close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Природознавство
Тема. Риби.
Мета: познайомити учнів з різноманітністю риб, особливостями будови;
розвивати пізнавальну активність учнів, спостережливість, увагу; виховувати
почуття відповідальності і бережного відношення до світу природи,
розуміння своєї значимості у вирішення екологічної проблеми.
Обладнання: підручник, презентація, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда
- Доведіть, що тварини належать до живої природи.
— Назвіть істотні ознаки комах.
— Які частини тіла є в комах?
— Якою їжею живляться комахи?
2. Робота з індивідуальними картками.
III. Повідомлення теми і мети уроку
1. Загадка про рибу
У лусці мої боки,
Вони холодні і слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу.
Тема нашого уроку: «Риби»
- Сьогодні до нас завітала золота рибка.Вона нам допоможе дати
відповіді на питання: ХТО? ДЕ? ЯК?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Гра «Фантазія»
Уявіть…..Літній день.
Ви вийшли на прогулянку. Сонечко
грається промінчиками та припікає. Перед вами водойми: річка, озеро,
ставок, море, океан. Уявіть себе рибкою та пориньте у воду. Відчуйте, як
тепла ласкава вода омиває кожну частину вашого тіла, заспокоює.
Відпочиньте у воді від суєти і тривог, похлюпайтеся, насолоджуючись
чистотою і спокоєм. Подякуйте воду за ваше обмивання. Розплющить очі.
- Намалюйте схематично рибу, якою ви себе уявили. Наприклад, я
уявила себе рибою…
- Як зобразимо рибу?(голова, тулуб, хвіст, плавці)
- Продемонструйте, будь ласка, свій витвір.
- На які групи можна поділити риби?
- Риби живуть в озерах, ставках, в річках, морях і океанах, і навіть в
акваріумах.
Я пропоную сьогодні нам всім відправитися в підводну експедицію.
- Згодні?
- А хто знає, що значить експедиція?
- Експедиція – це подорож з конкретним завданням.
- Як ви думаєте на чому можна подорожувати в підводне царство?
- А відправимося ми в експедицію на підводному човні.
- Перебуваючи на ньому, ви повинні дотримуватись правил:
1. Не шуміти.
2. Бути уважними.
3. Відповідати на поставлені запитання.
4. Скласти «Карту мислення» (власний опорний конспект)
- Від чіткого виконання цих правил залежить успіх нашої експедиції.
- Підводна подорож буде проходити за планом, який записано в бортовому
журналі.
Дата відправлення «»___________ 20__ року.
План експедиції:
1. Встановити, чим риби відрізняються від інших тварин.
2. Познайомитися з різноманітністю риб та їх життям.
3. Порадити людям, як зберегти довкілля риб.
- Наша експедиція буде проходити під девізом: «Спостерігай, вивчай і
оберігай!»
- Всі готові?
- Починаємо занурення в річку, а потім на морське дно.
- Подивіться в ілюмінатор!
- Водорості виділяють кисень. А риби дихають киснем розчиненим у воді,
який надходить через розкритий рот, а з нього проганяється через зябра і
потрапляє в кров риби, як повітря через легені в кров людини.
- Кого ви впізнали? (краснопірка).
- Ця риба рухається зграєю. Водорості є основним джерелом
харчування. Рослиноїдні риби очищують водойми від надмірної
кількості водяних рослин і запобігають заболоченню.
Карась Живуть у річках, ставках, озерах, канавах. Невимогливі до якості
води, може жити у дуже замулених водоймах з низьким вмістом кисню у
воді, навіть у болотах. Всеїдна риба, живиться водоростями, планктоном,
безхребетними.
Окунь
Харчується дрібною рибою. Є доступною здобиччю для багатьох хижих
видів риб (сом, щука, судак, минь), а також навколоводних птахів
Щука
Тіло щуки має видовжену, стрілоподібну форму У водоймі щука тримається
в заростях водяної рослинності. Як правило, вона там стоїть нерухомо і
зачаївшись, раптово кидаючись на здобич. Впіймана здобич проковтується
тільки в напрямку з голови. Навесні щука з охотою поїдає жаб.
Сом
Найбільша прісноводна донна риба, що живе на глибоких ділянках річок.
Сом веде одиночний спосіб життя, лише перші 2-3 роки молоді соми
тримаються зграями.. Тіло голе, без луски, покрите шаром слизу. Як і щука,
сом — прекрасний санітар водойм: він з'їдає хворих і ослаблих риб. Шукає
їжу сом за допомогою нюху, дотику, слуху .
Сом має великий попит у споживачів. Цінним є не тільки його жирне й ніжне
м'ясо. З плавальних міхурів сома виготовляють клей.
Занурення в море.
- Як тут красиво!
- Як багато тварин і рослин!
- Більшість риб рухаються зграєю. Плавати рибі допомагають плавці та
хвіст. За допомогою хвоста риби можуть повертати у воді.
- А ще у риб є плавальний мішечок. Він наповнений повітрям і допомагає
рибам легше спливати на поверхню і опускатися на глибину.
Скат
За природою — одинаки. Харчуються ракоподібними, молюсками, рибою.
Забарвлення міняється в залежності від місця існування. Індіанці
Центральної Америки з голок хвостоколів виготовляють наконечники для
списів, кинджали і голки, а шкірою обтягують барабани.
Тигрова акула
Довжина: у середньому 3-6 м, зустрічаються особини завдовжки до 9 м.
Маса: до 1 000 кг.
Нюх є дуже важливим для акул. Під час полювання тигрова акула пожирає
все, що видається їй їстівним. Разом з рибою, молюсками, дрібними видами
акул, черепахами, крокодилами і тюленями в її шлунку можна знайти такі
предмети, як каністри з-під бензину, пляшки і банки. Відомі навіть випадки,
коли акули ковтали вибухові речовини.
Від самого нарождення веде самостійний спосіб життя. Шкіра акули всіяна
тисячами дуже дрібних зубчатих лусочок. До винаходу наждачного паперу її
використовували для шліфування дерев'яних поверхонь.
Китова акула. Це сама велика з нині живучих риб, що досягає 15 м у
довжину. . Вага до 14 т. Повільна акула, що часто нерухомо спочиває в
поверхні води. Їжу китової акули становлять тільки дрібні тварини —
ракоподібні, невеликі риби й кальмари. Неквапливо рухаючись із широко
розкритою пащею, китова акула збирає в ротовій порожнині всякий їстівний
дріб’язок. Коли акула закриває рот, вода профільтровується крізь зяброві
отвори через своєрідне дрібне сито. Акули - вкрай обачні та обережні істоти,
і водночас вони є одинокими хижаками. У зграї збираються вкрай рідко. Ця
неляклива й дуже миролюбна риба зовсім не небезпечна для людини.
2. Створення учнями власного опорного конспекту
- З’ясуємо, чим риби відрізняються від інших тварин.
- На нашому човні є наукова лабораторія, в якій ми розглянемо особливості
будови риб.
-
З яких частин складається риба? (голова, хвіст, плавці)
Тіло риб має обтічну форму. Голова плавно переходить у тулуб, а тулуб
закінчується хвостом.
-
Чим вкрите тіло риб? (лускою)
Тіло більшості риб вкрите слизькою лускою. Вона захищає шкіру від
пошкоджень. Лусочки розміщені правильними рядами, щільно прилягають
одна до одної.
Чим дихають риби? (Зябрами, які вкриті зябровими кришками)
Крім продуктів живлення, риби служать сировиною для одержання ліків
(риб’ячий жир), корму для худоби й птахів (кормове борошно), добрива для
полів (туки), технічного жиру, клеїв, шкіри й інших продуктів,
використовуваних у харчовій і легкій промисловості.
- Час повертатися на поверхню. Пропоную вам помилуватися підводним
світом та скласти «Карту мислення».
3. Повторення головних понять
- Повертаємося до класу. Ознайомимося з картою мислення.
Висновок:
- Які ж відмінності є у риб?
- Де живуть?
(зябра, луска, плавці).
- Чим живляться риби? (рослинами, тваринами, рослинно- тварина їжа)
- Як рухаються? (зграями, поодинці)
- Яку користь приносять риби? (очищення водойм, корисна їжа, технічний та
промисловий жир, клей)
- Як можемо ми зберегти довкілля?
VI. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота в парах з підручником.
2. Колективна робота з зошитом.
VII. Підбиття підсумків. Рефлексія
- Яку роль виконують риби у природі?
- Чи сподобався вам урок? Чим саме?
Джерела:
1. Мій конспект: Природознавство. 3 клас" Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак (К.:
"Генеза", 2013) та І. В. Грущинської (К: "Освіта", 2013).
2. Підручник Природознавство 3 клас Гільберг, Сак. Г.В. Видавництво:
Генеза, 2014 рік.
3. Урок Я і Україна «Риби» http://dnz300.dnepredu.com/uk/article/urok-ya-iukrayina--ribi.html
4. Матеріали Інтернет (картинки, відео, аудіо)
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа