close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Разработка урока по английскому языку для 3 класса к учебнику Биболетовой М.З.
ТЕМА: “Happy Birthday, dear Rabbit! “С днем рождения, Кролик!”
ВИД ЗАНЯТИЯ: урок-драматизация.
ТИП УРОКА: урок комбинированный
ЦЕЛЬ УРОКА:
развитие коммуникативной культуры и социально-культурной образованности учеников, позволяющие участвовать в социально-бытовой и учебнопрофессиональной сфере;
повысить интерес учащихся к изучению английского языка.
ЗАДАЧИ УРОКА:
1.ОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ:
- закрепление лексических единиц по теме “Продукты питания”;
-тренировка произносительных навыков (отработка звуков, интонации повествовательных, вопросительных предложений) ;
-развитие навыков чтения, совершенствование навыков перевода;
- развитие аудитивных навыков;
-закрепить навыки и умения диалогической речи с использованием фраз: Would you like…?
I`m sorry I don`t like… May I take…? Here you are. Help yourself! You are welcome. Thank you.
2.РАЗВИВАЮЩАЯ:
-развитие памяти, логического мышления, самостоятельности мышления при выполнении заданий.
3. ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ:
- обеспечить условия для активного взаимодействия детей друг с другом; приобщить к культуре изучаемого языка.
СОПУТСТВУЮЩИЕ МАТЕРИАЛЫ: презентация в Power Point, маски персонажей (Кролика и Винни Пуха), муляжи фруктов и овощей, шары, карточки с
письменным заданием.
Самоанализ
Использование новых информационных технологий в преподавании английского языка является одним из важнейших
аспектов совершенствования и оптимизации учебного процесса, обогащения арсенала методических средств и
приемов, позволяющих разнообразить формы работы и сделать урок интересным и запоминающимся для учащихся.
Появление информационных технологий позволяет индивидуализировать обучение по темпу и глубине прохождения
курса. Такой дифференцированный подход дает большой положительный результат, т.к. создает условия для успешной
деятельности каждого ученика, вызывая у учащихся положительные эмоции, и, таким образом, влияет на их учебную
мотивацию.
Использование ЦОР в педагогической деятельности дает мне возможность:
• излагать материал более доходчиво, за меньшее время, с большим пониманием со стороны учеников;
• находить основные и дополнительные материалы для уроков;
• экономить время для речевой практики;
• организовывать индивидуальную, групповую и фронтальную работу с классом, упростить контролирование учебной
деятельности учеников;
• заинтересовать учеников, повысить их мотивацию, вовлечь в творческий процесс учения, увеличить быстроту и
надежность усвоения знаний.
№
Этап
Содержание урока
Деятельность учителя
Время
Деятельность учащихся
Режим
работы
Примечания
1.
ОРГ. МОМЕНТ:
а.
Приветствие
5`
-Hello boys and girls! I am glad to see you.
- How are you?
б.
Сообщение цели урока
-Let’s begin our lesson. Sit down!
- Who`s there?
-Oh! Rabbit! Come in!
-You can see today we have an unusual lesson,
we have many guests.
-By the way, why are you so happy and nice?
-Children! The rabbit has his birthday today. He
invites us to his party. You will recite the poems,
sing songs, dance, act out the dialogues and
create your stories. У нас сегодня необычный
урок, Кролик приглашает нас на день
рождения.
-Now get more information about our friend.
2.
3.
Исполнение песни
ФОНЕТИ
ЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА
- Now let`s congratulate Little Rabbit and sing
him a song.
-What does the Rabbit prepare for you? Look at
the screen. You can see the transcription of some
words on the topic “Food”. Let’s play the game
”Translator”
-Hello, Natalya Sergeevna! -We are glad to
see you too!
-We are fine, thank you!
T-Cl
Rabbit:
T-R
-Glory may
I like today
Today, today
I like today
No other day's
quite like today
Not tomorrow
or yesterday
I like today
In every way
Today, today
TodayMy birthday!
P1: What is your name?
P2: How old are you?
P3: Where do you live?
P4: Can you…?
P5: Do you like…?
Slide 1
P1,P2-R
2`
3`
Cl
P1,P2,
P3,…
Slide 2
Видеоролик
“Happy
Birthday”
Slide 3
4.
РЕЧЕВАЯ ЗАРЯДКА
-He wants to know what do you like to eat?
Be quick and active.
-What do you like to drink?
-But what do you like best of all?
- What you don`t like to eat or drink?
5.
Развитие диалогической
речи
-When we answered the questions, Winnie-thePooh has come to the Rabbit. Пока мы с вами
думали, чем же нас будет угощать кролик, к
нему в гости пришел Вини-пух, давайте
посмотрим как прошла их встреча.
-Act out the dialogue between the Rabbit and
Winnie.
-But first of all we must remember the following
phrases.
-Well done.
-Whose dialogue is the most interesting one?
6.
Развитие
монологической речи
-It`s fun to recite poems.
- Let`s recite the new poems and present them to
the Rabbit.
•
•
•
•
•
I like to eat …
I like to drink …
I like …. best of all.
I don’t like to eat …
I don’t like to drink …
3`
T-P1,P2,
P3,…
5`
Slide 4
Slide 5
-Would you like…?
-I`m sorry I don`t like…
-May I take…?
-Here you are.
-Help yourself!
-You are welcome.
-Thank you.
Примерный диалог:
P1-P2
-Good morning, Winnie!
-Good morning, Rabbit!
-Would you like some carrots and cabbage?
-I`m sorry I don`t like carrots and cabbage? May I
take some sweets and tea?
-Here you are. Help yourself!
-Thank you, Rabbit! You are a good friend!
-You are welcome.
- Goodbye.
-Bye-bye.
1.I like coffee, she likes tea.
I like porridge, he likes sweets.
I like cookies, she likes cheese.
I love you. Do you love me?
2. One, two, three, let me see:
Who likes coffee and who likes tea?
One, two, three. Now I see:
I like coffee and you like tea.
3. I eat applescrunch, crunch, crunch
I eat sandwichesmunch, munch, munch
I eat lollipops-
3`
P1
P2
P3
Деклами
рование
стихотво
рений
lick, lick, lick
But I eat ice cream
quick, quick, quick!
7.
8.
9.
ФИЗ.МИНУТКА
Работа с учебником
Тренировка навыков
чтения и вопросноответной работы по
тексту
Выполнение
письменного лексикограмматического
задания
Let`s have a rest. Will you stand up, please? We
shall remember our poem “Rabbit, Rabbit, turn
around” and do some exercises now. Who will be
the leader?
-The Rabbit thanks you. Let’s read the story about
the Rabbit.
I want you to open your books on p.125 ex.2.
Read the first part of this story
-Let` read the text aloud.
-Work in a chain.
-Can you answer my questions?
Where does little Rabbit live?
What does he like to do?
Can he read well?
Is he clever and cunning?
Is he brave and strong?
Does he have many friends?
Where do they play with him?
Who has breakfast with Rabbit today?
-You can see some papers on your desks.
-Listen to your task.
-Choose the right word and complete the
sentences.
-Write down the missing words.
Rabbit, Rabbit turn around,
Rabbit, Rabbit touch the ground,
Rabbit, Rabbit nod your head,
Close your eyes and go to bed.
2`
Cl
5`
T-P1,P2,
P3,…
He lives in the forest.
He likes to
Yes, he can.
Yes, he is.
No, he isn`t.
Yes, he has a lot of friends.
They play with him in the forest.
Winnie has breakfast with Rabbit today.
a lot of, today, well, with him
Little Rabbit can read _______.
He has ___________ friends.
They play___________.
Winnie has breakfast with Rabbit ____________.
Slide 6
5`
Slide 7
самостоят
ельная
работа,
взаимопр
оверка
10.
Формирование навыков
монологической речи
-As we know Rabbit has a lot of friends.
-Let`s describe his friends.
-You can see the plan for your story at the screen.
-If you complete these sentences you will make
up a story.
-Divide into three groups of four.
-The first group create your story about Winnie…
- You have 2 minutes.
-Choose one student to present your story.
11.
ФИЗ.МИНУТКА
-Do you want to dance?
-Let`s sing and dance with our funny gummy
bear.
12.
Разучивание
стихотворения
-Learn the poem and congratulate our friend.
13.
РЕФЛЕКСИЯ
-The party is over. The rabbit wants to say you thank
you and goodbye.
- What did you like to do during the lesson today?
-If you think the birthday is good, put your hearts on
balloons, if you don’t think so to the board.
Little Rabbit wants to treat you some sweets.
-He wants you to learn English and do the home task
SB ex.7, p.125, WB 80, p. 44.
Winnie lives in the forest. He likes to sing. He can
sing well. He is kind and fat. He is not cunning and
ugly. He likes to eat honey. He has a lot of friends.
They play with him in the forest.
Piglet lives in the forest. He likes to run and jump. He
is kind and timid. He is little and pink. Piglet is not big
and strong. He has a lot of friends. They play with
him in the forest.
The donkey lives in the forest. He likes to walk. He is
big and sad. He is not merry. He Likes to eat grass
(трава). He is not brave. He has some friends. They
play and walk with him in the forest. The donkey
wants to have a tail (хвост).
-Yes, I do.
9`
Slide 8
2`
Slide9
Slide 10
14.
Объяснение домашнего
задания
15.
ИТОГ УРОКА
- I think you worked very well today. You were very
active and creative.
-Listen to your marks.
-Get your things together. See you on Thursday.
-Will you stand up, please? It`s time to say goodbye.
Today's the day
We get to say
We're happy you were bornHooray!
2`
2`
I liked to …
Slide 11
P1,P2,
P3,…
1`
Raise your head,
Jump up high
Wave your hand
And say goodbye
T-Cl
1`
Slide 12
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа