close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Разработка урока по английскому языку
"My future profession"
Предмет: Английский язык
Класс: 9
Тема урока: «Моя будущая профессия»
Учебник: Кузовлев В.П.. Английский язык «English 9», 9 класс
Тип урока: урок-презентация
Оборудование: Мультимедийный проектор, экран, компьютер, аудиозапись,
мультимедийные приложения, картинки по теме «Профессии», Интернет.
Цели:
Учебная - отработка умений вести диалог по теме «Моя будущая профессия»
Развивающая - развитие способностей к выражению собственной точке зрения, умение вести
беседу и искать информацию, а также умения слушать друг друга и аудиозапись
Воспитательная - формирование эстетической культуры личности, соблюдение правил поведения
при деловом общении, формирование самостоятельных навыков
Ход урока
I. Организационный момент.
Приветствие.
Teacher (T): Good morning children! Nice to meet you! Take your seats please.
Look at the blackboard, here there is a proverb "Every man is a blacksmith of his fortune " (Всякий
человек своему счастью кузнец). I`d like you read it and try to understand, find out the Russian
equivalent of this proverb. (ответы учащихся)
This is the topic of our lesson.
II. Warming-up.
На доске представлены картинки разных профессий. Задача учеников -определить какая это
профессия. Представленные профессии: professor, secretary, singer, surgeon, photographer, hairdresser,
reporter, director, postman, pilot, teacher, builder, shop-assistant.
Презентация
Of course the world of professions is very rich. Now on the screen you'll see the pictures about
different professions. Match words with the professions. If you've mistaken, you will hear an unpleasant
sound. Start with allocated word.
II. Основная часть урока.
1) Soon you will leave school and you'll have to choose your future career. Today we'll speak
about your plans for the future, the problems connected with the choice of a profession.
(учащиеся отвечают на вопросы учителя о планах на будущее, профессиях)
Please answer the following questions:
-What are you going to be?
-Would you like tell us what do you want to be?
-What future profession would you like to choose?
-Where do you want to study?
-Have you made up your mind about what to do after school?
-Have you made your choice of a career?
2)Аудирование
And now you'11 listen to the short texts about different professions and your task to
choose one right sentence from 4 proposed. Thanks for your excellent work!
Работа с аутентичными текстами из газеты "Ulan -Ude Times "
Просмотреть раздел «Classified advertisements» из газеты "Ulan-Ude Times",
найти объявления «требуются на работу», выбрать наиболее понравившуюся
профессию, проанализировать раздел трудоустройства в газетах и определить
наиболее и наименее оплачиваемые, какие качества наиболее востребованы
работодателями, какие специалисты чаще всего ищут работу, соответствует ли
спрос предложению.
Attention please! This is a newspaper "Ulan-Ude Times". It's very interesting and here
you can read information about our Buryat Republic. You`ll do it at home, now please
open page № 4 "Classified advertisements". You have to find the announcements "Look
for" and "Need". You task is to choose the most popular profession in announcement
"Need".
Look through the page and answer the questions:
-What specialists look for the job more often than others? What do you think about
it?
-What professions are highly/low paid? Which are the best and the worst paid jobs in
Ulan-Ude?
Say what skills and qualifications are necessary for each job.
Say what personal qualities each job requires.
-What profession is the most attractive for you?
-What skills do you need for the job you have chosen?
-Do you think you possess the qualities required for the job you would like to do? What
are they?
I think you must pay attention to the choice of your future profession and you have to
link with your capacity, interests and of course how it will be demanded on the market.
IV. Рефлексия. Песня «Jobs» (сайт infoenglish.info>publ/5-1-0-46)
V. Завершение урока. Подведение итогов урока.
Our English lesson is finishing. Did you like it? Was our lesson interesting? Thank you for
your work. Well done. The lesson is over. Goodbye!
III.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа