close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Урок № ____
Дата
проведення________
Тема. Стендаль «Червоне і чорне». Психологізм творчості письменника в романі.
Новаторство Стендаля в реалістичному відтворенні художньої моделі суспільства й
людини
Мета: показати художню майстерність автора у використанні психологізму, відтворенні
мистецької моделі сучасного йому світу, новаторство письменника; розвивати
навички літературознавчого аналізування епічного твору, уміння висловлювати свої
думки з різних питань, обґрунтовувати їх; виховувати кращі людські якості,
естетичні смаки.
Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Жанр соціально-побутового роману за часів Стендаля вже був певною мірою
розроблений письменниками. Стендаль розглянув його з нової точки зору, як «дзеркало, з
яким ідеш великою дорогою. Воно відбиває то блакитне небо, то брудні калюжі й вибоїни.
Іде людина і несе те дзеркало, а ви цю людину звинувачуєте в неморальності! Її дзеркало
відбиває багно, а ви звинувачуєте людину! Логічніше звинувачувати велику дорогу з її
калюжами, а ще певніше — доглядача дороги, який допускає, щоб на ній стояли калюжі та
скупчувалось багно». Про психологізм творчості й новаторство Стендаля та його художні
здобутки ми поміркуємо сьогодні на уроці.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
ІV. Формування вмінь та навичок
1. «Червоне і чорне» — переконливе свідчення новаторства Стендаля-романіста. Тут
органічно пов’язані риси психологічного та соціального роману. Пригадаймо,
психологічний роман — різновид роману, у якому відтворено внутрішні переживання
особистості, духовну еволюцію, пошуки й суперечності в душі героя, що зумовлюють
його вчинки та поведінку.
Виражається це поєднання, зокрема, у тому, що головну тему твору — зіткнення різних
історичних часів (духу Великої революції, інстинктивним носієм якого є Жульєн, і нудної
повсякденності Реставрації) — письменник розглядає саме як психологічну проблему і
внутрішній конфлікт головного героя на тлі широкої панорами французького суспільства;
зі звичайної кримінальної хроніки Стендаль зробив справжню «хроніку ХІХ століття».
2. Самостійна робота учнів. Складіть схему основних груп французького суспільства
часів Стендаля та їх представників; зробіть висновки.
3. Новаторським у творі Стендаля є також об’єктивне та критичне зображення звичаїв
різних верств суспільства. Знайдіть цьому підтвердження у тексті; процитуйте відповідні
епізоди.
• «“Мені треба випити пуншу і танцювати до знемоги,— сказала вона сама собі,—
оберу зараз найблискучішого кавалера і за всяку ціну приверну загальну увагу. А ось, до
речі, цей знаменитий зухвалець граф де Фервак”. Вона прийняла його запрошення і вони
пішли танцювати».
• «“Подивимось,— думала вона,— хто з нас двох зухваліший, але, щоб досхочу
поглузувати з нього, треба його викликати на розмову”. Скоро всі інші пари танцювали
кадриль тільки для годиться — нікому не хотілося пропустити жодної з дотепних і
дошкульних реплік Матильди. Пан де Фервак був у замішанні: за браком думок він
вдавався до красивих фраз і корчив незадоволені міни. Матильда, що була роздратована,
жорстоко з нього глузувала і набула в його особі ворога».
• Зображені звичаї вищого світу: суцільні розваги, лицемірство, інтриги, плітки,
відсутність серйозних думок та ін.
1. Твір Стендаля «Червоне і чорне» містить у собі й риси філософського роману, що
також є новаторським підходом автора. Герої роману постійно сперечаються з приводу
найскладніших філософських, ідеологічних, естетичних тем свого часу. Наприклад, на
балу Жульєн обговорює з графом Альтамірою можливість застосування насильства заради
досягнення благородної мети. Пригадайте цей епізод: «Ну, знаєте,— сказав Жульєн,—
мета виправдовує засоби; якби я був не такою незначною пилинкою, а мав би хоч якунебудь владу, я б наказав повісити трьох, щоб врятувати життя чотирьом».
• Прокоментуйте процитований епізод. Як ви вважаєте, під впливом чиїх ідей в
Жульєна Сореля виникла така думка? (Наполеона, яким він таємно захоплювався.)
• Прокоментуйте вислів одного із персонажів роману: «Політика — то камінь,
прив’язаний на шию літератури, який може її потопити менш ніж за півроку. Політика
серед витворів уяви — те саме, що постріл з пістолета під час концерту. Цей звук
оглушливий, але позбавлений будь-якої виразності. Він не гармонує з жодним
інструментом». (Мистецтво не повинно служити політиці, підпорядковуватися їй.)
2. Колективне творче узагальнення. Підсумуйте сказане й узагальніть риси
новаторства роману Стендаля «Червоне і чорне».
Відповіді
• Психологізм.
• Об’єктивне й критичне зображення дійсності.
• Філософічність.
• Широке застосування прийому контрастів.
V. Домашнє завдання
Підготуватися до написання класного твору.
Орієнтовні теми
1) «Внутрішня драма головного героя роману Стендаля «Червоне і чорне»: шлях від
наполеонізму до злочину».
2) «“Червоне” і “чорне” в романі Стендаля “Червоне і чорне”».
3) «Роль жіночих образів у долі Жульєна Сореля та втіленні авторського задуму в
романі
Стендаля “Червоне і чорне”».
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
• На мій погляд, роман Стендаля «Червоне і чорне» співзвучний нашому часові
тим, що...
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа