close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Тема. Фразеологічні одиниці української мови: фразеологічні
єдності, фразеологічні зрощення, фразеологічні сполучення.
Мета: поглибити знання про предмет і завдання фразеології, основні
ознаки
фразеологічних одиниць, спільні й відмінні риси
фразеологізмів і вільних словосполучень, розвивати вміння знаходити
у тексті і пояснювати значення фразеологізмів, прислів′їв, приказок,
крилатих висловів, відрізняти
їх від вільних словосполучень;
виховувати культуру мовлення.
Міжпредметні
зв'язки.
Народнопоетичні
фразеологізми.
Фразеологізми у художніх творах (українська і зарубіжна література;
історія України; всесвітня історія). Фразеологічні відповідники в різних
мовах (іноземні мови).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, навчальні посібники із орфографії та мовного
розбору, презентація, словники, Інтернет-ресурси.
Перебіг уроку
І.Організаційний етап
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
ІІІ.
Актуалізація і корекція опорних знань учнів
1. Фразеологічна хвилинка «Чи знаю я?». Пояснити названі
вислови
1. Або все, або нічого
Автор вислову — римський імператор Калігула. Він витрачав
великі кошти із скарбниці на себе. Коли йому дорікнули цим, імператор
відповів: «Жити потрібно або в усьому собі відмовляючи, або як Цезар,
що керувався принципом: «Прийшов, побачив, переміг»».
Фразеологізм «або все, або нічого» вживають, коли потрібно
висловити рішучість, готовність домогтися всього бажаного ціною
неймовірних зусиль, будь-яких жертв чи навіть життя.
2. Авгієві стайні
У Давній Греції був цар Авгій, який любив коней. У його стайнях їх
було понад три тисячі. Ці стайні майже тридцять років ніхто не
вичищав, і вони під саму стелю заросли гноєм. До Авгія на службу
прийшов герой Геракл (у римлян — Геркулес). Лише йому було під
силу вичистити стайні. Однак Геракл був не тільки дужим, а і
розумним: він пустив річку крізь ворота стаєнь, і бурхливий потік вимив
звідти весь бруд.
Фразеологізм «авгієві стайні» вживають, коли хочуть сказати про
надзвичайну запущеність, бруд, безлад.
3.А все-таки вона крутиться
Понад чотириста років тому італійський астроном Галілео Галілей
довів правильність твердження Миколи Коперника про те, що Земля
рухається навколо Сонця. За цю ідею інквізитори схопили його і на суді
змусили відректися від неї. Та, вийшовши із зали суду, за переказами,
Галілей вигукнув: «А все-таки вона крутиться!».
Нині цей вислів уживають, коли йдеться про упевненість у своїй
правоті.
2.»Мікрофон»
– Що відомо про фразеологізми?
– Чим вони різняться від звичайних словосполучень?
– Яку синтаксичну роль виконують?
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
V.
Мотивація учіння школярів
1. «Асоціативний ряд»( до фразеологізму альма-матер)
Довідка
У буквальному перекладі з латини «альма-матер» означає «матигодувальниця». У середньовіччі студенти так називали свій
навчальний заклад. У ширшому значенні — це місце, де здобувають
освіту та виховання.
VI.
Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу
1. Перегляд мультимедійної презентації
2. «Питання – відповідь» за нею
VI.
Осмислення зв’язків і залежностей між елементами
виучуваного
1.Робота в парах:
 за підручником(впр. 506– 507);
 скласти і розіграти
діалог про випадок із життя,
використовуючи фразеологізми
2.Робота зі словником:
 виписати фразеологізми;
 ввести їх у текст-розповідь(опис, роздум);
 пояснити синтаксичну роль
*Індивідуальна робота. Виписати із творів художньої літератури
фразеологізми, пояснити значення, вказати типи
3. Пауза для допитливих «Казкові фразеологізми». Пояснити
значення, визначити тип
Випустити духа (джина) з пляшки
В одній з історій, які впродовж тисячі й однієї ночі Шахерезада
розповідала перському цареві, — «Казці про рибалку» — йшлося про
те, як одного разу чоловік витягнув з моря пляшку. Коли зірвав ножем
корок, із пляшки несподівано вийшов дим, який зробився духом із
головою в хмарах, а ногами на землі. Це була загрозлива
несподіванка, спричинена необережністю. Саме в такому значенні й
уживають фразеологізм «випустити духа з пляшки».
Голий король
Вислів «голий король» уживають, коли хочуть викрити чийсь
незаслужений, несправжній, роздутий авторитет. Походить цей вислів
із казки Г.-Х. Андерсена «Нове вбрання короля». У ній розповідається,
як королю-чепуруну, який багато грошей витрачав на одяг, шахраї
запропонували пошити дороге вбрання з тканини, яку не зможуть
побачити дурні й ті, хто посідає не своє місце. Усі гроші дурисвіти
поклали собі в кишеню, а король «одягнув» нове вбрання, і сам його
не побачив, та боявся в цьому зізнатися. Коли він урочисто крокував
вулицею міста, ніхто не наважувався сказати правду, усі мешканці
захоплено вітали і хвалили вишуканий одяг. І лише малий хлопчик
щиро сказав, що король голий.
Джерело: http://dovidka.biz.ua/frazeologizmi-z-kazok/ Довідник
фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
VIII.
цікавих
Узагальнення і систематизація знань
1. Готуємося до ЗНО
1.Фразеологізмом є вислів
А
сині димочки
Б
вечірні тумани
В
ходити босоніж
Г бабине літо
2.Фразеологічний
зворот
ужитий
у
реченні
Часу було
обмаль,
а
він усе
одно
бив
байдики.
Побачивши великий натовп людей, перехожі дивувалися.
Величезна
сила
криється
в
людському
розумі.
Пісня народжує радість.
3.Правильним є тлумачення фразеологізму \"золота молодь\"
талановиті молоді люди, які не можуть реалізувати себе
розбещені
діти
багатих
батьків
обдаровані
молоді
діячі
культури
молоді підприємці, які забезпечують собі високий рівень життя
4.
Правильним є тлумачення фразеологізму \"честь мундира\"
чесно
заслужена
похвала
гідність
особи
як
представника
певної
організації
зневажливе
ставлення
до
цивільних
осіб
великі досягнення на службі
5. Установіть відповідність між фразеологізмом і його значенням.
Значення
1
до сьомого поту
Фразеологізм
А
заможно
2
на всю губу
Б
суворо
3
з притиском
В
рясно
4
на чистоту
Г
відверто
Д
тяжко
IX.
Підсумки уроку
1. »Наші досягнення»
Ми виконали…
Дослідили…
Проналізували…
Навчилися…
Засвоїли…
2. Оцінювання
X. Повідомлення домашнього завдання
1. § 40 – §41, виписати фразеологізми різних типів.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа