close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Навчальний предмет. Українська мова. 9 клас.
Розділ. Читання й говоріння
Тема. Усний твір-роздум на морально-етичну тему в публіцистичному стилі.
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів (класів) з поглибленим
вивченням української мови. 8-9 класи / Програму підготували С.О. Караман,
О.В. Караман, М.Я.Плющ, В.І. Тихоша; за редакцією С.О. Карамана. – К.:
Грамота, 2009.
Телитченко Надія Яківна, вчитель української мови та літератури
Великомотовилівського НВО «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий
садок» Фастівського району
Тема. Усний твір-роздум на морально-етичну тему «Краса душі українства - у
витворах людських рук»
Мета: підготувати учнів до написання контрольного твору, удосконалюючи
вміння підпорядковувати пошуковий матеріал роздуму як типу мовлення,
виробляти навички спілкування з дорослими у формі інтерв’ю. Розвивати
пізнавальні інтереси, творчу уяву, словниковий запас, формувати мовленнєві
вміння. Виховувати потяг до мистецтва, захоплення рукотворною красою,
національну гідність і гордість.
Тип уроку: урок розвитку мовлення – засідання редколегії.
Обладнання: виставка рукотворних виробів родини, учительського та
учнівського колективів, стінгазета «Хвала рукам», картки для написання
учнями продовження речення, аудіозапис пісень А.Малишка та Д.Павличка на
планшеті.
Хід уроку
1. Мотивація навчальної діяльності школярів. Вступне слово вчителя.
Влітку, 17 серпня, наш рідний край Фастівський відсвяткував свій 90-річний
ювілей. Заздрю тим, хто зміг побачити рукотворну красу наших земляків.
Кажуть, з одних короваїв можна було виставку влаштувати, і серед них
триповерховий коровай з Великої Мотовилівки. А ще наша випускниця
Савальчук Оксана вишила рушник – символ рідного села. Він уплівся в один
дивовижний оберіг із рушників від 25 сільських громад Фастівщини. Здавалось,
у ньому вмістився увесь вишиваний світ із традиціями та красою нашого краю.
І подумалося мені: а чому б нам з вами не розшукати майстрів-умільців у
своїх родинах та в школі, щоб побачити їх рукотворну красу і підготуватися до
контрольного твору-роздуму на морально-етичну тему «Краса душі українства
– у витворах людських рук».
2. Визначення мети і завдань уроку.
І проведемо ми цю роботу у формі засідання редколегії шкільної газети
«Хвала рукам». Адже ви побували у ролі журналістів, брали інтерв’ю у
майстрів своєї справи. Я буду головним редактором, а Скавка Ростислав – наш
консультант-теоретик.
Зверніть увагу на епіграфи уроку.
Діло майстра величає
Народна творчість.
Працюй – і слід твій не загине
Максим Рильський.
Саме ці крилаті вислови маємо підтвердити змістом роботи нашого
засідання. А складатиметься воно з рубрик. Будьте уважні та активні.
3. Рубрика «Шукаймо етичну істину».
 Чому тема твору морально-етична?
 Які моральні цінності можете назвати?
 Як гарно про моральні цінності написала поетеса Ліна Костенко і образно
назвала їх як?
 Пригадаймо, з чого ті крила?
 Зверніть увагу на фразу «З щирості до роботи».
 На працьовитість як моральну цінність вказують епіграфи нашого уроку.
Звернімо увагу на перший. Що це за вислів?
 Які прислів’я про працю ви знаєте?
4. Рубрика «Із скарбнички слова».
 Синоніми до слова діло?
 Похідні
слова
від
слова
«майстер»?Значення
слова
«майстер»?
Синоніми?
 Як розумієте слово «величає»?
 Синоніми до словосполучення «витвори людських рук»?
5. Рубрика «Роздум – особливий тип мовлення».
Яка особливість будови роздуму? Коментар дає консультант (демонстрування
пам’ятки «Як працювати над твором-роздумом».
6. Рубрика «Журналістські дослідження».
До роботи приступають журналісти, які шукали рукомесників у родинах,
серед учителів та учнів, брали в них інтерв’ю та склали міні-репортажі.
Зверніть увагу: на першому столі – вироби майстринь родини:
а) виступи учнів першої групи з репортажами, демонструванням виробів;
б) розповідь учительки про мамині вишиванки півстолітньої давності, які
містяться в кабінеті української мови та літератури і є своєрідним оберегом,
родовідною пам’яттю;
в) виступи журналістів з репортажами «Наші вчителі – майстрині»,
ознайомлення з виробами;
г) представлення учнівських доробок та розповіді про них.
7. Рубрика «Аргументи до твору-роздуму».
а) Слово має консультант, який вислухав журналістів і вивів аргументи до
твору-роздуму та створив асоціативний кущ до образу рукотворця.
б) Підсумок учителя, який представляє свої аргументи до роздуму, записані
на закритій частині дошки.
8. Рубрика «Література про рукотворні вироби».
 Про рукотворні вироби йдеться і у творах літератури, частіше в поезії.
Ствердите чи заперечите мою думку? (Звучать пісні «Два кольори»
Д.Павличка та «Пісня про рушник» А.Малишка в аудіозаписі).
 Читання учнями цитати з поезії Світлани Жук «Вишивальниця».
 Що символізує рушник?
 А чи відіграє якусь роль вишиванка в сучасному житті?
9. Рубрика «Хвала рукам!»
 Зверніть увагу на другий епіграф уроку. Все, що ми щойно побачили,
створили людські руки і дорослих, і дітей. У цих витворах – творча праця,
терпіння і краса душі.
 Підберіть епітети до слова руки.
 Ще зі студентських років я пам’ятаю поетичні рядки:
Рученьки-руки, ви спекою й холодом вмиті,
обсушені, дишете нивами.
Хто там порівнює руки ці з золото?
Золото треба порівнювать з ними.
Про чиї руки йдеться? Отже, хвала рукам, що пахнуть хлібом. А кожен з вас
продовжить речення, склавши свою шану рукам.
(На картках у вигляді рук учні пишуть продовження речення «Хвала рукам…»,
після чого зачитують їх).
10. Рубрика «Зробімо висновок».
Отже, сьогодні ми познайомилися з дивовижними витворами людських рук та
творчими особистостями, які живуть поруч. Їх майстерність гідна пошани і
наслідування. Ви незабаром закінчите школу і підете у життя кожен своєю
стежиною. Візьміть у дорогу слова М.Рильського: «Працюй – і слід твій на
загине».
11. Підсумки уроку, оцінювання.
12. Домашнє завдання. Написати роздум на чернетках.
Література
1. Заболотний О.В. Уроки української мови: традиції й інновації. /О.В.
Заболотний. // Бібліотечка «Дивослова». – 2009. - №5. С.11-17, 52-56.
2. Омельчук С.А. Формування мовленнєво-комунікативних умінь на синтаксичній
основі. (Система вправ у 9 класі). / С.А. Омельчук // Дивослово. 2009. - №6. –
С.8-12.
3. Розвиток мислення і мовлення учнів у процесі вивчення української мови і
літератури. / Методичні матеріали (за авторськими курсами І.П. Ющука,
С.І.Мірошник). – Біла Церква: КОІПОПК, 2008. – С.26-56,60,69.
Додатки до уроку
Зразок твору-роздуму
«Краса душі українства - у витворах людських рук»
Наш народ український здавна славиться своєю майстерністю. Чого
тільки не вміють творити людські руки! А в тих незвичайної краси витворах
таїться краса української душі. Чому? Адже все, що хоче зробити людина,
спочатку народжується в її думках, мріях, проходить через душу. Чи може
вийти у майстра красивий витвір, якщо його душа нечиста, не сповнена добра,
нещира? Мабуть, ні.
Серед українців є багато закоханих у світ вишивки, мережива. Це
захоплення передалося разом з українськими традиціями вишивати весільні
рушники, сорочку нареченому, серветки. На тих вишиванках оживають
різнобарвні орнаменти з яскравих квітів, незвичайного листя, кетягів калини.
Скільки треба терпіння, уміння, щоб стібок за стібком накладати на полотно,
аби вийшла самобутня річ. Тому захоплюються українськими вишивками
небайдужі до краси люди.
У рукотворних виробах – справжній талант, праця рук, любов до
прекрасного і нарешті творчість. Цього літа Фастівщина відзначала свій 90річний ювілей. Народні умільці, наші земляки, своїми руками створили такі
дива! Не можна було без захоплення дивитися на ту рукотворну красу! І
подумалося мені: чи є у моїй школі, родині, селі люди, здатні творити
неймовірне. Виявилося, що є. Перед моїми очима – сорочка, фартух, рушники,
вишиті руками матері років 80 тому. Для мене це родовідна пам’ять, зв’язок
поколінь, зрештою, мамині руки, які ніколи не сиділи без роботи. Згадую
неймовірно гарні картини, вишиті моїми колегами, колишніми учнями,
односельцями. Ось мій сусід, нині батько 2 дорослих дітей, дідусь 5 онуків,
серед яких троє навчаються у школі, змалку вишивав і до цих пір створює
неймовірні речі. Його картина «Несе Рая воду» - то присвята коханій дівчині,
дружині.
На виставках народних умільців завжди є речі Никоненка Юрія
Івановича, Королишиної Оксани, Войновської Тетяни Миколаївни та її доньки
Дарини, що вражають красою і дивовижністю.
Я захоплююся роботами вчителів Галини Василівни, Валентини
Володимирівни, Тамари Дмитрівни. По-доброму заздрю їм, адже мені не дав
Бог таланту і потягу до рукоділля. А коли я побачила, що можуть роботи
своїми руками учні, від маленьких до великих, то просто запишалася: не
перевелися
майстри на українській землі. Тим більше, що цей 2013р. був
оголошений в Україні роком творчості.
Отже, краса душі справжнього українця в тому, що він зробить своїми
руками. А можливостям невтомних людських рук немає меж. Тож і дивує, і
захоплює, і зачаровує їх краса і велич.
Телитченко Н.Я
Як працювати над твором-роздумом
1. Продумай тему й основну думку, визнач стиль майбутнього
висловлювання.
2. Скористайся схемою будови роздуму.
Теза (чому?) Докази (2 і більше - що з цього випливає)  Висновок.
3. Стисло й чітко сформулюй тезу.
4. Добери переконливі докази (факти з історії, літератури, життя, власних
спостережень).
5. Спочатку наведи аргументи, а потім приклади. При цьому обов’язково
використовуй такі звороти: доведемо це; це можиово, тому що; адже; це
засвідчує; підтвердженням цього є; доказом цього може бути; узагальнимо
сказане; чому: а ось чому; через те що; це пояснюється так; наприклад,
прикладом є; доречно згадати; по-перше; по-друге; з цього випливає.
6. Зроби висновок, використавши слова і фрази: Отже, таким чином, можна
зробити висновок, зробимо висновок.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа