close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Есеп шығару
сабағы
Мақсаты:
а) Білімділік:
Зарядталған бөлшектердің өзара
әрекеттесуі
мен
қозғалысын
туындайтын
құбылыстармен таныстыру. Алған теориялық
білімдерін бір жүйеге келтіріп, практикада қолдана
білу дағдыларын қалыптастыру.
б) Дамытушылық: Оқу материалын талдай білу
дағдысын дамыту, бақылау, салыстыру, қорытынды
жасай білуге баулу.
в)Тәрбиелік: Жауапкершілікті сезіне отырып жұмыс
жасауға,
өз
жолдасының
пікірін
тыңдауға,
техникалық шеберлік пен ұқыптылыққа баулу. Есеп
шығарғанда, оны жазғанда тәртіппен жазу мәнеріне,
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
1.Топқа бөлу
2. Тест
3.Постермен жұмыс .
4.“Миға шабуыл” есеп шығару кезеңі.
5.“Сергіту сәті” жұмбақтар
6.“Ой толғау” шығармашылық жұмыс.
7.БББ кестесімен жұмыс.
8.Бағалау
9.Үйге тапсырма
Оқушы білімін тексеруге арналған тест сұрақтары




















1. Үйкелген дененің басқа денені тарту құбылысы алғаш қай жерде белгілі болды?
А. Англия
В. Греция
С. Ресей
2. Янтарь грек тілінен аударғанда қандай мағына білдіреді?
А. Элементар
В. Электрон
С. Эбонит
3. Бір-бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысы не деп атайды?
А. Денелердің электрленуі
В. Денелердің әсерлесуі
С. Денелердің
беттесуі
4. Аттас зарядтар бірін-бірі
А. Тартады
В. Тебеді
С. Еш әрекет болмайды
5. Электр зарядының неше тегі бар?
А. Екі. Оң заряд
В. Бір. Теріс
С. Екі. Оң және теріс
6. Электр зарядының сақталу заңы
А. q1+q2+...qn= const
В. q1= const
С. q1+q2= const
7. Денелердің электрленгендігін білуге арналған прибор
А. Динамометр
В. Калориметр
С. Электроскоп
8. Электр заряды еркін қозғала алатын заттар не деп аталады?
А. Өткізгіштер В. Жартылай өткізгіштер
С. Диэлектриктер
9. Электр заряды еркін қозғала алмайтын заттар не деп аталады?
А. Өткізгіштер
В. Жартылай өткізгіштер
С. Диэлектриктер
10. Жүнге үйкелген янтарьда болатын заряд.
А. Оң заряд
В. Теріс
С. Оң және теріс
Өзіңді тексер!
Жауаптары:
1. В
2. В
3. А
4. В
5. С
6. А
7. С
8. А
9. С
10. В
“Постермен
жұмыс”
Есептер шығару кезеңі
№ Электр тобына
Кулон тобына
Бірінен-бірі
3см
қашықтықта 1мкКл және 10 нКл екі заряд 9 мН
тұрған әрқайсысы 10 нКл екі заряд
күшпен
біріне-бірі қандай
өзара қандай күшпен әсерлеседі?
қашықтықтан әсер етеді?
1
Өлшемдері бірдей өткізгіш екі
шардың зарядтары 5 мкКл және
10 нКл және 16 нКл екі зарядтар бір-3 мкКл. Шарларды түйістіріп, одан
бірінен
7
мм
қашықтықта
соң оларды үлкен қашықтыққа
орналасқан . Олар қандай күшпен
ажыратқаннан кейінгі зарядтары
әсерлеседі?
2 қандай болады?
3
Екі нүктелік зарядталған денелердің
арақашықтығын екі есе арттырғанда,
олардың арасындағы өзара әрекеттесу
күші қанша есе өзгереді? 2 есе
кеміткенде ше?
Екі бірдей нүктелік заряд вакуумде 0,1 Н
күшпен әрекеттеседі. Арақашық тары
6 м болса,зарядтардың шамалары
қандай?
№
Электр тобына
Екі бірдей нүктелік заряд
вакуумде 0,5 Н күшпен
әрекеттеседі. Арақашықтары 5 м
болса,зарядтардың шамалары
қандай?
Кулон тобына
Зарядтары бірдей 4*10-8 Кл екі
заряд, қалыңдығы 1 см слюда
қабатымен бөлінген. Олар
бірімен-бірі 1,8*10-2 Н күшпен
әсерлеседі. Слюданың
диэлектрик өтімділігін табыңдар
4
5
Екі бірдей нүктелік заряд
вакуумда тұрып 0,1м қашықтықта
қандай күшпен
әсерлессе,скипидарда 0,07м
Зарядтары q және q/2 бірдей екі
қашықтықта сондай күшпен
шар
түйістіріліп,одан
кейін
әсерлеседі Скипидардың
ажыратылған.
Шарлардың
диэлектрлік өтімділігін табыңдар?
әрқайсысының
зарядтары
қандай болады?
 Оқушыларға тақырыпқа байланысты әртүрлі мысалдар
келтіре отырып сұрақтар қою
 а) Құрғақ шүберекпен айнаны сүрткенде қандай
құбылыс болады? (шыны мен пластинка тозаңды және
басқа ұсақ бөлшектерді өзіне тартады)
 ә) Синтетикалық киімді шешкенде нені байқайсыңдар?
 ( шытырлаған дыбыс ести аласыңдар, ал қараңғы
бөлмеде тіпті жарқылды да байқайсыңдар)
 б) Мысықты сипағанда? (шытырлаған дыбыстар
естіледі)
 в) тарақты алып құрғақ шашты тарағанда, содан кейін
кішкене қағазды жақындатқанда нені байқадыңдар?
(ұсақ қағаз қиындыларын өзіне тартатынын көресіңдер)

 а) (шыны мен пластинка тозаңды және басқа
ұсақ бөлшектерді өзіне тартады)
 ә) шытырлаған дыбыс ести аласыңдар, ал
қараңғы бөлмеде тіпті жарқылды да
байқайсыңдар
 б) (шытырлаған дыбыстар естіледі)
 в) (ұсақ қағаз қиындыларын өзіне
тартатынын көресіңдер)
Сергіту
сәті
ЖҰМБАҚТАР
Аса қажет өмірге халық
үшін,
Пайдаланады күн сайын
жарық үшін
(ток, ток, energy)
2. Оқ жыланды аспаннан төніп келген,
Ұзын найзам жер қазбай көміп берген.
Қызықты сұрақтар
 1. Қандай «кулонды» мойынға тағуға
болмайды?
Жауабы: Электр зарядының бірлігі Кулонды
 2. Қандай өріске мал жаюға болмайды?
Жауабы: Электрлік және магниттік өріс




1.Жауабы:
Электр зарядының бірлігі - Кулонды
2. Жауабы:
Электрлік және магниттік өріс
Бар ма,жоқ па оны анық
білмейсің
Ол жоқ жерде өмір сүріп
жүрмейсің
(ауа, воздух, air)
Білемін
Білдім
Білгім келеді?
Үйге тапсырма:
 § 8.1-8.2 оқуға, 15 жаттығу
 (1-5 есебін шығару)
 Қосымша материал дайындау
Көңіл қойып
тыңдағандарыңызға
рахмет!
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа