Далі ми переходимо до розвитку елементів мовного дитячого голосу, яке
включає в себе роботу над звучністю, легкістю та польотом голосу. Відчуття
звуку в позиції резонаторів - одне з найголовніших умов виховання голосу.
Перший етап голосових вправ пов'язаний зі звільненням фонаційних шляхів,
тобто резонаторних просторів, за якими піде голос. Резонаторами звуку є
грудна клітка з розташованими в ній органами дихання (грудний резонатор)
та порожнини рота, носа (головний резонатор).
При розмові діти зазвичай користуються головним резонатором,
підключаючи тільки грудний в процесі співу. Щоб удосконалювати у них
володіння голосом, необхідно навчити дітей використовувати
грудний
резонатор і при мовному звукоутворенні.
«Паровоз»:
1) Повільний глибокий вдих через ніс; короткий видих через зімкнуті губи:
«пффф».
2) Рот відкритий, як для вимови звука «у», повільний вдих, видих на
низькому протязі звуку «у».
3) Повільний вдих, видих на низькому протязі «хм».
Вправи, що розвивають силу і політ мовного голосу.
Виступ навіть на маленькій сцені вимагає від виконавця додаткових
зусиль, які забезпечують можливість донести текст до глядача. При цьому
важлива не тільки сила, а також політ голосу, тобто звучання його на сильному
спрямованому струмені повітря. Важливо не допустити перенапруження
голосових зв'язок, крику, особливо при роботі з підлітками, які вступили в
період мутації (12-14 років).
«Відгукується». Всі разом, приставив долоні рупором до рота, хлопці
звуть «ау», а потім повторюють аукання,
зображуючи відлуння. Вправу
повторити кілька разів.
«Покликати товариша». Він перебуватиме на іншому кінці кімнати під
час заняття. При цьому потрібно намагатися на дуже тихому звуці (пошепки)
надіслати слово, якнайдалі.
3. Робота над піснями: «Україна», «Музыка – это дивная страна»:
 робота над диханням, чіткою дикцією, звукоутворенням, звуковеденням,
тембром;
 робота над змістом і характером пісні: «Україна», над початком і
закінченням фраз, робота по партіях, з'єднання партій, робота над
ансамблевим звучанням;
 робота над партіями 1, 2 та 3 голосів в пісні «Музыка – это дивная страна»,
робота по партіях, робота над звуковисотністю, ансамблевим звучанням.
4. Фізкультхвилинка:
 різноманітні рухи головою (повороти, поклони);
 робота плечима;
 нахили корпусу;
 присідання (випади);
 стрибки.
5. Робота на піснею: «Мама»
1. Робота над ансамблевим звучанням пісні «Мама». Бесіда о ролі матері.
Робота над рухами під час співу, емоційним і сценічним виконанням.
2. Підготовка пісні до конкурсу - сценічне виконання.
Акторська майстерність
Проведення тренінгів на оволодіння основними елементами сценічної дії
по системі Станіславського: звільнення м'язів, увага, уява, емоційна пам'ять,
пам'ять фізичних дій, розвиток акторської сміливості і безпосередності,
спілкування, темпоритм.
Вміти дивитися і бачити. Слухати і чути. Вміти в сценічних умовах
по-справжньому згадувати. Вміти думати на сцені. Вміти під час співу
перевіряти себе - чи немає зайвої напруги. Основа акторської творчості дія.
Мета дії - народження почуття. Дія - єдиний психофізичний процес,
спрямований на досягнення мети в запропонованих обставинах.
ІІІ. Підсумок заняття.
Сьогодні
ми з вами працювали над дикцією, артикуляцією, при співі над рухами, закріпили партії 1 та 2 голосів у пісні «Україна», над партіями 1,
2, 3 голосів у пісні «Музыка – это дивная страна», над виконавською та
сценічною майстерністю пісні «Мама».
Домашнє завдання: Надаються листочки з таблицями для повторення
скоромовок та роботи над дикцією.
Використана література:
1.
2.
3.
4.
Вопросы вокальной педагогики. Выпуск 7 - 1984 г.
Морозов В.П. «Таємниці вокальної мови».
Тронина П.О. « Из опыта педагога-вокалиста».
Иванов А.П. «Об искусстве пения» 1963 г.
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ
студії вокальної майстерності «Дзвінкі голоси»
Керівник: Падалко Лариса Валеріївна
Акомпаніатор: Голікова Оксана Станіславівна
Рівень та рік навчання: вищий рівень, 2-й рік навчання
Вік дітей: 14 – 20 років
Тема: «Формування дихання, як основа та навчання співу»
Мета:
Навчальна: удосконалення вокалу і пластики, необхідному і
достатньому для участі в концертній діяльності ансамблю
та солістів.
Розвиваюча: Розвивати голосовий апарат засобами артикуляційних
вправ; розвивати музичні, вокальні, рухові здібності,
формувати музично-естетичний смак, відчуття гармонії в
навколишньому світі;
Виховна:
вибір та обговорення репертуару: актуальність,
жанрові, музично-художні особливості, вимоги до
професійної підготовки виконавців; обговорення сценічних
костюмів та макіяжу; аналіз концертної діяльності; групові
індивідуальні досягнення і труднощі; виховання
сміливість, віру в себе, в свої сили.
Обладнання:
фортепіано, мікшерний пульт, підсилювач, мікрофон,
акустичні колонки, диски, партитури пісень, дзеркало.
Тип заняття:
комбіноване.
Методи:
словесний, вправи, асоціативний, власний показ.
Хід заняття
I. Вступна частина.
II. Основна частина:
1. Розспівка. Дихання.
2. Артикуляція. Дикція

Артикуляційна гімнастика.
а) вправи для губ.
б) вправи для язика.

Внутріглоточна гімнастика.

Вправи на дихання.

Тренування тривалого розподілу дихання.

Вправи, що розвивають грудний резонатор.

Вправи, що розвивають силу і політ голосу.

Домашнє завдання: робота над дикцією за таблицею, скоромовки.
3. Робота на піснями: «Нова радість стала » «Звезды»:

робота над прийомами дихання, зупинками;


робота над змістом і характером пісень «Нова радість стала», «Звезды»;
робота над партіями 1, 2, 3 голосів пісень «Нова радість стала»,
«Звезды».
4. Фізкультхвилинка.
- різноманітні рухи головою (повороти, поклони);
- робота плечима;
- нахили корпусу;
- присідання (випади);
- стрибки.
5. Робота над піснею: «Лунная соната»:
 робота над диханням, ансамблевим звучанням пісні «Лунная
соната»;
 повторити тривалості нот, пауз, розмір;
 робота над рухами всередині фраз;
 робота на ланцюговим диханням;
 робота над звуковідтворенням, звуковисотністю.
ІІІ. Підсумок заняття.
І. Вступна частина.
Зустріч з вихованцями студії. Емоційна установка. Залучення кожного
вихованця до активної роботи на занятті. Зняття психічної напруженості.
ІІ. Основна частина:
1. Розспівки:
 розспівка на одному звуці в унісон, робота над диханням;
 розпівка на stoccato до-мі-соль вгору по півтони, робота над дикцією;
 розспівка на 3 голоси: до-мі-соль, до-фа-ля, сі-ре-соль, до-мі-соль;
 домашнє завдання: вправи для дихання.
Робота над диханням:
Співоче дихання. Існують три типи дихання при розмові та співі.
1. Грудне дихання. При цьому типі дихання, дихальні рухи відбуваються
у верхньому та середньому відділі грудної клітини. Недоліками такого дихання є
те,що при ньому вдих напружений, плечі піднімаються й опускаються, участь
діафрагми слабке, навантаження при вдиху веде до перебору повітря, до
недостатньої активізації черевного преса і більш швидкому стомленню голосу
співака.
2. Черевне дихання. При
цьому
типі
дихання
дихальні
відбуваються в нижньому відділі грудної клітини при сильному
рухи
опусканні діафрагми, яка при видиху піднімається. Перевага такого дихання легкість і швидкість вдиху. Недолік - обмеженість видиху, його не динамічність:
їм важко користуватися під час руху на сцені. Пасивність середніх і
верхніх відділів грудної клітини позначається на якості (тембрі) звуку, веде
до його погіршення.
Найбільш прийнятним для вокалу є:
3. Змішане повне дихання, коли
грудна
клітка розширюється в
поздовжньому, поперечному (в сторони) і передньо-задньому напрямках, а
також при вдиху-видиху беруть участь м'язи черевного преса і діафрагма.
Відбувається цей процес так. Після видиху, коли стислі м'язи
черевного преса і легень, здійснюється вдих, який можна розглядати як
певний хвильовий процес. Спочатку заповнюється повітрям низ живота, трохи
випинаючись. Потім це випинання, або «гребінь хвилі» плавно перетікає від
низу живота до його верху. Після цього починає розширюватися грудна клітка,
тобто «Гребінь хвилі» плавно піднімається від низу грудної клітки до верху. У
той час, коли грудна клітка розширюється, живіт починає стискатися, стає
злегка увігнутим. Коли створиться позиція: грудна клітка гребінь хвилі –
живіт її западина, можна здійснювати процес звуковідтворення, тобто
співати.
Протягом усього видиху при співі черевний прес зберігає однакове, але
не надмірне напруження та пружність, не розслабляючись. Не слід думати,
що при співі потрібно набирати якомога більше повітря, спочатку максимально
випинаючи живіт, а потім максимально розширюючи легені. Це неправильно.
Вдих повинен бути помірним і не напряженим. Можна уявити при цьому
процесі, що ви вдихаєте чудовий запах квітів перед самим початком співу.
Вдих повинен бути безшумним, проводитися по можливості тільки
через ніс. При співі в швидкому темпі допускається виконувати вдих через
рот і ніс одночасно. Але вдихати тільки ротом неприпустимо. Це негативно
позначається на стані голосових зв'язок, легенів і здоров'я в цілому.
Втім деякі співаки дотримуються прямо протилежної думки - вони радять
робити вдих виключно ротом.
Якщо Вам
здасться процес
повного
дихання
у вигляді
хвильового процесу дуже складним, його можна спростити: вдих
здійснюється одночасним розширенням живота та легень, але перед
співом живіт підтягується і помірно напружується. Напруга
живота
(черевного преса) – дуже
важлива
умова
для досягнення багатьох
характеристик співочого голосу.
2. Робота над дикцією і артикуляцією
Вибір вправ для роботи над дикцією і артикуляцією передбачає рух,
від простого до складного: просто повторення букв, чергування дзвінких і
глухих, поєднання з голосними і приголосними буквами. Вимовляти
прості та складні звукосполучення з різною інтонацією та з різною атакою
звуку.
Атакою звуку називають момент його утворення. Існує 3 види атаки звуку
змикання:
 тверда;
 м'яка;
 придихатільна.
Це залежить від змикання голосових зв'язок і сили видиху. Атака
звуку дуже впливає на початок звуку і на все подальше звукоутворення.
При твердій атаці голосові зв'язки змикаються при великому напруженні повітря, що накопичилося під ними, вибухає звук, він виходить твердий і різкий.
При м'якій атаці зв'язки змикаються при нормальній напрузі. Звук при
розмиканні виходить м'який, мелодійний, багатий обертонами (призвуками).
При дихальній атаці, голосові
зв'язки
змикаються
нещільно,
відбувається витік повітря, а одночасно вимовляється з голосними («ха»). Чітке
промовляння тексту пісні. Спів на stakkto.
Вправи на дихання. Дуже важливий розділ дисципліни «Сценічна
мова» - виховання
навичок правильного дихання. Треба сказати, що цей
розділ найскладніший для освоєння дітьми, так як вимагає усвідомленості в
роботі, постійного слухового аналізу та м'язового контролю до свого тіла, свого
голосу. Перш за все потрібно навчити дітей правильно
використовувати
апарат
зовнішнього
дихання.
Тобто допомогти їм оволодіти азбукою
дихання.
«Трубочка - Усмішка». Роблячи посмішку, швидко набираємо повітря
через ніс, і повільно видуваємо через рот, губи витягаючи трубочкою.
«Веселкові кулі». В руках у кожного уявна іграшка. Потрібно подути на
її кільце так, щоб видути одну велику мильну кулю (дути повільно і
тихенько, теплим повітрям).
Тренування тривалого розподілу видиху. Довгий
видих
можна
тренувати за допомогою рахунку. Використовувати можна тексти лічилок,
жартівливих віршів.
Артикуляційна гімнастика.
Наступний важливий момент - це артикуляційна гімнастика: робота
над дикцією з дітьми вимагає особливої уваги щодо розвитку артикуляційного
апарату, який у більшості дітей млявий і скутий.
Особливо це стосується нижньої щелепи. Рухливість, еластичність
губ, язика, нижньої щелепи, м'якого піднебіння, м'язів обличчя досягаються
виконанням різних видів вправ. У цій роботі корисно користуватися
маленьким дзеркалом для фіксування та контролювання точності руху
артикуляційного апарату; в роботі артикуляційного апарату необхідно щоб
працювали тільки
мовні органи: щелепи, губи, язик, всі інші повинні
перебувати в спокої.
а) Вправи для губ
«Трубочка -Усмішка». Перше положення - губи "трубочкою" (губи
витягуються вперед,як би задуваючи свічку) наступне положення «Усмішка»
(губи розтягуються в широкій посмішці) положення чергуються 10 разів.
«П'ятачок». Губи витягуються вперед «п'ятачок», потім поперемінно
піднімаємо «п'ятачок» верх до носа і опускаємо вниз до підборіддя,
(положення чергуються 10 разів).
б) Вправи для язика.
«Облизування варення». На рахунок 1,2,3 повільно опускаємо щелепу
(відстань на 2 пальця) язиком як би облизуючи, робимо кругові рухи по губах в
одну сторону 5 разів та в іншу 5 разів.
«Масаж ясен».
Рот закритий. Язиком масажуючи ясна круговими
рухами в одну й іншу сторону (в одну сторону 5 разів та в іншу 5 разів)
Внутріглоточна гімнастика
«Яблуко». Представляємо, що всередині рота велике яблуко, щелепи
відкриваються, губи зімкнуті.
«Великий палець». Відкриваємо рот і заводимо в рот великий
палець руки, піднімається м'яке піднебіння.
«Паровоз».
1) Повільний глибокий вдих через ніс; короткий видих через зімкнуті
губи: «пффф».
2) Рот відкритий, як для вимови звука «у», повільний вдих, видих на
низькому протязі звуку «у».
3) Повільний вдих, видих на низькому протязі «хм».
3. Робота над піснями: «Нова радість стала», «Звезды».
1. Робота над прийомами дихання, зупинками. Робота над початком і
закінченням фраз.
2. Робота над змістом і характером «Нова радість стала», робота над партіями
1, 2, 3 голосу, рух у середині фраз, характером.
3. Робота над 2-х-голоссям пісні «Звезды», над ансамблевим звучанням.
4. Фізкультхвилинка:
 різноманітні рухи головою (повороти, поклони);
 робота плечима;
 нахили корпусу;
 присідання (випади);
 стрибки.
5. Робота над піснею: «Лунная соната»
1. Робота над диханням, ансамблевим звучанням пісні «Лунная соната»
2. Повторити тривалості нот, пауз, розмір.
3. Робота над рухами в середині фраз.
4. Робота на ланцюговим диханням.
5. Робота над звуковисотністю.
ІІІ. Підсумок заняття.
Сьогодні ми з вами працювали над дикцією, артикуляцією, сценічною
майстерністю при співі, над рухами, закріпили партії 1, 2, 3 голосів у піснях
«Нова радість стала», «Звезды», «Лунная соната».
Домашнє завдання:
Надаються листочки з таблицями для повторення
скоромовок та роботи над дикцією. Вправи для дихання: «Трубочка - Усмішка»,
«Веселкові кулі», «Паровоз», «Яблучко».
Всі разом виконують пісню «Мы желаем счастья вам».
ЦЕНТР ТВОРЧОСТІ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА ЖОВТНЕВОГО РАЙОНУ
Сценарій виховного заходу
«Його величність – музика»
Підготувала: керівник
Народного художнього колективу
студії вокальної майстерності «Дзвінкі голоси»
Відмінник освіти України Падалко Л.В.
м. Запоріжжя
Сценарій заходу «Його величність – музика»
Виховний захід з музичного мистецтва для вихованців
студії «Дзвінкі голоси», учнів ЗЗОШ № 3
Мета заходу:
- створення атмосфери духовного спілкування учнів з музикою;
- розвивати творчість учнів, їх естетичний смак, розвивати музичну пам'ять і
кмітливість, інтелектуальну гнучкість
- Узагальнити знання учнів .
- Виховувати інтерес та любов до музики, естетичні смаки.
Обладнання: роз даткові картки з ребусами про музику, малюнки до пісень ,
комп’ютер, акустична система (колонки), мікшерний пульт, мікрофони, портрет
композитора.
Святково прибраний кабінет. Грає легка музика.
«Музика - мистецтво, що володіє великою силою емоційного
впливу на людину... і саме тому вона відіграє величезну роль
у вихованні духовного світу дітей та юнацтва»
Дмитро Кабалевський
1 ведучий Єгор
О музико ! Чарівних звуків ти ріка безмежна,
Гармонія тих фарб , що з сонцем грає джерело.
Душі людської казка безсловесна
Чарує і манить , як восени тепло .
Вона саме життя , що жити всім велить !
Вона надія й щастя мить!
2 ведуча Дар’я
Музика – це найвиразніша мова.
Мова, що може без жодного слова
Людям про радість і сум розказати ,
Вміє картину без фарб малювати,
В світі усьому знайде слухача
Без словника і перекладача…
А уявіть , як розквітне чудово
Музика з барвами фарби і слова !
Пісня «Музика» муз. из р/а АББА, сл. Т. Елфимовой
Спиває група вищого рівня студії «Дзвінкі голоси»
Гаснет в зале свет, замерли артисты.
Прозвучав, аккорд тишину прервал.
Голоса звучат вдохновенно, чисто,
Только краток час, близится финал.
И музыка опять уносит в облака,
Она как ветерок, свободна и легка.
Разные пути впереди у песни,
Как и у людей, разная судьба.
С музыкой в душе жить ведь интересней,
С ней любовь светлей, легче с ней всегда.
Припев:
А музыка звучит, и все вокруг поет,
Когда у нас с тобой в сердцах она живет,
И будет вечно так со всеми,
Летящею стрелой через время.
Она прочертит путь нам с тобою
Над грешною землей, над землею.
Грусть свою и боль ты оставь за сценой,
Там другая жизнь и другой полет.
Ты среди друзей, ведь на всей вселенной,
Как хрустальный звон, музыка растет.
Припев:
И вновь она звучит, увлекает
И дарит радость нам, счастье дарит.
Скорее же, друзья, покоритесь,
Войдите в этот храм, поклонитесь.
Любовью и добром, словно чашу
Наполните сердца песней нашей.
Пусть музыка звучит бесконечно,
Не будет ей конца вечно, вечно.
Музыка как вздох всем необходима,
Нам без волшебства музыки не жить.
Множество преград с ней преодолимо,
Мы привыкли с ней радости делить.
Припев:
И вновь она звучит, увлекает
И дарит радость нам, счастье дарит.
Скорее же, друзья, покоритесь,
Войдите в этот храм, поклонитесь.
Любовью и добром, словно чашу
Наполните сердца песней нашей.
Пусть музыка звучит бесконечно,
Не будет ей конца вечно, вечно.
Виходять нотки - 7 вихованців
1 жовтня — Міжнародний день музики. Його почали відзначати
рішенням ЮНЕСКО з 1975 року. Одним з ініціаторів свята був чи
найвизначніший композитор XX століття Дмитро Шостакович
(портрет).
за
не
2. Цей день святкується щорічно у всьому світі великими концертними
програмами, за участю кращих артистів і художніх колективів. Цього дня
звучать твори, що увійшли до скарбниці світової культури .
3. Міжнародний день музики стали святкувати 20 століття але з музикою
людство знайоме з давніх часів . У печерах Африки збереглися наскальні
малюнки давно зниклих племен.
4. На малюнках змальовані люди з музичними інструментами. Ми вже
ніколи не почуємо тієї музики, але колись вона прикрашала життя
людей, змушувала їх радіти або засмучуватися.
5. Музика володіє величезною силою. На світі знайдеться мало людей,
байдужих до музики. .
6. Багато композиторів намагалися
виразити через неї стан своєї
душі . Їх великі імена завжди з вдячністю виголошуватимуть нащадки .
7. Музика не старіє , вона житиме стільки , скільки існуватиме людина.
А тепер відгадайте загадки про музику.
1. Це дерево – не полінце,
Шість дірочок має, весело співає. (сопілка)
2. Хто стоїть , як вартовий,
Перед нотними рядками ?
Хто рядок нам відкриває,
Місце нотам визначає ? (скрипічний ключ)
3. Сам із вільхи та із дуба,
В роті білі й чорні зуби.
Ти до них торкнись – готово,
Враз почуєш звук чудовий . (рояль, фортепіано)
4. Сам пустий , голос густий,
Дріб вибиває, дітей збирає. ( барабан)
5. Він музикантами керує ,
На нього дивиться оркестр,
А публіка його цінує
І віддає тепло сердець (диригент)
6. З піснею цією діти виростають,
Бо її матуся кожному співає. (колискова)
7. Під музику таку крокують всі військові,
В ній чуєш ритм чіткий, вона веде в похід. ( марш)
8. Якщо нота біла , то ця нота - … (ціла)
9. Стан цей нотні знаки носить.
Як він зветься ?... (нотоносець)
10. На Різдво, на Рік Новий,
На веселі святки, сивої старовини
Скарб несемо золотий – давнії .. (колядки)
Ведучий Єгор
Музика – це наша з вами душа, думка, сила. Музика веде нас до світу
прекрасного. Вона ж, іноді, спонукає нас до боротьби з несправедливістю,
брехнею, недосконалістю. Адже музика - чи не єдине наше уявлення про
досконалість, як вона є.
Ведуча Дар’я
Міжнародний день музики – це свято, яке знаходить палкий відгук у
серці кожної людини. Адже мову музики розуміють усі, незалежно від
національності та художніх уподобань. Вона бентежить наші душі, є
засобом емоційного і духовного зв'язку між людьми.
Фанфари . Відкриваємо щорічний клуб цікавинок
Ведучий Єгор Дивовижно, але музичне мистецтво може мати справді
чудотворний вплив. Учені виявили цікаві факти
щодо «немузичних»
можливостей музики.
1 вихованець
Музика може
інколи
замінити ліки. В
Японії та
Китаї навіть випускають диски з несподіваними назвами : «Безсоння», «Серце»,
«Легені»…Від кожної хвороби – свій «музичний рецепт».
2 вихованець
Моцарта. Вона
заспокоює.
Найкращим
звуковим
настроює організм на
«лікарем» визнано музику В. А.
здорову
хвилю, знімає втому,
3 вихованець
Українські
народні пісні
надихали
на
композиторів різних країн і часів. Наприклад, всесвітньо відомий
композитор Людвиг ван Бетховен неодноразово використовував
творчості укр. національні мотиви. Серед його творів Варіації
української народної пісні «Їхав козак за Дунай».
Ведуча Дар’я
творчість
німецький
у своїй
на тему
А тепер пройдемося сторінками історії вальсу.
4 вихованець
Вальс виник у Німеччині, Австрії і Чехії і поступово
поширився майже у всіх країнах світу.
5 вихованець
Чарівний і вічно молодий вальс існує вже понад три
століття . За цей час він перетворився з простонародного селянського
на витончений, елегантний бальний танець.
Вірш про вальс (Корчан Сніжана)
Раз – два - три, раз – два - три, раз…
У палаці, в сукні святковій і чорному фраці,
І у затишній селянській оселі,
І на привалі, в солдатській шинелі,
Ніжний, легкий, граціозний і ладний,
Мужній, тривожний, рокам не підвладний,
Лине крізь відстань, кордони і час
Добрий старий нестаріючий вальс.
Звучить вальс
Ведучий Єгор
Наш край здавна славився талановитими музикантами. І сьогодні творчістю
волинських виконавців, музичних колективів захоплюються шанувальники
мистецтва багатьох країн світу.
Ведуча Дар’я
За часів незалежності України митці разом з усім нашим народом
натхненно працюють для розбудови держави, примножуючи її культурні
надбання.
Ведуча Єгор
У цей день ми вітаємо усіх тих , хто любить музику і присвятив їй
усе своє життя, тих, хто створює музику і дарує її людям або просто
слухає . Бо вона викликає прекрасні емоції і почуття.
Ведуча Дар’я
Вітаємо зі святом композиторів . Бажаємо вам написати
ще
багато
прекрасних творів . Нехай ваші імена засяють поряд
з іменами
композиторів інших епох, чия музика стала суспільним надбанням.
Але композитори також уміють шуткувати ось послухайте
анекдоти про музику.
Вчителька (сценка)
- Як прізвище композитора, музику якого ми зараз прослухали ?
Дівчинка:
- Е-е... пам'ятаю, щось з міліцією зв'язано... А-а! Мусоргський!
Вчитель співу , ввійшовши в клас:
- А де мій стілець ?
Клас мовчить
- Тоді усім встати . Будемо весь урок розучувати державний гімн.
Хто співав.
- Хто співав ?
- Ми з батьком
- А чому так погано
- Бо батько співав сам .
Про всяк випадок
- Мамо а чому , коли я співаю ти завжди стоїш біля вікна ?
- Щоб ніхто не подумав , ніби я тебе б’ю.
Чи має слух
Сусід просить скрипаля :
- Навчіть мого сина грати на скрипці
- А він має слух ?
Та як гукаю, то чує.
1 вихованець
Барвиста веселка палає над світом,
Дарує проміння дорослим і дітям.
І музика , наче дуга веселкова,
Дарує тобі різнобарв’я казкове
2 вихованець
Прислухайтесь : вміють ті звуки барвисті
Горіти …, як мак в полі чистім,
Світити… полум’ям сонця,
Постукати .. листком у віконце
3 вихованець
В … вбрання одягнутися в квітні
І сніг розтопити в струмочки …,
Голубити хвилі у … морі,
Вночі колихать … зорі.
4 вихованець
Палітру живих кольорових мелодій,
Скарби почуттів, думи різних народів
Своїм слухачам даруватиме вічно
Незгасна барвиста веселка музична!
Виконання пісні «Музика» вір. та музика І.Некрича
Виконує солістка студії «Дзвінкі голоси» Паладійчук Олена
Музика звучить срібною струною в небі.
На ставку в ночі зірки колихає лебідь.
Я зустріну день и мелодія чудова
Подарує всім музику душі на світанку знову.
Приспів:
Музика, наче краса весни.
Музика – це разом я і ти.
Хай звучить музика чарівна.
Музика в серці завжди луна.
Музика крилами обійми.
Музику, боже, даруй мені.
Музика – всі почуття мої.
Музика в мені, музика в тобі, музика.
Квіти на землі умиваються росою.
Хай цвіте весь світ і пишається собою.
Сонечко мені посміхнеться й заспіває.
Крізь життя моє музика добра, музика лунає.
Приспів:
Музика, наче краса весни.
Музика – це разом я і ти.
Хай звучить музика чарівна.
Музика в серці завжди луна.
Музика крилами обійми.
Музику, боже, даруй мені.
Музика – всі почуття мої.
Музика в мені, музика в тобі, музика.
А тепер пограємо у гру «Відгадай мелодію і доспівай» (учасники діляться на
дві групи. Назви «до-ре-мі» та «фа-ля-до» завдання полягає в тому, щоб
згадати слова і заспівати її)
Пісні
1. Веселка
2. Одна калина
3. Доброта
4. Круглая песенка
5. Мамина сорочка
6. Подоляночка
7. Антошка
8. Дружба
9. Чого вчать у школі
10. Мы желаем счастья вам
Ребуси
1. Склади з перших букв назву жанру вокальної музики.
2. Я прочитаю вірш - загадку додайте останнє слово, розгадавши ребус .
От чарівне царство опери, балету …
Що покладено в основу їх сюжету ?
Мають опера , балет і оперета
Стислий текст – маленьку книжечку , …
3. У цьому ребусі сховано прізвище одного з найгеніальніших композиторів
людства. Складіть перші букви назв музичних інструментів і дізнаєтесь, про
кого йдеться.
4. Жанри музичного мистецтва
Дорогі діти , сьогодні ми святкуємо День музики. І мені здається , що
про музику не потрібно говорити її потрібно слухати.
Ведучий Єгор
Величчя музики, вершись!
Палай, святкуй, здіймайся й падай!
Так, щоб забулось згоди й зради
Усіх нас підіймай увись!
Виконується пісні «Музыка – это дивная страна» муз. И. Крутого
сл. Любаши. Виконує группа вищого рівня студії «Дзвінкі голоси»
Музыка, это дивная страна.
Все века принимала всех она.
Кто играет и поет.
В ком всегда музыка живет.
Припев:
Пой, в небо дождь слепой,
В море пой прибой,
В сердце пой любовь.
Мы такие разные
Но одна у нас с тобой она Музыка
Мы такие разные
Но помирит нас с тобой она Музыка
Самая прекрасная,
Самая волшебная страна Музыка
Пой, в небо дождь слепой,
В море пой прибой
А сердце пой любовь,
А сердце пой любовь.
Музыка - старая и новая,
Иногда - грустная, веселая,
Легкая, серьезная Каждому музыка своя.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа