close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
6 клас
Урок №48
Дата:
БАГАТСТВА CВІТОВОГО ОКЕАНУ. ОКЕАН ТА ЛЮДИНА
Мета: ознайомити з біологічними, мінеральними та енергетичними
багатствами океану; розвивати практичні вміння визначати за картами атласу
родовища мінеральних ресурсів і представників органічного світу; сприяти
розумінню наслідків господарської діяльності людини у зв’язку з використанням
ресурсів Океану; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення та раціонального
використання багатств океану, формувати науковий світогляд, вміння
використовувати додаткові джерела географічних знань; виховувати бережливе
ставлення до природних багатств Океану.
Обладнання: атласи, підручники, настінна карта півкуль, комп’ютер,
проектор, мультимедійна презентація «Багатства Світового океану».
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть наводити приклади біологічних,
мінеральних та енергетичних ресурсів океану, визначати проблеми, що виникають в
океані через господарську діяльність людей, доводити необхідність раціонального
використання природних багатств океану.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Прийом «Лови помилку картографа!» (робота з картою)
Учитель (учень) показує на настінній карті та називає (правильно або
неправильно) географічні об’єкти. Учні за допомогою червоної та зеленої карток
сигналізують про свою згоду чи незгоду з названим.
Прийом «Географічний крос»
Головною причиною виникнення течій в океані є... (постійні вітри).
Найпомітніші зміни рівня води під час припливів і відпливів спостерігають у...
(вузьких затоках, гирлах річок).
Відстань між двома сусідніми гребенями хвилі називають... (довжиною хвилі).
Пристрій для занурення на невеликі глибини називається... (аквалангом).
Підводний апарат для дослідження морських глибин називається...
(батискафом).
Прийом «Проблемне питання»
1. Чому Північну Атлантику називають «кухнею погоди» Європи?
2. Течію Куросіо часто називають тихоокеанським аналогом Ґольфстріму.
Поясніть, на яких ознаках подібності ґрунтується це твер дження.
1
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Практична теорія»
Світовий океан по праву можна вважати не лише «колискою життя», але й
колискою сучасної цивілізації. Чимало давніх держав виникли на морських берегах.
Ще до епохи Великих географічних відкриттів людство стало освоювати простори
Світового океану, а з настанням епохи вітрильників океан став «головним водним
шляхом людства». До сьогодні переважну частину вантажів транспортують водою.
Воду Світового океану нерідко називають «рідкою рудою», адже в ній розчинена
величезна кількість різноманітних металів. Із шельфовою зоною океану пов’язано
народження багатьох осадових корисних копалин, зокрема й нафти та газу. Основна
частина сучасного населення планети проживає близько (не більш ніж 200 км) від
морських узбереж. І все-таки, незважаючи на тривале освоєння водних просторів
глибин, Світовий океан не квапиться відкривати свої таємниці. Видатний
швейцарський океанолог Жак Пікар, який присвятив життя вивченню океану,
написав такі рядки: «...океан — це безодня проблем, таємниць, незрозумілих речей,
безглуздих питань і захопливих загадок». Загадковими та маловивченими є живі
організми океану. Багатими, але важкодоступними залишаються мінеральні запаси
океану, а енергетичний запас Світового океану просто безмежний. Про те, як
використовує людина багатства Океану та якими є наслідки господарської
діяльності людей, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1 Живі організми в Океані (перегляд презентації)
За результатами дослідження, опублікованого в 2011 році в журналі PLOS
Biology, в океані мешкає близько 2,2 мільйона видів організмів, з яких відомо тільки
близько 194 400 видів.
За умовами перебування морські організми поділяються на три групи:
планктон, нектон, бентос.
Планктон — сукупність організмів, що населяють товщу води і переносяться
течією в горизонтальному напрямку.
Нектон — живі організми, що живуть в товщі води й активно пересуваються у
будь-якому напрямку (риби, китоподібні, черепахи, ластоногі, кальмари).
Бентос — сукупність організмів, що живуть на дні: одні зариваються в донний
ґрунт (молюски, морські черві), другі пересуваються по дну (краби, морські зірки),
треті прикріплюються до дна (водорості, корали).
Біологічні ресурси океану розподілені нерівномірно. У прибережній смузі
добувають 95–97 % морської риби та безхребетних тварин.
Значну кількість морепродуктів у шельфовій зоні можна пояснити
сприятливими умовами для високої біологічної продуктивності.
Висновок 1. Біологічні ресурси Світового океану являють собою все
розмаїття рослин і тварин, що мешкають в океанах і морях. Однак поки ще
використовується лише незначна частина органічного світу океану.
2 Особливості
повідомлення)
живих
організмів
2
(виступи
учнів,
які
підготували
3 Ресурси Світового океану. Біологічні, мінеральні, енергетичні (робота з
підручником та картами атласу)
Складання схеми
Ресурси Світового океану
Біологічні
риба,
водорості...
Енергетичні
енергія припливів
та відпливів...
Мінеральні
нафта...
Висновок 2. Головними багатствами Світового океану є різноманітні
природні ресурси — природні об’єкти та явища, придатні для людини. Серед них
набільш використовують біологічні, мінеральні та енергетичні ресурси.
4 Океан та людина (робота в парах)
Заповнення таблиці
Види господарської діяльності
Наслідки
Рибальство
Виснаження рибних запасів
Висновок 3. Перед усім людством стоїть проблема бережливого використання
багатств Світового океану й захист його від забруднення.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Визначте за картами атласу райони в Океані:
а) де здійснюють інтенсивне видобування корисних копалин;
б) де відбувається рибна ловля та промисел морських тварин.
Прийом «Чомучка»
Чому Світовий океан називають колискою сучасної цивілізації?
Чому через Атлантичний океан прокладено найбільше торговельних морських
шляхів?
Чому необхідно регулювати вилов промислових риб та полювання на
морських тварин?
Чому необхідно боротися із забрудненням Океану?
Чому вчені різних країн об’єднують свої зусилля для вивчення Океану?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Формулюють учні за допомогою питань учителя.
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
3
Які знання та навички, набуті сьогодні на уроці, ви зможете використати в
конкретних життєвих ситуаціях?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати матеріали уроку (конспект).
2. Скласти кросворд з десяти питань до теми «Світовий океан».
3. Скласти оповідання про уявну подорож Світовим океаном.
4
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Найбільшою рибою Світового океану є китова акула. Окремі особини цього
виду мали довжину 12,65 метра і досягали маси понад 21,5 тонни. Сьогодні китові
акули мешкають у всіх тропічних та помірно-теплих морях. Водночас найменшою
рибою в Світовому океані вважають Schindleria brevipinguis, яка мешкає в коралових
лагунах Бар’єрного рифу. Рибки цього виду можуть досягати лише 8,4 мм у
довжину.
В Індійському океані мешкає незвичайна риба, що перед сном випускає з рота
прозору клейку рідину, у яку закутується, ніби одягає нічну сорочку. Ця риба спить,
заховавшись у темне місце, а вранці скидає нічне вбрання.
У водах Північної частини Тихого океану живе невеличка риба мекстина.
Відчувши небезпеку, вона виділяє таку кількість слизу, що вода навколо неї стає
наче холодець, крізь який не проникає жоден ворог. Риба не має очей, але чудово
орієнтується завдяки своєрідному радару — надчутливим клітинам, що розміщені
по всьому її тілу. Мекстина може обходитися без їжі понад півроку. До того ж вона
єдина серед риб дихає носом і має аж чотири серця. Завдяки надзвичайній
еластичності хребта мекстина здатна зав’язуватися вузлом.
Дуже небезпечною серед фауни тропічних вод є гігантська медуза, яку
називають морською осою, а ще — прозорим убивцею, адже за останні роки від її
отрути загинуло людей більше, ніж від акул. Морська оса, як правило, тримається
затемнених місць прибережної смуги, тому її важко побачити навіть людині з
добрим зором. Досить легенького дотику отруйних щупалець цієї істоти, щоб через
три хвилини настала смерть. Проти отрути морської оси медицина безсила.
Нещодавно у водах Тихого та Індійського океанів, біля берегів Австралії,
виявлено маленького восьминога масою тіла до 70 г, який виділяє отруту, сильнішу
за отруту гримучої змії у 300 разів та кобри — у 20 разів. Хижак накопичує стільки
отрути, що може вбити десятьох людей лише за дві секунди!
Найбільший ссавець Землі — кит, мешканець океану. Рекордсменом ваги
серед китів є синій кит. 1947 р. було зафіксовано максимальну вагу одного з таких
китів — 190 т! У тілі вусатого кита фінвала міститься 8 т крові, вага серця досягає
200–250 кг. Воно розвиває потужність у десять кінських сил!
5
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа