close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. «МАМО ЛЮБА, ДОБРА, МИЛА...»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширити і поглибити
знання учнів про значення матері в житті людини; формувати у дітей культуру почуттів;
виховувати шанобливе ставлення, любов, повагу і чуйність до найсвятішої людини на
землі – матусі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Жив жучок
Між бур’янами,
Жив без тата і без мами.
Жив і жив,
І не тужив,
Жовтим листям
Ворушив.
Г. Чубач
2. Гра «Добавлянка»
Серед лісу, де пеньочок,
Із землі росте... (грибочок).
Мають діток всі звірята.
У пташечок є теж малята!
У відгадки будем грати
І тваринок називати.
У ведмедів... (ведмежата).
А у білок... (білченята).
В качки семеро... (качат).
А у курки сім... (курчат).
В мишок дітки... (мишенята).
А у пташок... (пташенята).
В корівки... (телятко).
А у коника... (лошатко).
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Хто вас, діти, щиро любить,
Хто вас ніжно так голубить,
Хто кладе у постіль спати? (Мати)
— Сьогоднішній урок ми присвятимо найріднішій, найдорожчій на світі людині — матусі.
Бо матуся як сонечко – всіх зігріває, пестить, любить.
- Яка квітка схожа на сонечко?
- За кращі відповіді ви отримаєте ромашку.
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
Перед вами книжки, у яких зібрані твори відомих українських письменників про матусь
- Які книжки на виставці вам знайомі?
- Чи є малюнки до віршів у цих збірках?
V ДЕМОНСТРУВАННЯ МАЛЮНКІВ “МОЯ МАТИ»
- Я знаю, що всі учні підготували малюнки «Моя мама».
- Познайомте нас з ними.
VI ДОМІНО: «ЗА ЩО Я ЛЮБЛЮ СВОЮ НЕНЮ?»
Прикріплення написів під малюнками.
- Я знаю, що ви дуже любите своїх мам. У вас на партах смужки. Вам потрібно написати
на них за що ви любите свою маму.
(Вона: хвилюється — жаліє — прекрасна — лагідна — турботлива — щира — іноді
сувора і вимоглива — чуйна — спостережлива — доглянула і випестила нас — …)
VII «МІКРОФОН»: ЯК Я ЗВЕРНУСЯ ДО СВОЄЇ МАМИ?
- Зараз ми пограємо у гру «Мікрофон». Назвіть, як ви звертаєтеся до своїх мам.
(Мамо, матусю, рідненька, матінко, рідна і кохана, ненько, мамуся, голубонька, рідна
мамо, сонечко…)
VIII ЗАСЛУХОВУВАННЯ ВІРШІВ ПРО МАМУ, ПІДГОТОВЛЕНИХ УЧНЯМИ
- Чи знаєте ви вірші про маму?
- А які?
IХ ОБРАЗ МАТЕРІ У ТВОРАХ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ
- А ось послухайте вірш і скажіть як автор говорить про маму.
1) М. Познанська:
Мамо, люба, добра, мила…
Як іще тебе назвать?
Це ж для мене ти пошила
З шовку плаття голубе
Ти мені читаєш книжку,
Хочеш розуму навчить.
- Яка ж мама?
2) В. Грінчак:
- Як автор говорить про мамині руки?
Мамині руки — щедрі, робочі —
Втоми не знають з ранку до ночі
Вранці, коли ще усі спочивають,
Сонце, напевно, вони піднімають.
Мамині руки — ніжні і милі —
Воду ранкову з криниці носили.
- Які мамині руки?
В. Бичко:
Поглянь ти на мамині руки —
Які вони добрі й пестливі:
Тебе забавляли — ой, чуки-чук-чуки! —
Щоб дні тобі слались щасливі.
О. Стариков:
Теплі й ласкаві руки у мами —
Літнє проміння нагадують нам.
Т. Шевченко:
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Х ЧИТАННЯ ТА ОБГОВОРЕННЯ НОВИХ ТВОРІВ
1. Вірш Катерини Перелісної «Уклонюся»
- Прочитайте вірш і підготуйтеся до конкурсу «Хто найкраще прочитає вірш»
Уклонюся!
Катерина Перелісна
Гарна ти, матусю,
люба дуже, мила!
Ти мене ще змалку
звичаю навчила.
І щодня навчаєш,
як любить родину,
мову нашу гарну,
рідну Україну.
Буду українка,
як і ти, матусю,
і за ту науку
я тобі вклонюся!
1) Конкурс «Хто найкраще прочитає вірш?».
2) Гра «Доберіть риму».
Мила — навчила; родину — Україну; матусю — вклонюся.
2. Оповідання Юрія Ярмиша «Дрібний дощик»
- Послухайте оповідання і скажіть чи любить свою матусю хлопчик? З чого це видно?
Дрібний дощик
Дрібний дощику! Чому ти такий дурненький? Три дні й три ночі ти усе ллєш на дахи, а
вони лише блищать, посміхаючись, і зовсім не розмокають.
Проходний дощику! Навіщо ти все кропиш та кропиш річку, води там багато, а купатися
під дощиком холодно.
Набридлий дощику! Ось я візьму, піднімусь на хмару, знайду те велике сито, крізь яке ти
сієш. Я закрию в ньому малими хмаринками непотрібні дірочки й залишу тільки потрібні.
А ще я зроблю в хмарі віконце – для сонечка й перекину над землею барвисту веселку.
І коли побачу, як додому з роботи матуся йде, крикну сонечку:
- Посміхнися всіма промінцями! Бачиш, он моя матуся йде!
Крикну тобі, дурненький дощику:
- Сійся, лийся на лани, на зелені килими – хай матуся радіє, а на доріжку, якою вона йде,
не треба!
Скажу веселці:
- Сяй – переливайся всіма своїми барвами. Он моя матуся йде!
А потім стрибну з хмари на веселку і покочуся вниз – ух! – зовсім не страшно, тільки
вітер свище! – та прямо на доріжку:
- Добрий вечір, матусю!
Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне оповідання учнями.
- Чи любить свою матусю хлопчик? З чого це видно?
3. Гра «Продовжте прислів’я»
Пташка радіє весні, а дитя …(матері).
Діти плачуть, а в матері…(серце болить).
На сонці – тепло, а біля матері - …(добре).
ХІ Підсумок уроку
Складання інформаційного ґрона «Дитина в уявленні мами», «Мама»
- Діти, подивіться, навіть сонечко не витримало і спустилося до нас у клас. Та воно не
одне, їх двоє. Так на ньому щось написано. Прочитайте.
- Нам потрібно написати на промінчиках – які слова використовує мама, звертаючись до
своєї дитини. (Найдорожча за життя, розумничка, принцеса, зайчик, помічник …)
- А які ви використовуєте слова, звертаючись до своїх мам ? (Сонечко, найкраща, золота,
кохана…)
- За найкращі відповіді ви отримали ромашки. Порахуйте їх. Саме ці ромашки ми
прикріпимо до ваших малюнків, а потім ви їх подаруєте своїм матусям на День матері.
Хто пам’ятає, коли ми святкуємо День матері? (У другу неділю травня)
Є немало мам на світі
Мами добрі, мами світлі.
Та одна є наймиліша
Та, яка нам …( найрідніша)!
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа