close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
1
Психологічне заняття
Тема: «Живу я в світі тільки раз ...»
Мета: розкрити поняття сенсу життя, смисложиттєвих
орієнтацій;
 формувати вміння говорити перед групою;
 створювати в класі атмосферу довіри і доброзичливості;
 направляти учнів на формування позитивного ставлення до
себе, оточуючих, життя, світу;
 сприяти підготовці учнів до охорони свого здоров'я: фізичного,
психічного, соціального і духовного.
Завдання: налаштувати учнів на серйозні думки, пов'язані з
цілями і сенсом життя; сприяти розвитку почуття гуманності,
співпереживання, розуміння пріоритетів добра і зла в цьому світі.
Обладнання: музичний супровід «Звуки морського прибою»,
ароматерапія (ефірне масло кедра, сосни). Пам'ятки з правилами,
ватман, білі аркуші паперу формату А-4, м'яч, кольорові олівці,
маркери, порожня літрова банка, мішечок з волоськими горіхами, пакет
з горохом, мішечок з піском.
Хід заняття
Духовно- естетичний етап - 8 хв.
(Налагодження добрих, довірливих відносин у групі).
Психолог.
Діти! Сьогодні у нас незвичайне заняття. Щоб воно пройшло
успішно, давайте влаштуємося зручніше і підготуємо себе,
виконавши кілька вправ.
Вправа «Ароматерапія»
Я зараз запалю ароматичну лампу, а ви вдихайте аромати
кедра, сосни. Ці аромати допоможуть відновити і зміцнити енергію
і наповнити наші думки спокоєм і умиротворенням.
Вправа «Настрій».
Інструктаж: учасники стають у коло, передаючи один одному м'яч
оцінюють, свій емоційний стан за порами року:
Зима - пасивність
Весна - радість;
Літо - прагнення до знань, активність; Осінь - смуток.
Вправа «Пошук»
Інструктаж: учасники стоять у колі, психолог роздає картки, на
яких написані назви тварин.
Прочитайте, що написано на вашій картці. Картку нікому не
показуйте. Завдання кожного - знайти свою пару, при цьому
можна користуватися всіма виразними способами пантоміміки,
2
міміки, не можна тільки нічого говорити і видавати характерні
звуки «вашої тварини». Наприклад, якщо вам дістанеться картка,
на якій написано «слон», знайте, що у когось є картка, на якій теж
написано «слон».
Коли ви знайдете свою пару, залишіться поруч, але не розмовляйте.
Тільки коли об’єднаються всі пари, ми перевіримо, що у нас
вийшло.
Після того, як всі учасники знайдуть свої пари, психолог запитує по
черзі в кожної пари: «Хто ви?»
Обговорення:
- Які почуття викликала ця вправа?
Установочно-мотиваційний етап - 5 хв.
(Осмислення поставлених завдань, формування установки на
співробітництво)
Психолог: на аркуші ви бачите таблицю, кожній цифрі відповідає
певна буква, послідовно з'єднайте цифри і букви, прочитайте тему
нашого заняття:
В
3
К
16
З
20
В
6
Т
12
Я
5
И
17
А
19
Ж
1
Л
14
В
Т
З
И
8
10 19 2
Тема заняття
Ь
15
Р
18
І
13
І
9
І
11
С
7
У
4
Тема заняття: «Живу я в світі тільки раз».
Вправа: «Правила». Повторення правил, за якими працює клас.
Інструктаж: Я буду кидати м'яч одному з вас, ви повертаєте його,
і називаєте правило, за яким ми працюємо
1. Доброзичливість.
2. Не перебивай того, хто говорить.
3. Активність.
4. Конфіденційність.
5. Чесність і правдивість.
6. Тут і зараз.
7. Не оцінюй, що не давай ради.
Ці правила допоможуть нам у нашій роботі.
Змістовно - пошуковий етап - 15 хв.
(Створення
проблемної
ситуації,
ускладнення
ситуації
переживання почуттів)
Вправа «Слова»:
Психолог: отже, сьогодні ми з вами поговоримо про життя.
- До кожної букви теми уроку підберіть слова характеризують
життя і сенс життя людини.
ЖВЯС–
ІИ–
УВ–
ВТ-
3
ІТ–
І-
Л-
Ь (які
хочете
слова)-
К–
И–
Р-
А–
З-
Обговорення:
- Чи важко було підбирати потрібні слова?
- Над чим ви задумалися, можливо перший раз?
- В чому, на вашу думку, найголовніший сенс життя кожної
людини? Як його виразити коротко?
Об'єднання в групи:
1. Сонце; 2.Комета; 3. Місяць; 4.Планета;
Завдання для груп.
Група «Сонце». Завдання «Рибалка»
Батько з сином вирушили на риболовлю. Йдучи по дорозі, вони
обговорювали різні життєві питання. Але раптом тато спіткнувся об
камінь і впав, забів злегка ногу. Піднявшись, поскаржився на свою
неуважність, і продовжив шлях з сином.
Улов був вдалий. Додому поверталися втомлені і щасливі. Дорогою
вони зустріли старого, який сидів недалеко від дороги, а поруч з ним
лежав камінь, об який вранці спіткнувся тато. Хлопчик підійшов до
старого і запитав:
-Дідусю, навіщо ви прибрали камінь з дороги?
Старий здивовано подивився на хлопчика і відповів:
- Тому що я людина!
Хлопчисько підбіг до батька і запитав: - Тату, а ти людина?
Продовжіть і проаналізуйте ситуацію. Що відповів батько
синові? Опишіть емоційний стан всіх героїв. Складіть рекомендації до
даної ситуації. Що, значить, бути людиною? Аргументуйте свої
висловлювання.
Група «Місяць». Завдання «Байдужість»
Іван Сергійович пенсіонер, вранці повертався з магазину додому.
Раптом, щось кольнуло в серці, закрутилася голова, потемніло в очах, він
впав на асфальт, втративши свідомість. Люди байдуже проходили
мимо, діти йшли до школи, всі поспішали, у кожного свої турботи ...
Проаналізуйте ситуацію. Продовжіть історію, в декількох
варіантах, що було далі? Дайте відповідь на питання - Чи можна
байдужістю вбити людину? Аргументуйте свої висловлювання
Група «Комета». Завдання «Переможець»
Колись давно старий індіанець відкрив своєму онукові одну
життєву істину. У кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу
двох вовків. Один вовк представляє зло - заздрість, ревнощі, жаль,
егоїзм, амбіції, брехня ... Інший вовк представляє добро - мир, любов,
надію, істину, доброту, вірність ... Маленький індіанець, зворушений до
глибини душі словами діда, на якусь мить задумався, а потім запитав:
- А який вовк в кінці перемагає?
4
Старий індіанець ледь помітно посміхнувся і відповів: ...
Подумайте і скажіть.
- Що відповів індіанець, який вовк в кінці перемагає, і чому?
Наведіть приклади з власного життя, художньої літератури, або з
життя знайомих, на користь першого або другого вовка? Аргументуйте
свої висловлювання.
Група «Планета». Завдання «Життя».
Обладнання: порожня літрова банка, мішечок з волоськими
горіхами, пакет з горохом, мішечок з піском.
Інструкція: у вас літрова порожня банку. Заповніть банку
горіхами.
- Що ви можете сказати про цю банку, банку повна?
Візьміть пакетик з горохом і заповніть цю банку горохом. Горох
заповнить простір між горіхами: - А тепер. Що ви скажіть про банку? Тепер банку повна!
Візьміть пакет з піском, і засипте його в банку, через якийсь час у
банці не залишиться вільного простору. - А ось тепер банка заповнена?
Банка - це наше життя. Горіхи - це добро, співчуття, гуманне
ставлення до людей. Горох - наша сім'я, родич, діти, кохані. Пісок - це
дорогі модні речі, мобільний телефон, машина, амбіції, смачна їжа,
егоїзм, користь, лицемірство, образи ...
- Якщо в банку спочатку засипати пісок, можна потім помістити в
неї горіхи і горох?
Презентуйте завдання, поетапно виконавши його. Зробіть
висновок. Аргументуйте свої висловлювання.
Оціночно - змістовний етап - 10 хв.
(Розвиток нормативно - регулюючої діяльності).
Вправа «Роздуми».
Інструкція: учасники стають у коло, передаючи один одному м'яч,
висловлюють свою думку.
Життя саме по собі - ні благо, ні зло; це вмістилище і блага, і
зла, залежно від того на що ви самі перетворили його. М. Монтель.
Обговорення.
- Згодні ви чи ні з автором висловлювання, чому?
- аргументуйте відповідь?
Адаптаційно – перетворюючий етап - 5 хв.
Учитель зачитує притчу «Життя»
Приходить до батька молода дівчина і каже: - Батьку, я втомилася,
у мене таке тяжке життя, такі труднощі і проблеми, я весь час пливу
проти течії, у мене немає більше сил ... Що мені робити?
Батько замість відповіді поставив на вогонь три однакових
каструлі з водою. В одну кинув моркву, в іншу поклав яйце, а в третю
насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву і яйце і
налив в чашку кави з третьої каструлі.
- Що змінилося? - Запитав він свою доньку.
5
- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді, відповіла вона.
- Ні, дочка моя, це лише поверхневий погляд на речі. Подивися тверда морква, побувавши в окропі, стала м'якою і податливою. Крихке
і рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили
свою структуру під впливом однакових несприятливих обставин окропу. Так і люди - сильні зовні можуть розклеїтися і стати слабаками
там, де крихкі і ніжні лише затвердіють і зміцніють ...
- А кава? - Запитала дочку.
-О! Це найцікавіше! Зерна кави повністю розчинилися в новому
ворожому середовищі і змінили його - перетворили окріп в чудовий
ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин вони змінюють самі обставини і перетворюють їх на щось нове і
прекрасне, отримуючи користь і знання з ситуації …
Рефлексія:
- Які відкриття, висновки сьогодні на занятті ви для себе зробили?
Духовно - естетичний етап - 10 хв.
Вправа Хвостик ослика Іа».
Інструкція: клас об'єднується у групи: північ, південь, захід, схід.
Учасники стають один за одним, останньому прикріплюють
«хвостик» Завдання груп – зірвати «хвостик». (повторити 2-3 рази).
Група, яка перемогла (зірвала 2-3 хвостики) - приз.
Вправа -рефлексія «Настрій»
(оцінка свого емоційного стану).
Зима - пасивність
Весна - радість;
Літо - прагнення до знань, активність; Осінь - смуток.
-На початку заняття ви поставили оцінку своєму настрою, емоціям.
-Чи змінився він у вас?
-Оцініть свій настрій.
- Що сподобалося вам на занятті?
- що запам’яталося?
- Що знадобиться вам у майбутньому?
6
Література.
1. Грейс Крайг, Дон Бокум. Психологія розвитку. Санкт-Петербург
«Пітер Прес», 2008р. - 928 с.
2. Киричук В.А. Система роботи класного керівника з учнівським
колективом. - «Степ-інфо". Миколаїв -2003г. 56 с.
3. Кирилова Н.А. Ціннісні орієнтації в структурі інтегральної
індивідуальності старшокласників. // Питання психології 1999 № 6.
4. Райс Ф. Психологія підліткового та юнацького віку. Пітер 2000р. 656 с.
5. Шойхер В.Ю. Антологія мудрості.- М .: Вече, 2007.- 848 с.
Калинівська ЗОШ І-ІІІ ст.
7
Психологічне заняття
«Живу я в світі тільки раз…»
Практичний психолог Н.Акімова
2015 р.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа