close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

код для вставкиСкачать
Конспект открытого урока по английскому языку по теме "Средства
массовой информации". В.П. Кузовлев и др. (9-й класс).
Расулова Хадижат Мухтаровна
учитель английского языка
Разделы: Преподавание иностранных языков
Тема: «What’s the News?»
Тема урока: «Mass Media» (средства массовой информации)
Тип урока: повторительно-обобщающий
Вид урока: дискуссия
Общая цель изучения:



формирование и развитие навыков общения через активизацию понятий, связанных с телевидением, прессой, радио;
формирование творческого и критического мышления учащихся через дискуссию и презентацию собственного мнения;
повышение интереса к СМИ в своей стране и их влияние на сознание, формирование жизненной позиции личности.
Задачи
Обучение
Развитие
Воспитание
Активизация лексики и лексикограмматических конструкций
при описании различных
каналов российского и
британского телевидения, а
также других средств массовой
информации – газет, журналов,
выяснение их роли в развитии
общества.
1. Развитие навыков и умений
монологической и
диалогической речи при
описании реалий родной
культуры в терминах,
понятных для членов
международных сообществ.
2. Развитие способности к
эвристичности
1. Сравнение средств
массовой информации,
их значение в России и
Британии, а также в
жизни подростка
2. Воспитание
толерантного
отношения к мнению
других людей,
приобщение к культуре
Содержание
Методический
инструментарий
1. Организационный этап:


приветствие, организация
класса;
объявление темы урока, его
задачи
Методы:


словесно-нагляднопрактический;
исследовательский
Средства:
2. Речевая зарядка.
Предъявление проблемы для
обсуждения
3. Брифинг «Британское и
российское телевидение»
4. Монолог «Моя любимая TV
программа»
5. Чтение и анализ текста
«British Newspapers»




опорные схемы;
тексты;
газеты;
журналы
Формы:


парная;
индивидуальная;
Результат
1. Выражают мнения о
СМИ, дают оценку,
предпочтения,
рекомендуют,
обсуждают, исследуют
значение и роль СМИ в
жизни людей
2. Определяют виды
газет и их
классификацию


Подготовительная РАБОТА
коллективная;
групповая
:
I гр.: РАБОТА
с газетой «Аргументы и факты», «Moscow News».
II гр.: Анкета «What TV viewer are you?»
Литература:
1.
2.
3.
4.
5.
Словарь под ред. Лонгмана
Газета «Первое сентября». Newspapers»
Журнал «Speak Out»: статья «For and against TV»
Журнал иностранного языка в школе «Роль СМИ»
Журнал «Взгляд на Британию»
ХОД УРОКА
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
I. Организационный этап
Good morning, students.
Sit down, please.
It’s nice, to meet you. Get ready for the lesson.
Is anybody absent today?
Today is the 3d of February.
What does the weather forest say?
At the lesson we are going to speak about Mass Media.
We’ll improve out speaking abilities on the topics
«British and Russian TV and Radio», «Newspapers»,
«The Role of Mass Media in people’s life».
The mottos of our lesson are:
«Live and learn»;
«Obtain information, obtain the world» (quatation);
«Tastes do differ» (proverb);
«So many men, so many minds» (proverb)
II. Фронтальная беседа
Modern life isn’t impossible without information. Is that
true?
How do you obtain information?
What is Mass Media?
What is Mass Media associated with?
Thus, we can learn about the world by watching TV,
listening to the radio, by reading newspapers or
magazines. Which way do you?
Like most? Why?
Tell us about guar likes and dislikes.
«Tastes do differ»
P1. Yes, it’s true. Modern life. Isn’t
impossible without information.
P2. We obtain information at school,
by watching TV, listening to the
radio, reading newspapers, from
Internet.
P3. Mass Media is the way of giving
and getting…
P4. Mass Media is associated with
«The TV», «The Press», «The
Radio», «The Internet»
(Приложение 1)
P1. Monologue «Radio»
P2. Monologue «Newspaper»
P3. Monologue «Television»
P4. «Magazines» (advise you for
reading)
III. Briefing «The British and Russian TV»
Television is definite by the most popular way of getting
information. It attracts the attention of millions of people
every day, every evening. Of course, we want to know
more about TV. Emagine, that you are journalists. You
are at the briefing at the International information
Agency. Let me introduce the directors of the channel of
Russian TV and British one. (Приложение 2)
You are going to write an article about the British and
Russian televisions. Interviewing will help you to do it.
(Приложение 3)
«Live and learn»
Thank you.
Questions
P1. How many channels do the
British TV sets have? What does
BBC consist of?
P2. What programmes do the BBC-1
and BBC-2 offer to the viewers?
P3. What is special about I TV in
Great Britain?
P4. How many program companies
does I TV consist of?
P5. Can TV viewers in Britain watch
TV from European countries?
P6. What does Sky One provide?
P7. How many homes in Britain can
connect to cable TV system?
P8. What does Russian TV consist of
nowadays?
P9. What programmes does channel I
offer to TV viewer?
P10. What programmes does RTR
transmit?
P11. What programmes does NTV
specialise in?
P12. Can Russian TV companies
broadcast for European or Asian
countries?
P13. What is the most popular
channel among TV viewers? Why?
P14. How many people in Russia can
watch cable TV programmes?
IV. How you know much about British and Russian TV?
British and Russian TV offer a lot of programmes in
different subjects.
What is your favorite one?
What programme world you advise me to watch?
«So many men, so many minds»
Monologues «My favorite
programme»
V. «The Press»
«The Press» is another popular way of getting
information. Let’s read the article about the British
newspapers and say:
What’s difference between «the serious» and «the
popular» newspapers»? (Приложение 4)
Speak about the difference between
the types of
newspapers. (Приложение 5)
Classify them
Monologues «The author» says,
Dialogues
Imagine that the first I group will be «The politics» and
II group «The housewives» (Приложения 6-7)
that…»
Monologues
Discuss the articles from the newspapers «What does the
author say» (приложение 8)
Now, let’s sum it up.
What’s the role of Mass Media in people’s life?
VI. Заключение
So, we’ve learned that Mass Media. Help us to learn more about the world around, to become
more intelligent. So? I should say, that «obtain information, obtain the world»
VII. Grades. Hometask
A composition «The Role of Mass Media in my life»
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа