close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
УРОК 24
Тема. Технічні конструкції.
Мета. Розвивати розуміння учнями поняття "конструювання". Вчити створювати моделі транспортних засобів із паперу та тонкого
картону. Виховувати бережливе ставлення до використовуваного матеріалу. Розвивати творче мислення, фантазію, просторове
уявлення.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць.
До початку уроку вчитель з черговими учнями готують необхідне обладнання для проведення уроку.
II. Організаційний момент.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
— Відгадайте загадку і спробуйте сформулювати тему нашого уроку.
їм вугілля, п'ю я воду. Як наїмся — додаю ходу. Везу на сто коліс обоз. А звуть мене
всі ... (паровоз).
— Паровози було винайдено близько 200 років тому. Для виробництва пари, що обертає колеса, використовували вугілля і дерево.
Один із перших паровозів побудований у 1803 році.
У 1925 році перший пасажирський потяг проїхав рейками в Англії із швидкістю 24 км/год.
Відтоді люди могли їздити на потягах далі і швидше. В 1930 році пасажирський потяг "Гайавата" перетинав територію С.І1ІА із
швидкістю 160 км/год.
З 1956 року випуск локомотивів-паровозів був завершений. На залізниці вийшли тепловози і електровози.
Найшвидший в світі потяг — це ТОУ у Франції. Він може рухатися зі швидкістю 300 км/год.
— Де виготовляють потяги на Україні?
— У нас в Україні тепловози виробляють у Луганську і в Харкові. Промислові електровози випускають у Дніпропетровську. У
Києві, Львові, Дніпропетровську, Полтаві, Одесі, Запоріжжі, Конотопі і Дружківці є заводи для ремонту тепловозів.
Сьогодні на уроці ми будемо працювати в конструкторському бюро.
Слово "конструювання" в перекладі з латинської мови означає "створювання". Конструктор створює, розробляє будову виробу або
його окремих частин. Все це він креслить на папері.
За урок ми повинні накреслити, виготовити деталі паровозу, з'єднати їх в одне ціле та декорувати виріб.
IV. Розгляд зразка виробу.
— З яких основних частин складається паровоз?
V. Технологія виготовлення виробу.
— Уважно розгляньте таблицю, на якій вказано, як виготовляти паровоз.
Висловіть свої міркування щодо виготовлення виробу.
Для моделі використовують цупкий папір або тонкий картон. Модель складається з таких деталей: рама — одна деталь, котел —
одна деталь, тендер — одна деталь, кабіна — одна деталь, перед котла — одна деталь, колесо — 12 деталей.
Спочатку вирізають прямокутний лист паперу, на вузьких сторонах виконують два надрізи, потім роблять згини сторін. Кути
прямокутника — клапани для підклеювання бокових сторін. З меншого прямокутника роблять циліндр — це котел паровоза. На одну
сторону циліндра приклеюють круг — передню частину паровоза, друга сторона буде закрита кабіною. Потім виготовляють тендер
(задню частину паровоза, призначену для зберігання в ній палива) і кабіну. Колеса приклеюють безпосередньо до рами. Коли
змонтовано всі деталі, виконують декорування: розфарбовують модель.
Для швидкої і чіткої роботи поділимо конструкторське бюро на творчі групи по 4 чоловіки. В кожній групі необхідно вибрати
головного конструктора, який буде координувати роботу свого підрозділу.
VI. Планування наступних трудових дій. Вибір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VII. Повторення правил техніки безпеки. Слово надається інженеру з техніки безпеки.
VIII. Самостійна робота учнів.
Учні працюють, користуючись технологічною карткою і зразком. Вчитель і "головні конструктори" у разі необхідності
допомагають групам.
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
,
"Треба трохи відпочити: Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть І спокійно опустіть. Плесніть, діти, кілька раз;
За роботу— все гаразд.
IX. Продовження самостійної роботи.
X. Оцінювання виробів. Відбір моделей на виставку.
XI. Підсумок уроку.
— Чи зацікавила вас робота конструктора?
— Який ще виріб ви хотіли б сконструювати?
XII. Прибирання робочих місць.
109
Тема. Технічні конструкції. Робота з різними матеріалами.
Мета. Формувати вміння виділяти принцип дії механізму; розвивати навички самостійного конструювання; закріплювати навички
роботи інструментами; виховувати зацікавленість, бажання творчості.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць.
До початку уроку вчитель з черговими учнями готують необхідне обладнання для проведення уроку.
II. Організаційний момент.
НІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадайте загадку.
Він працює на будові, \\Носить плити стопудові.(Підйомний кран)
Я багато піднімаю, Бо велику силу маю.
Без утоми я трудився, Будівельникам згодився.
(Підйомний кран)
1. Розповідь учителя.
— Розгляньте малюнки на дошці. Всі ці конструкції, які відрізняються між собою формою і будовою, — підйомні крани.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які є підйомні крани і виготовите модель одного з них.
Підйомні крани пристосовані для піднімання та переміщення вантажів.Геть засніжені ялинки посміхаються мені. Ти зайди скоріш у
хату, в темнім лісі не блуди. Випий чистої води, що дзвенить і пахне святом. Хай горять веселі шишки - наче зорі сипле ніч. Місяць
небом ходить пішки, і теплом зітхає ніч.
Село! І серце одпочине.
Село на нашій Україні — Неначе писанка село,
Зеленим гаєм поросло. Цвітуть сади, біліють хати,
А на горі стоять палати, Неначе диво.
А кругом Широколистії тополі, А там і ліс, і ліс, і поле,
І сині гори за Дніпром... Сам Бог витає над селом.
Тарас Шевченко
Сьогодні на уроці ми виконаємо макет житлового будинку. Ви спробуєте свої сили в архітектурі і пересвідчитесь, як багато треба
вміти і знати, щоб результат вашої роботи тішив і милував око оточуючим.
IV. Розгляд зразка виробу.
Вчитель демонструє зразок виробу, креслення розгорток і різні варіанти декорування будинку.
V. Технологія виготовлення виробу.
Для макета використовують щільний папір або тонкий картон. Виконуючи розгортку будиночка, спочатку треба визначити місце, з
якого буде починатися відлік. Таким місцем у будинку може бути будь- який кут. В зв'язку з тим, що всі будинки мають стіни, в основі
розгортки буде пряма лінія, на якій проставлені розміри стін. Потім визначають висоту стіни і проводять другу, паралельну основі,
лінію. Після цього креслять фронтони і клапани для підклеювання.
Наступними після розгортки стін виконують дах і підставку. Вікна і двері виготовляють'з кольорового паперу способом аплікації і
декорують ще не зібраний виріб.
Стіни будиночка можна прикрасити "штукатуркою" шляхом нанесення крупи (манки, пшона тощо) на покриту клеєм ПВА
поверхню моделі.
VI. Планування наступних трудових дій. Вибір матеріалу та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VII. Правила техніки безпеки та гігієни праці.
VIII. Самостійна робота. Фізкультхвилинка.
Столярики-молодці Тешуть столики й стільці. Пилочками чики-чики, Молотками
туки-туки. Чик-тук-туки, чик-тук-туки, В нас до праці здібні руки.
IX. Продовження самостійної роботи.
X. Оцінювання виробів. Відбір кращих робіт на виставку.
XI. Підсумок уроку.
XII. Прибирання робочих м
114
Тема. Побутова праця.
Мета. Поглибити вміння і навички крою та шиття в домашніх умовах Розвивати художнє мислення та фантазію
Виховувати охайність' вміння доводити почату роботу до кінця.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).
II. Організаційний момент.
Девіз:
А Оленочка-швея,
Голку в їжачка взяла,
А ножиці у рачка,
Щоб пошити фаргушка.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Розгляд зразка виробу.
V. Технологія виготовлення виробу.
1. Сумочка для прищіпок.
Перший спосіб (для хлопчиків найлегше)
Виріжте передню і задню частину сумочки із цупкого картону і зшийте
Другий спосіб.
Фартушок.
Для пошиття фартушка використайте відрізки тканини, що залишилась від пошиття одягу, або тканину від зношених речей.
Зробіть викрійку половини фартушка, кишеньки, зав'язки ( а , б , в ) . Складіть тканину вдвоє, на ній розмістіть та закріпіть
шпильками викрійку і по ній виріжте частини фартушка. Тканину для фартушка розгорніть, двічі перегніть краї по 10 мм, прошийте
зметувальним швом, апід- рублювальним закріпіть (д). Заготовлені ч тканини смужки для зав'язок перегинанням поділіть на 4 рівні
частини. Крайні смужки перегніть усередину і зметайте, а потім обшийте швом "через край". Зав'язки ( г ) пришийте із виворітного
боку фартушка. Краї кишеньки загніть з трьох сторін по 5 мм, зметайте, а верхній край закріпіть підрублювальним швом. Пришийте
кишеньку до фартушка швом "стрічка" (е). Оздобити фартушок можна вишивкою, тканинною аплікацією або іудзиками (певний
малюнок). Успіху!
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів.
VII. Закріплення нового матеріалу.
VIII. Повторення техніки безпеки та охорони праці.
IX. Самостійна робота учнів.
Уявіть собі, що ви попали на швейну фабрику у закрійний цех. Це дуже важлива робота, бо від того, як закрійник зніме мірки,
зробить креслення, залежить якість пошиття виробу.
Наступний цех — швейний. Теж важливий, бо під правильності зшивання виробу залежить його акуратність.
Фізкультхвилинка (імітація рухів).
Кроїли кравчики, кроїли
Фартушок і сумочку. Викроїли!
Строчили кравчики, строчили
Фартушок і сумочку. Пошили!
X. Продовження самостійної роботи.
XI. Оцінювання виробів та відбір на виставку.
XII. Підсумок уроку.
— У якому цеху сподобалось найбільше?
— А де легше?
— Чи хотіли б ви працювати на швейній фабриці?
116
Тема. Культура зовнішності людини.
.Мета. Поглибити і розширити знання учнів про національний жіночий костюм та його різновиди в різних регіонах України. Вчити
вирізати і шити елементи жіночого національного одягу з тканини за шаблоном (чи викрійкою) для ляльки, правильно
користуючись ножицями 1 голкою. Розвивати естетичний смак. Виховувати відчуття красивого і корисного, любов до
рідного краю, вчити берегти свою національну культуру.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).
II. Організаційний момент.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
•
Своя сорочка ближче до тіла.
•
Щасливий, бо в сорочці народився.
На сьогоднішньому уроці ми виготовимо національний жіночий костюм для ляльки.
IV. Розгляд зразка виробу.
V. Технологія виготовлення виробу.
VI. Планування наступних трудових дій. Вибір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу.
VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці.
VIII. Самостійна робота учнів.
Фізкультхвилинка.
— Раз, два! Раз, два!
Знову мода в нас нова!
— Хто ж її майстри-творці?
— Всі, хто з голкою в руці.
Юні шевці, вишивальниці,
І ткачі, і в'язальниці.
Українського строю творці всі.
IX. Продовження самостійної роботи.
X. Демонстрація виробів на подіумі. Захист авторами своїх моделей. Оцінювання робіт.
XI. Підсумок уроку.
— Чи сподобався процес народження національного костюма?
— Хто спробує з допомогою дорослих виготовити український костюм собі? Своїй молодшій сестрі?
— З яких частин складається український жіночий костюм?
XIII. Прибирання робочих місць
.Крани — універсальні вантажопідйомні машини, які знаходять широке використання в будівництві, при завантаженні і
розвантаженні в морських і річкових портах, на залізницях, в цехах заводів тощо.
Крани є баштові, портальні, залізничні, плавучі, літаючі (гелікоптери), мостові, автомобільні, екскаватори, тракторні
(трубокладчики) та ін.
Всі підйомні крани мають три основні частини: опору у вигляді рами; форму для башти; підйомний пристрій у вигляді корби.
Механізмами крана керує кранівник, який знаходиться в кабіні. Підйомним краном може керувати й робітник, який знаходиться
внизу, на землі, за допомогою кнопкового апарату. Застосовується також дистанційне управління.
IV. Розгляд зразка виробу.
Вчитель демонструє зразок виробу; креслення розгорток і окремі частини підйомного крана.
V. Технологія виготовлення виробу.
VI. Планування наступних трудових дій. Вибір матеріалів та інструментів. Закріплення нового матеріалу. 1
VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці. Інженер з техніки безпеки нагадує правила безпечної роботи з ножицями і
шилом.
VIII. Самостійна робота учнів.
Пам'ятайте, що ви працюєте бригадами. Ваші дії повинні бути злагодженими, чіткими. Лише за цієї умови виріб буде правильним,
красивим, а бригада — переможцем.
Фізкультхвилинка.
Що найкраще?
Не вгадать тобі нізащо, Котра з іграшок найкраща!
— Знаю!
Трактор заводний!
— Зовсім ні.
— Ну, тоді це — пароплав!
— Не вгадав.
— Зрозуміло: Це літак!
— Знов не так.
— Електрична залізниця!
— Помилився.
— Добре, відповідь я дам:
Та, яку зробив ти сам! ( А . Костецький) Це підйомний кран.
IX. Продовження самостійної роботи.
X. Оцінювання роботи бригад. Бригадири звітують про роботу членів своєї бригади.
XI. Підсумок уроку.
— Чи сподобалась робота, яку виконали на уроці?
— Що нового дізналися на уроці і про що ви розповісте своїм батькам та друзям?
XII. Прибирання робочих місць.
Тема. Робота з технічним конструктором.
Мета. Ознайомити четвертокласників із монтажем електричного кола.
Розвивати технічні навики моделювання.
Хід уроку
I. Підготовка робочих місць (до початку уроку).
II. Організаційний момент.
Девіз:
Твої руки — золоті
В невсипущому труді.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Уявіть собі на хвилинку, що ви, сучасні діти, залишилися без телевізорів, комп'ютерів, музики і взагалі без світла.
Звідки ж береться воно, світло? Електричну енергію виробляють на електростанціях. Найбільшими електростанціями в Україні є
Вуглегірська, Старобешівська, Слов'янська, Курахівська (Донецька область), Криворізька, Придніпровська (Дніпропетровська
область), Бурштинська (Івано-Франківська область), Запорізька, Ладижинська (Вінницька область), Трипільська (Київська область).
Великі колеса з лопастями (турбіни) під тиском води або пари обертаються і передають рух на спеціальні машини (генератори), які
виробляють електрику. Поступає вона від електростанцій до споживачів.
Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо електриками. Нагадаємо, що під високовольтними лініями гуляти небезпечно. Не слід
стояти під час блискавки під одиноким деревом. При зіткненні хмар з різною кількістю електронів (потік маленьких невидимих
частинок) виникає електричний струм. Це небезпечно.
IV. Розгляд зразка.
— Чи користувались ви кишеньковим ліхтариком?
— Чи грались іграшками, в котрих світилась лампочка?
V. Технологія виготовлення виробу.
На моделі електричного кола з'ясовуємо шлях проходження струму від джерела електроенергії (батарейки) по проводах через
вимикач до споживача (лампочки). При цьому важливе значення має надійність з'єднання між окремими елементами, бо при розриві ці
невидимі
частинки (електрони) не можуть "перестрибувати" і рухомим "містком" для них буде вимикач.
Основою конструктора є панель — прямокутний відрізок пластмаси чи фанери. На панелі просвердлюють отвори, як показано на
малюнку (а). (Це у випадку, коли немає готової панелі у конструкторі). Бажано, щоб патрони для двох лампочок були з м'якого дроту
(в). Для конструкції вимикача потрібна металева планка, зігнута на одному кінці під прямим кутом (г), гвинтики, гаєчки з
металоконсгруктора. Батарейку краще закріпіть на панелі за допомогою двох коротких кутників (г). На кінцях провідників мають бути
кільця (б ) для закріплення їх на панелі гвинтиками. На двох довших провідниках закріпіть з тонкої мідної жерсті штепсельні гнізда (б)
для з'єднання з батарейкою.
Коробочку для деталей ( д ) виготовіть з картону, на кришці якої накресліть схеми з'єднань (є) електричного кола.
Якщо лампочка не буде світитися, перевірте контакти. Затисніть міцніше гвинти, сильніше закрутіть лампочку в патроні. Будьте
уважні. До роботи!
VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів
VII. Закріплення нового матеріалу.
(Технологічна карта для учнів, котрі не мають технічного Конструктора. В конструкторах є схеми монтажу електричного кола). \і
VII. Повторення правил техніки безпеки.
VIII. Самостійна робота учнів
IX. Фізкультхвилинка
X.
Продовження самостійної роботи.
І X. Оцінювання виробів.
XI. Підсумок уроку.
| — 3 яких елементів складається електричне коло? 1 ! — Як визначають, замкнуте чи розімкнуте електричне коло?
Молодці! Схеми монтажу електричного кола тепер не страшні для гас, четвертокласники!
XII. Прибирання робочих місць.
118
УРОК 24
121
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа