close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Тема. Добридень тобі, Україно моя! Анатолій Костецький «Батьківщина». М. Чернявський
«Рідний край».
Мета: удосконалювати вміння дітей працювати з поетичними творами, вчити бачити в рядках
віршів красу і велич Батьківщини; розширити знання дітей про цінності українців;
збагачувати словниковий запас;
розвивати зв'язне мовлення, мислення, пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати
групами, колективно, самостійно;
виховувати почуття національної свідомості, гідності, прищеплювати глибокі почуття
любові до рідного краю, до Батьківщини.
Обладнання: картина-аплікація рухомого пейзажу, державні символи України, таблиці для
розчитування, картки зі словами, карта України, відеоролик про Батьківщину,
вишивки, виставка книг про Україну, мультимедійний проектор.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Стали діти, повернулись,
З гостями привітались і щиро усміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
- Зараз у нас урок читання. У всіх хороший настрій, збережемо його до кінця уроку. Починаємо
працювати під девізом: (слайд 1)
Хто багато читає, той багато знає.
Хто швидко читає, той багато зробити встигає.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Ми продовжуємо роботу над розділом «Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини»,
поповнимо свої знання про Україну, її велич, красу та багатство. Я очікую від вас плідної праці.
Сподіваюсь, що ви будете уважними, розумними, організованими, кмітливими.
Погляньте на дошку, на ній з'явилися хмарки. День став похмурим, сумним. Щоб в класі засяяло
сонечко, нам потрібно виконати завдання від хмаринок.
Перша хмаринка хоче послухати, як ми розчитуємось.
1.Мовленнєва розминка.
-Урок почнемо з розчитування, щоб язичок був слухняним.
а) Читання складів (індивідуальні картки)
бра квi бджо пле ща
жин вкра вбра дру свя
б) Читання за таблицею, розширення кута зору.(слайд 2)
дру . зі
а)Нормальний темп.
лу
.
зі
б)Швидкий темп
мо
.
ва
в)Читання слів у питальній формі і
сло
.
во
наказовій.
бджо
.
ла
в) Скоромовка
Ніс сміхунчик сміху міх,
Міх розсипався на сміх.
г) Чистомовка
на-на-на – рідна сторона.
ай-ай-ай – це наш рідний край.
жу-жу-жу – природу бережу.
лю-лю-лю – Батьківщину я люблю.
-А що для вас Батьківщина?(слайд 3: пейзаж Укра?ни)
2.»Асоціативний кущ»
- Що ви пригадуєте чи уявляєте, коли чуєте слово «Батькiвщина»?
Мама і тато
Стежина
до школи
Школа
Батьківщина
Домівка
Українська
пісня
Вишиванка
-Батьківщина – це земля, на якій народилися ми, наші батьки; це найдорожче, найсвітліше,
найкраще місце на землі.
-Молодці, діти! Завдання першої хмаринки ви виконали.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
-З якою темою цього розділу працювали нещодавно? («Рідна домівка, рідна сім'я – тут виростає доля
моя»)
–А чи хочете дізнатися, як буде називатися наступна тема цього розділу?
1) Гра «Вузлики» (робота в парах).
Щоб прочитати зашифровані слова, необхідно у кожному рядку закреслити однакові літери – це і є
завдання від другої хмаринки.
К Д Л О Б Л З Р И К З Д Е В Н Ь В(літери «д» не закреслювать)
УЦТОЦБІУ
УПМКРХАЇМПНОХ
ФМЕОЕФЯ
ІV.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу (слайд 4: «Добридень тобі, Україно
моя!»)
- Отже, «Добридень тобі, Україно моя!» - тема сьогоднішнього уроку. А у П.Тичини є вірш, який так і
називається «Добридень тобі, Україно моя!»
Струмок серед гаю, як стрічечка,
На квітці метелик, як свічечка.
Хвилюють, маюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україно моя!
-Яке слово-вітання вжите у темі? А які ввічливі слова-вітання ви ще знаєте? (Доброго ранку,
здрастуй, привіт, доброго здоров'я)
-А які ще ввічливі слова ви знаєте?
-Ввічливі слова, вимовлені людиною, ніби огортають її теплом і добротою, захищають від злих сил,
надають бадьорості і радості, впевненості і сили. Сказані погані слова скупчуються над людиною,
наче чорна хмара, і несуть з собою зло. Саме тому і важливо говорити добрі слова і думати лише про
хороше, зичити всім людям здоров'я, щастя, удачi.
-Чудово, і з завданням другої хмаринки ви справилися.
1.Опрацювання вірша А. Костецького «Батьківщина».
-Завдання третьої хмаринки – опрацювання вірша «Батьківщина».
Багато поетів описували Батьківщину у своїх віршах. Одним із них був Анатолій Костецький. (слайд
5: портрет Костецького 1948 – 2005)
Що ви знаєте про нього? ( підготувати розповідь пропоную учневі заздалегідь).
2.Розповідь учня про А.Костецького
Народився Анатолій Георгійович Костецький 6 грудня 1948 року у місті Києві в учительській
сім'ї. У чотири роки він навчився читати, а в п'ять засвоїв грамоту, вже писав і починав римувати. У
перший клас пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів. Анатолій Георгійович улюблений поет
для дітей, який написав багато поезiй. Вони перекладені білоруською, російською, молдовською
мовами. Жив і працював поет у Києві. 10 березня 2005р. поет помер. Серед багатьох віршів,
написаних Анатолiєм Георгiйовичем, справжню славу здобули його неповторнi рядки про
Батькiвшину.
3. Словникова робота. (слайд 6)
-Перш, ніж ви прочитаєте вірш «Батькiвщина», давайте навчимося правильно читати слова:
домівка
чесне
веснянім
бджола
найщиріші
дотримане
а)читання слiв «луною» за вчителем;
б)на якi питання вiдповiдають слова другого стовпчика? Яке слово зайве?
-Доберіть слова, близькі за значенням до слів «домівка» (хата, оселя, житло, помешкання);
«дотримане» (чесне, виконане).
- Назвіть двоскладові, трискладові, чотирискладові слова. (слайд 7: пейзаж Укра?ни)
4. Читання вірша вчителем напам᾿ять.
-Які почуття виникали, коли слухали вірш? (Захоплення, гордість, ніжність, любов до України).
Яка особливість побудови цього вірша? (Перше речення – питання, а решта рядків – відповіді)
5. Відпрацювання питальної інтонації.
6. Читання вірша вголос по строфах. Аналіз мовних засобів.
- Прочитайте 1 строфу мовчки. До кого із запитанням звертається автор? А яку дає відповідь.
- Прочитайте 2 строфу в голос. Доведіть словами вірша, що Батьківщина – це ваша родина, природа.
7. Читання ланцюжком
8. Читання рядків вірша, в яких є слово школа, коло,тато, мова.
9.Гра «Розвідники»
- Порахуйте, скільки разів у тексті повторюється слово «Батьківщина»? (5+1 заголовок)
- Поміркуйте, яке речення може бути назвою вірша? (Знаєш ти, що таке Батьківщина?)
- А знаєте діти, що у А. Костецького є ще вірш, який так і називається «Що таке Батьківщина?»
(Читає підготовлений учень)
Що таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
-Діти, що для поета «Батьківщина» у цьому вірші?
Вимовте слово «Батьківщина» з наголосом на 1-му складі?
-Поміркуємо над походженням слів «батьківщина» і «Батьківщина». Який у них корінь?
-У цих двох слів спільний корінь – батько.
Батьківщина – спадщина від батьків.
Батьківщина – місце, де ми народилися, живемо.
Слово «патріот» також походить від латинського «патер» - батько. Людину, яка віддана своєму
народові, яка любить свою Батьківщину, називають патріотом.
- Завдання третьої хмаринки виконали.
Робота в групі - завдання четверто? хмаринки
-Заповніть пелюстки «Чарівної квітки» словами з вірша.
В учнів на партах конверти зі словами. Серед них треба вибрати ті, що відповідають змісту вірша,
починаючи з червоної пелюстки за годинниковою стрілкою.
гаряче
сонячне коло
домівка
твоя і школа
труд і свято
Батьківщина - це
ліс
осінній
рідна
мова
бджола у
веснянім лузі
мама й тато
твої найщиріші
друзі
-Прочитаємо вірш, використовуючи пелюстки «Чарівної квітки».
Читання з лінійкою (читання вірша, напівприкриваючи букви лінійкою).
V.Фізкультхвилинка.
-П'ята хмаринка хоче подивитися, як ви вмієте відпочивати. На екранi ви побачите, як виконують
дiти танцювальнi вправи. Тож ваше завдання – повторювати все у дзеркальному вiдображеннi.
(слайд 8: вiдео)
(Слайд 9: пейзаж, дівчинка у віночку)
Опрацювання вірша М. Чернявського «Рідний край»
-Робота над наступним віршем – завдання шостої хмаринки
«Шифрограми» (слайд 10)
Завдання. Розставте букви у порядку зростання чисел і прочитайте назву вірша, над яким будемо
працювати.
і
й
н
р
и
д
а
к
й
р
2
6
4
1
5
3
3
1
4
2
«Рідний край» - синонім до слова «Батьківщина». Підберіть антонім. (чужина)
Вiд рiдно? землі віє теплом, а від чужо? – холодом.
Словникова робота. (слайд 11)
Святиня - найбільша цінність.
Пустиня – великий посушливий простір з бідною рослинністю або позбавлений рослинності.
Чужина – чужа, далека країна.
Красить – личить, пасує.
Гра «Блискавка»
Слова на картках: одна, земний, святиня, чужина, пустиня, Батьківщина.
-Яке слово читали першим? (Одна)
-А останнім? (Батьківщина) – (слайд 12)
Одна Батьківщина i двох не буває,
Місця, де родилися, - завжди святі,
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не має в житті.
- Батьківщина – святиня для кожної людини, найрідніше місце на землі.
Читання вірша вчителем. (слайд 13: пейзаж)
- Чому присвятив вірш М.Чернявський?
Ознайомлення з акровіршем.
- Прочитайте перші букви кожного рядка згори вниз. Яке слово вийшло? Чи у всіх віршах так
виходить?
- Вірші, у яких з перших букв кожного рядка можна утворити слово, називаються акровіршами
(акро – з грецької – крайній). Як правило, це те, чому автор присвячує вірш.
- Звiдки ж пішла назва нашо? кра?ни?
«Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але
землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, відтак вони не сміли
йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог озирнувся, сказавши що вони чемні діти,
хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші
предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що
залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона
буде ваша, а ні – то ворога». Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть донині. А країну
свою назвали Україною»
(Прикріпити карту України)
Читання мовчки вірша(підготуватися прочитати так вірш, щоб передати любов до Батьківщини)
Виразне читання.
-Прочитайте вірш так, щоб передати голосом усю любов до нашої святині – України.
Вибіркове читання
- Подумайте, у яких словах вірша висловлено головну думку?
«Нема без кореня рослини, а нас,людей, без Батьківщини».
Лише камінь росте без кореня. А у нас є коріння – рідна земля, наші предки. І не можна забувати
поле, з якого хліб їв, криницю, з якої воду пив, матір, від якої мову перейняв.
Читання ланцюжком. Гра «Сніжинка»: читає той, на парту якого впаде сніжинка
«Павутинка» (слайд 14)
Кожному мила
де мати народила.
Та земля мила,
життя вiддай.
За рiдний край
своя сторона.
VІ. Узагальнення та систематизація вивченого(слайд 15)
- Сьогодні під загрозою цілісність нашої держави і багато наших земляків мобілізовано до лав
українського війська. Вони з честю воюють на сході з терористами, захищають кордони нашої
держави. Нас всіх переповнює гордість за рідну землю, яка породила справжніх патріотів.
- А що ми можемо зробити для своєї Батьківщини, щоб вона процвітала, щоб жилося нам щасливо в
рідному краї?
Діти беруть квітку і говорять: «Я посаджу дерево», «я буду добре вчитися», «я буду берегти
природу», «я зроблю годівничку», «я буду берегти шкільні речі», «я приберу в класі» і прикріплюють
ці квіти по контуру карти України.
Сьогодні на уроці ми розглядали вірші. А давайте і самі спробуємо поримувати. (слайд 16)
-Переставте рядки.
Ми даємо обіцянку нині, **
Знадобились моїй Батьківщині ****
Вчитись так, щоб набуті знання ***
Щоб цвіла Україна моя, *
- Ось i звільнили ми сонечко від хмаринок, i воно яскраво засяяло. (слайд 17) А що скаже вам
сонечко за допомогу? Користуючись абеткою і порядковим номером літер, прочитайте слово.
6, 33, 15, 24, 32. (ДЯКУЮ!)
-Кожна країна, в якій живуть люди, має свої візитні картки. Вони неповторні, по них впізнають
країну. А чи впізнаєте ви ось ці куточки? ( слайд 18: куточки рідного села).
VІІ. Підсумок уроку (слайд 19: пейзаж)
- Чи сподобалися вам вірші, над якими працювали на уроці?
- Про що в них йшла мова?
Гра «Доповни вірш» (слайд 20)
Красивий, щедрий, рідний край,
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Наш край, що зветься…(Україна)
Вправа «Незакінчене речення».
- На сьогоднішньому уроці я удосконалював (ла) свої знання про…
- На уроці мені запам′яталися такі види роботи…
- Мені дуже сподобалося на уроці…
- Я не знав (ла), а тепер знаю…
Чи сподобався вам урок в цілому? Покажіть це на своїх маленьких сонечках. (Домальовують
посмішку)
Самооцінка. А як оцінюєте ви свою роботу на уроці? Підняти сніжинки високо над головою, на рівні
носика, залишити на парті.
VIIІ.Оцінювання навчальних досягнень учнів
ІX.Домашнє завдання
1.Вивчити вірш А.Костецького «Батьківщина» напам'ять.
2.Читати виразно вірш М.Чернявського «Рідний край».
3. Написати листа пораненому в зоні АТО чи намалювати листівку.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа