close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 7 ім. О.С.Пушкіна
Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
План-конспект уроку з всесвітньої історії у 7 класі
ІІ
сем
Дата 21.01.2014
Вчитель Косарєва А.І.
Урок № 20
Тема: Франція
Мета:
з'ясувати:
як відбувалося формування єдиної Французької держави;
розвиток Франції у період Середньовіччя;
процес формування у Франції станової монархії.
особливості життєдіяльності Жанни Дарк;
вміння аналізувати, зіставляти окремі факти, події;
розвивати:
використовувати різноманітні джерела знань;
користуватись історичною картою, правильно застосовувати лічбу
років в історії;
володіти понятійним апаратом теми;
формувати:- творчу особистість;
широкий кругозір;
інтерес до історії.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення уроку: бесіда з практичною роботою.
Основні дати та події:
• 1302 р. - «битва шпор»;
• 1302 р. - скликання Генеральних штатів у Франції
Основні поняття: «Авіньйонський полон пап», «битва шпор», «Генеральні штати»,
«станова монархія», «королівський домен», «централізована держава».
Імена історичних діячів: Людовик VII, Філіпп II Август, Людовик ХI. Жанна
Д’Арк
Обладнання: настінна карта, історичні атласи, роздавальний матеріал, історичні
тексти, ілюстрації, проектор, презентація відео фрагменти.
Очікувані результати на дошці (або плакаті)
Записано у вигляді формули:
- Я дізнаюсь...
- Я навчусь...
- Я зможу...)
Хід уроку:
I. Мотиваційно-організаційний етап.
1. Організаційний момент.
2. Мотивація.
Слово учителя
Вітаю всіх на сьогоднішньому уроці. Бажаю всім цікаво і пізнавально
провести час. Отже на минулому уроці ми розглянули сурову, загадкову країну
Скандинавію. Край сильних морозів і величних мітингів подарував світовій
історії чимало цікавого і корисно. Отже, почнемо наше заняття з перевірки
домашнього завдання і побачимо який слід залишила у ваших серцях
середньовічна Скандинавія.
3. Перевірка домашнього завдання
Домашнім завданням було таке:
 Всім - опрацювати параграф
 Високий рівень – творчі завдання.
Наразі, напишемо історичний диктант і дізнаємось, як ви опрацювали параграф.
 Історичний диктант (письмово 3 хв)
1.Норманів на Русі називали....(Вікінгами)
2. Період кінця 8- сер. 11ст називають.....(доба вікінгів)
3. Відважні воїни-вікінги, що билися без обладунків....(берсерки)
4. Збори дорослих вільних чоловіків......(тинг)
5. Вільні люди.....(бонди)
6.Лев Щасливий бл.1000 р. досяг узбережжя....(Америки)
7. Роль лідера серед Скандинавських країн належала....(Данії)
8. Кальмарська унія підписана у.....(1397 р.)
9. За Кальмарською унією об`єдналися такі держави.....(Данія, Швеція, Норвегія)
10. Верховним правителем богів і повелителем людей у скандинавів був бог...(Одін)
11. Героїчні пісні називалися....(саги)
12. Скандинавський алфавіт налічував..... рун.(16)
 Виступи учнів з творчими роботами
Етап навчально-пізнавальної діяльності учнів.
II.
1. Вивчення нового матеріалу.
Слайд 2,3
Оголошення теми і мети уроку.
План:
Посилення королівської влади.
Правління Філіппа ІV Красивого.
Початок Столітньої війни.
Народні повстання.
Подвиг Жанни Д`Арк.
Завершення Столітньої війни і об`єднання Франції.
2. Теоретично-практична робота
Посилення королівської влади.
Запитання до класу: Слайд 4,5

Яку владу мали феодали під час роздробленості
в своїх володіннях?
Очікувані відповіді:




Король не збирав податків з населення Франції.
Не мав постійного війська та чиновників.
Не було спільних законів.
Постійні міжусобні війни, грабежі на дорогах.
 Запитання до класу:
 Про що свідчать ці факти? (про слабкість королівської влади).
 Як ви вважаєте, які верстви населення найбільше від цього страждали? (
селяни, городяни, рицарі).
Тому, ці верстви населення починають підтримувати короля. Це
свідчить про посилення королівської влади.
 Розповідь вчителя
Або-де-Франс - що означає острів Франція - сьогодні так називають невеликий
район у сучасній Франції. Ця територія була єдиним земельним володінням, яке
належало французьким королям у XI-XII ст. Більше ніж половиною території
Франції володів англійський король. Процес збирання французьких земель розпочав
король Людовик VI і тривав він понад три століття - з XII до середини XV ст.
Філіпп II Август (1180-123) вступив на престол у 15 років. Він продовжив збирання
французьких земель. Філіпп II до Франції приєднав Нормандію, та інші області на
півночі Франції. Поступово підкорив собі всю територію Франції.
Слайд 6, 7,8
Правління Філіппа ІV Красивого.
 Метод «коментованого читання».
Ст. 152-154 підручник «Історія середніх віків 7 клас автор:
Крижановський О. П., Хірна О. О. – Л.:Оріяна Нова, 2007 - 271с.».
 Запитання до тексту






За якого короля королівська влада в Франції посилилась?
Для чого Філіпп IV скликав Генеральні штати?
Які верстви населення брали участь у засіданні Генеральних штатів
Які питання обговорювались на засіданнях?
Чому тамплієри заслуговували на смерть?
Що можна віднести до успіхів Філіппа IV Красивого?
Учитель звертає увагу учнів, на те, що у Франції був сформований представницький
орган французьких станів - Генеральні штати.
Слайд 9,10
Початок Столітньої війни.
 Відео 1
 Запис у зошит.
Причини війни
Прагнення Англії повернути свої володіння,
втрачені нею у XIII ст. (Нормандія і суміжні
території).
Прагнення Франції повернути Аквітанію і
Гасконь, які перебували під владою Англії.
Намагання обох держав приєднати багату
Фландрію
Привід до війни
По смерті синів Філіпа IV не залишилося прямих спадкоємців. Династичні претензії на французький
престол з боку Англії
Слайд 11
Народні повстання.
 Запитання до класу:
Які верстви населення найбіш страждали від війни? (селяни)
 Слово учителя
Селян змушували платити оброк не лише продуктами, а й грошима. І свої, та
чужі війська спустошували країну, а феодали вимагали від них нових податків.У
1356 – 1358 рр. У Парижі спалахнуло повстання під проводом Етьєна Марселя.
У травні 1358 року спалахнуло повстання Жакерія.
В цьому повстанні взяли участь 100 тисяч селян, ватажком був Гільйом Каль.
Хоча ці повстання зазнали поразки, але був впорядкований збір данини.
 Робота з історичним джерелом
Порівняйте уривки хронік. Кому співчуває перший автор, а кому – другий? У
чому сходяться обидва автори, розповідаючи про повстання селян?
1-й хроніст
Незабаром стався великий заколот у багатьох областях королівства. І якби бог не
прийшов на допомогу, ці лиходії так розплодилися б, що загинули б усі благородні
воїни, свята церква і всі заможні люди по всьому королівству.
2-й хроніст
Страшенні злидні панували серед селян, бо сеньйори збільшували їхні страждання,
відбираючи в них майно і їхнє бідне життя.
Влітку 1358 року селяни через лихо і утиски, яких зазнавали з усіх боків, повстали
проти французької знаті. Виступивши з зброєю і прапорами, вони розійшлися по
всій окрузі й усіх знатних чоловіків, навіть власних сеньйорів своїх, знищували без
жалю. Будинки і фортеці дворян зрівнювали з землею.
Слайд 12,13
Подвиг Жанни Д`Арк.
Далі події розгортались ще драматичніше, Франція потопала в крові своїх
громадян. Англійці вступили в Париж і опорним пунктом укріплення французів
став Орлеан. В країні починає розгоратися партизанська війна. Спрагла французька
земля потребувала героя. І прийшла вона вісімнадцятирічна селянська дівчина
Жанна Д’Арк, яка зуміла всього за один рік об’єднати французький народ, всилити в
нього віру в свої сили і повести до перемоги.
 Виступ учня
 Перегляд відео № 2
Слайд 14
Завершення Столітньої війни і об`єднання Франції.
 Слово учителя
По всій Франції розгортається партизнська війна проти загарбників. Армія
короля ставала більш організованою та боєздатною та успішно звільняла свою
державу від англійців. У 1453 роціанглійський король запросив миру, Столітня
війна закінчилась. Англійцям на французькій землі залишився тільки порт Кале.
 Робота з підручником (складання плану)
Ст. 162-163 підручник «Історія середніх віків 7 клас автор:
Крижановський О. П., Хірна О. О. – Л.:Оріяна Нова, 2007 - 271с.».
 Запитання до класу:
Яке значення Столітньої війни?
 Запис в зошити:




Зміцнення королівської влади у Франції.
Послаблення авторитету королівської влади в Англії.
Процес централізації держави в Англії.
Відмова Англії від претензій на французьку територію.
Слайд 15,16
3. Закріплення та повторення матеріалу.
 Співвіднесіть питання та відповіді.
Питання
Відповідь
1 Які причини зумовили
необхідність посилення
королівської влади?
А На міста і лицарів, тому що вони були не здатні чинити опір
своїм синьйорам
2 На кого король спирався у
боротьбі за об'єднання країни?
Б Міжусобні війни завдавали шкоди церковному господарству,
тож священики були зацікавлені у встановленні порядку в країні
3 Які обставини зробили церкву В Міжусобні війни завдавали величезних збитків торгівлі й
союзником короля у справі зміц- ремеслу. Міста підтримали короля у боротьбі з феодальною роздробленістю. Утримати у покорі особисто вільних селян
нення центральної влади?
власними силами дрібні та середні феодали були не здатні. Ця
обставина примусила їх виступити на боці короля
4 Чому лицарі вважали за краще Г У результаті шлюбних зв'язків королі Англії ставали
ставати безпосередніми васалами володарями земель своїх дружин
короля?
5
Який шлях обрали королі
Франції, щоб об'єднати країну?
Д Вони йшли на службу до короля, який надавав їм пільги та
встановлював платню
6 Яким чином англійські королі Е Він відібрав Нормандію в англійського короля Іоанна
стали володарями величезних
Безземельного. Пізніше на півночі Франції він відвоював й інші
територій у Франції?
землі
7 Які англійські володіння були Ж Спочатку королі підпорядкували васалів свого домену, потім
включені до королівського
купували або захоплювали сусідні володіння. Зміцнившись, вони
перейшли до відкритої боротьби з правителями обширних
домену Філіппом II?
областей
8 Які землі були включені до
королівського домену в
результаті походів проти
єретиків-альбі- гойців?
3 Закони, які видавав король, стали обов'язковими до
виконання на території всієї Франції. Так, у володіннях короля
було заборонено війни, в інших місцях військові дії не могли
початися до закінчення 40-денного терміну з моменту оголошення війни; монета королівського карбування стала
обов'язковим платіжним засобом на всій території Франції
9 Які аргументи підтверджують
посилення королівської влади?
И Графство Тулузьке
1 В;
2 А;
З Б; 4 Д;
5 Ж;
6 Г; 7 Е; 8 И;
93
4. Підсумки уроку.
У XІV столітті у Франції виникає станова монархія, де королівська влада
спирається на зібрання представників станів. Довга Столітня війна, яка принесла
розруху завдяки героїзму народу закінчується.
 Метод “Мікрофон”
Слайд 17
ІІІ. Диференційоване домашнє завдання.
Опрацювати параграф 4
СР. відповіді на питання ст.154, 163
ДР. Уявіть себе рицарем періоду Столітньої війни і опишіть тогочасні події для
нащадків.
ВР. Повідомлення «Страта Жанни Д’Арк».
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа