close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Тема: Фразеологізми, їх лексичне значення. Вживання у мовленні.
Мета: дати учням поняття про фразеологічні звороти; вчити доречно
вживати фразеологізми у
мовленні; ознайомити учнів зі структурою
фразеологічного словника; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати
повагу до рідного слова.
Обладнання: підручник, фразеологічні словники, картки.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Творча робота (на вибір учнів).
1) Завдання: пригадати прислів’я з поданими антонімами.
посієш — пожнеш
рання — пізня
світ — тьма
менше — більше
праця — лінь
вранці — ввечері
Д о в і д к а: Що посієш, те й пожнеш. Вчення — світ, а невчення
тьма. Праця чоловіка годує, а лінь марнує. Рання пташка росу п’є, а пізня
сльози ллє. Менше говори — більше діло роби. Що не зробиш вранці, ввечері
нагониш.
2) Завдання: скласти речення зі словами-антонімами.
Літо — зима, добро — лихо, радісно — сумно, війна — мир, поразка
перемога, сильний — слабий.
—
—
не
—
II. Оголошення теми та мети уроку
III. Мотивація навчання школярів
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота за підручником.
1) Вправи 471, 472, 473.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 202.
2. Вибірковий диктант.
З а в д а н н я: виписати фразеологічні звороти, усно пояснити їх
значення.
Ми з Романом Васильовичем друзі юності. Одним словом, з’їли в свій
час пуд солі. (Ю. Збанацький.) Мене з печі як вітром здуло. (М. Стельмах.)
Ішов з сіней холод: по хаті хоч вовків гони. (П. Мирний.) Кирилко ще вище
кирпу гнув. (П. Мирний.) Івану від цього ні холодно ні жарко. (І. Микитенко.)
Поникла весела голова моя, обняв душу сум, на серце як кам’яна гора налягла.
(П. Мирний.)
Д о в і д к а: з’їсти пуд солі — багато пережити разом; як вітром здуло
— раптово або безслідно зник; хоч вовків гони — дуже холодно; гнути кирпу —
гордовито триматися, зазнаватися; ні холодно ні жарко — не діє на когонебудь щось; поникнути головою — засумувати; обійняв душу сум — стало
сумно.
3. Робота біля дошки і в зошитах.
Записати речення, визначити члени речення, яким членом речення
виступає фразеологізм
Ви послухайте його і на вус намотайте, (присудок)
Він заговорив дрібно й сердито, наговорив сім мішків гречаної мови,
(додаток)
Пішов козак світ за очі, (обставина)
- Що ви помітили? Отже, який висновок можна зробити? (Фразеологізм
виступає одним членом речення)
4. Робота за підручником.
Вправи 475, 477 (усно), 479.
5. Вибірково-розподільний диктант.
З а в д а н н я: виписати у першу колонку фразеологічні звороти, у другу
— сполучення слів.
Пекти раків, ловити раків; задніх пасе, пасе корів; дути губи, червоні
губи; вони розбили глек, розбити вазу; надувся, як сич, індик надувся; один як
палець, порізати палець; витирати носа, вішати носа.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником.
Вправа 480.
2. Творче завдання. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
3. Робота в парах.
Складання діалогів з використанням фразеологізмів
VI. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
VІI. Домашнє завдання
Підручник, 57 вивчити правило, вправи 481, 489.
Картка № 1. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
Картка № 2. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
Картка № 3. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
Картка № 4. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
Картка № 5. З'єднати стрілочкою фразеологізм і його значення
Клювати носом
Бешкетувати
Сушити голову
Бути викритим на місці злочину
Біла пляма
Запам'ятати
Ходити на голові
Робити неможливе
Ліньки напали
Дрімати
Пійматися на гарячому
Недосліджені місця
Змокнути до нитки
Напружено думати
Діставати з-під землі
Лінуватися
Зарубати на носі
Дуже змокнути
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа