close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Позакласне читання
Тема: «Добро творити на землі людині лиш дано»
(за творами В.О.Сухомлинського)
Мета:
формувати компетентності: ключові (уміння вчитися самостійно
добирати необхідні знання й способи діяльності для виконання
навчально-пізнавальних завдань; використовувати інформацію з
різних джерел для генерування власних ідей, адаптуватися в
мовному середовищі шляхом толерантної участі в спілкуванні) та
предметні: активізувати знання учнів про творчість
В.Сухомлинського - учителя та казкаря; закріплювати вміння
читати свідомо і виразно; учити аналізувати, узагальнювати
прочитане; розвивати пізнавальний інтерес, творчу уяву,
критичне мислення, навички роботи в парі, групі; виховувати
доброзичливе ставлення до оточуючих, формувати найкращі
людські риси, бажання жити серед краси і творити красу та добро.
Обладнання: портрет письменника; збірки «Казки школи під голубим небом»,
«Гаряча квітка», «Почитаємо разом»; ілюстрації та малюнки до
творів; картки до гри «Незакінченні речення»; таблиця з цифрами;
завдання для груп; мікрофон; смайлики для оцінювання.
Хід уроку
Організаційний момент
- Привітати гостей
На сьогоднішньому уроці учні мають бути:
Уважними
Розумними, радісними
Організованими, обізнаними
Кмітливими, компетентними
Емоційне налаштування на урок
- Посміхніться одне одному.
- Пошліть одне одному добрі думки і світлі почуття.
Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
- Урок наш незвичайний. Це урок - презентація (реклама). Протягом двох тижнів
ви брали участь у проекті «Видатні люди України». Кожен з вас був
кореспондентом дитячої газети, збирав матеріал про Василя Сухомлинського.
Підсумком цієї роботи буде створена на уроці газети про видатну людину
України
- В.О.Сухомлинського. Щоб отримати на уроці високу оцінку треба активно
працювати, продемонструвати свої знання, а також зібрати за роботу найбільше
смайликів (усмішок).
Очікування.
Наприкінці уроку ви спробуєте пояснити значення рядків вірша:
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі.
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
Актуалізація знань про життєвий та творчий шлях письменника Вправа
«Мозкова атака»
- Погляньте на портрет. Хто на ньому зображений?
- Що вам уже відомо про Василя Сухомлинського?
Письменник
писав твори для дітей
В. Сухомлинський
Директор
вчив добра
педагог
батько
Гра «Математичні вузлики»
28,1918 28 вересня 1918 року народився
35
працював педагогом
17
почав працювати в школі
47
книг написав
52
прожив
З; 1
у родині 3 сини та 1 донька
95
відзначили цього року
1500
написав казок для дітей
Читання тексту про Сухомлинського
Жила собі на землі Людина. Училася, трудилася, до школи ходила, свою землю
любила... Вирішила Людина красу довкілля дітям подарувати — учителем стати.
Поїхала зі свого села до Кіровограда і там, в інституті, вивчилася на вчителя. Тільки
не довелося Людині довго на землі своїй працювати. Налетіли вороги — чорні
яструби. Стали землю паплюжити, людей убивати та в рабство забирати, красу
нівечити... І пішла Людина красу від ворога захищати. Поранили Людину...
Найкращі лікарі вилікували зранене тіло, але на війну більше йти Людина не могла.
Сказали лікарі: «Багато на світі зла. Чорні хмари війни закривають світ краси і добра.
Іди до людей, Добро творцю, краси рідної землі охоронцю, даруй людям красу, вчи
добра...»
І Людина пішла між люди, творила красу до останнього подиху, дарувала людям
радість. Воїн знову став Учителем, створив для своїх учнів «Школу радості». У
добрі та радості Людина виховувала гарних красивих людей, здатних нести у світ
мир, добро та красу. Людина стала заслуженим учителем України, Героєм
Соціалістичної праці, академіком.
Тією людиною був...
Словникова робота
Паплюжити
Рабство
Нівечити
Герой Соціалістичної праці
Академік
Аналіз прочитаного тексту
- Чого не знали?
- Про що дізналися?
Робота в групах
Підсумок. Сенкан В.О.Сухомлинський
Хто? Педагог, письменник, директор, батько, герой
Який? Відомий, розумний, добрий, щирий
Що робив? Навчав, писав, любив, спостерігав
Речення. Навчав дітей добра.
Писав казки про добро.
Вчив любити природу, людей.
Узагальнення знань учнів про твори письменника
Презентація творів
- Які твори прочитали?
Аукціон
- Кому більше відомо творів В. Сухомлинського
Фізхвилинка
Робота в парах
«Незакінчені речення»
Необхідно скласти розрізані речення - вислови з творів. Пригадати, з якого
твору рядки та назвати головних героїв.
I гр.. Учитель затамував подих, клас витримав іспит
(«Горбатенька дівчинка»)
Невдячність за добро - то потворно
(«Наїлися, встали, пішли»)
II гр.. Поздоровляємо означає: радіємо разом.
(«Поздоровляємо»)
До сяючої вершини веде кам'яниста стежина
(Сяюча Вершина й Кам'яниста Стежина)
III гр. Бажання трудитися - то найдорожча знахідка (Не загубив, а знайшов)
До сяючої вершини веде кам'яниста стежина (Сяюча вершина й Кам'яниста
стежина)
Учитель
Відомий педагог Василь Олександрович Сухомлинський писав: “Роби
добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди, значно більше треба для того, щоб
бути справжньою людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».
Адже не кожна людина, яка сяє зовнішньою красою, може бути приємним
співрозмовником, може зрозуміти і подати руку допомоги. І навпаки непримітна
зовні, тиха людина може бути найкрасивішою у своїх діалогах, учинках,
жаданою і любою, у спілкуванні, у сім'ї.
Василь Сухомлинський склав перелік десяти негідних речей. А які саме?
Зараз ми дізнаємося. Слухайте уважно і запам'ятовуйте.
- Як ви вважаєте, діти чи повний список склав В.Сухомлинський? Якщо
ні, то скажіть, які ще негідні речі існують?
- А зараз прочитайте невеличке оповідання В.Сухомлинського «Бо я людина»,
- Чому, на вашу думку, тато зразу не прибрав камінь?
- Як би вчинили ви?
Також В.Сухомлинський написав багато притч та оповідань, у яких
містяться поради й настанови дітям любити, шанувати й берегти своїх батьків.
- Шануй і поважай матір та батька, які своєю працею і піклуванням
несуть тобі радість. Пам'ятай: вони також мають право на радість
- Бути добрими дітьми своїх батьків означає приносити в родину тільки
мир і спокій, радість і щастя. Не завдавайте батькам тривоги, горя,
прикрості, ганьби!
Діти, а як ви ставитеся до своїх батьків? У чому виражається ваша шана,
повага до них і турбота про їхнє щастя.
- Моя мама найкраща в світі тому що вона...
- Коли б я був чарівником, я зробив би для мами ось що...
Гра «Якщо ти добра людина, то маєш...»
- Якщо людина має робити те, що я називаю, плескайте в долоні, а якщо ні, то опускайте свої голівки.
1. Допомагати мамі мити посуд.
2. Чинити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
3. Не вмиватися.
4. Берегти рідну природу та охороняти її.
5. Шанувати працю інших людей.
6. Галасувати, коли хтось відпочиває.
7. Бути вихованою, стриманою
8. Насміхатися з чужого горя.
9. Не слухати батьків
10. Добре вчитися, багато читати.
- Василь Сухомлинський - один з найвідоміших педагогів і дитячих
письменників XX століття. Василь Олександрович любив дітей і написав для них
багато цікавих казок та оповідань: про ласкаве сонечко і м'яку зелену травичку,
про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про
дітей.
У його казках переважає доброта, адже сам він був доброю людиною і
докладав багато зусиль, щоб ви діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими,
щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну
Батьківщину.
«Людина, - любив повторювати педагог, - народжується на світ не для того,
щоб зникнути безвісною помилкою. Людина народжується, щоб лишити по собі
слід вічний.» Ці проникливі слова стосуються й самого Василя Олександровича.
Усе найцінніше, створене ним, назавжди ввійшло до скарбниці національної
духовної культури.
Рефлексія. Підсумок уроку.
- Інтерв'ю. Вправа «Мікрофон».
- Ми створили з вами протягом уроку газету про видатну людину України В.О.Сухомлинського.
- Який заголовок ви дали б статті? Чому?
- («Сердце віддаю дітям»
«Людина починається з добра»
«Учитель добра і краси»)
- Як ви зрозуміли рядки вірша, що звучали на початку уроку?
- Який слід залишив Сухомлинський після себе?
- Мені було цікаво дізнатися
- Після уроку я прочитаю...
Оцінювання. Дом. завдання
Інтерактивна вправа «Віночок побажань»
У народі кажуть: «Слово лікує, слово ранить». Скажіть нашим гостям добрі
побажання, щоб стало приємно і радісно.
/Читання побажань/
Я вірю в силу доброти, добро завжди сильніше злого.
Дає наснагу, щоб цвісти і світу обирать дорогу.
Я вірю в силу доброти, що має вдачу роботящу,
Що хоче, щоб і я, і ти, і все у світі стало краще.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа